Jste zde

Kartony od vajec nevyhazuje! Vyrobíte z nich originální misku i šikovný organizér

plato od vajec na sazenice Zdroj: Shutterstock
Patří vajíčka mezi vaše oblíbené položky na nákupním seznamu? Pak se vám jistě doma, dřív nebo později, začnou hromadit jejich tvrdé papírové obaly. Vyhazovat by je byla věčná škoda. Víte, jak je využít?

12. 11. 2022

Sazeničky si je zamilují

Papírové kartony můžete snadno proměnit v malé kořenáčky. Plato od vajec rozstříhejte, na dno proložky nasypte rozdrcené vaječné skořápky, zasypte hlínou a vysejte semínka. Jakmile se budou sazeničky dožadovat většího prostoru, jednoduše je i s kartonovým obalem usaďte do zeminy. Karton se v ní během několika týdnů zcela rozloží.

shutterstock_2073363182.jpg

plato od vajec jako organizér
Zdroj: 
Shutterstock
Na drobnosti, které se povalují různě po bytě, můžete použít právě i plato od vajec.

Perfektní organizér na drobnosti

Ať už neustále hledáte gumičky, šroubky nebo knoflíky, či jiné drobné věci, je zbytečné na ně kupovat miniaturní krabičky. Dost dobře si totiž vystačíte s obyčejným kartonem od vajec. Do jednotlivých otvorů nasypejte drobné věci, případně karton z vnější strany ozdobte a umístěte na místo, kde ho budete mít neustále po ruce.

Originální miska

Kartony od vajec nastříhejte nebo natrhejte na menší kousky. Spařte je vařicí vodou, nebo je v horké vodě zhruba deset minut povařte. Nechte stát zhruba šest hodin a následně vodu sceďte.

Papírovou hmotu promíchejte a rozdrťte tyčovým mixérem. Aby hmota dobře držela, přidejte k ní škrob, či lepidlo. Misku vytvoříte tak, že vzniklou hmotou oblepíte nafouknutý balonek. Necháte zaschnout do druhého dne, propíchnete a misku ozdobíte dle vlastních představ. 

Nechte v nich zčervenat rajčata

Taky vám nestačila dozrát rajčata a je vám líto ta zelená vyhodit? Naskládejte je do prázdných plat od vajec a nechte je dozrávat při teplotě okolo 18 až 20 °C. Rajčatům bude stačit několik dnů a začnou se červenat. Pokud potřebujete proces dozrávání urychlit, přidejte k nim pár jablek nebo banány. Ty totiž uvolňují etylen, který skvěle napomáhá rychlejšímu zrání rajčat.

shutterstock_271866653.jpg

plato od vajec jako klenotnice
Zdroj: 
Shutterstock
Šperky po babičce asi do starého plata od vajec neuložíte, ale i na bižuterii to může být ideální skrýš.

Pořadač do šuplíku

Máte hluboké šuplíky a potřebujete v nich udržet přehled a pořádek? Není nic jednoduššího, než na dno naskládat prázdné plata od vajec. Skvěle do nich umístíte menší drobnosti, které se volně položené tak rády ztrácejí. Aby nebyl pořadač tak fádní, pomalujte jej nebo ozdobte pomocí ubrouskové metody

Krmítko pro ptáky

Prázdný karton od vajec můžete proměnit i v jednoduché krmítko. Do důlků, kde dřív byla vejce, dejte krmení a karton pak postavte na parapet či jej zavěste na strom. Pokud nemáte ptačí zob, lze použít lojové koule či jiný pamlsek, který mají ptáci rádi.

Praktický společník koše

Když vytahujete koš, častokrát se stává, že z něj něco kape. Abyste znečištěný koš po každém vynesení smetí nemuseli drhnout a desinfikovat, uložte na jeho dno celý karton od vajec. Na ten pak položte odpadkový pytel a o nic dalšího se nestarejte. Jakmile ponesete kapající koš do odpadků, přiberte i promočené plato a vyměňte ho za nové.

Ekologický podpalovač

Máte doma krb nebo si čas od času na zahrádce rozděláte oheň? Neutrácejte za drahé podpalovače z obchodu a využijte prázdné kartony od vajíček. Dejte do boxu grilovací brikety nebo kousky dřevěného uhlí či drobné suché větvičky, položte na dno grilu a zapalte. Praktický podpalovač vám se skvěle hodí i do kamen nebo krbu.

Použité zdroje:

  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/kartony-od-vajec-racata-30001020.html
  • https://bydleni.instory.cz/614-7-uzasnych-tipu-jak-doma-vyuzit-papirovy-karton-od-vajec.html
  • https://living.iprima.cz/objevte-dalsi-moznosti-vyuziti-obalu-od-vajec-poslouzi-jako-organizer-i-kvetinac-89440