Jste zde

Schovejte umakart: Pod speciální nátěr, obklady nebo tapety. Poradíme jak!

umakartové dveře Zdroj: Bigstockphoto
Toužíte po nové koupelně, ale nechce se vám do složité a finančně náročné rekonstrukce? Nezoufejte! Máme pro vás několik tipů a triků, které zkrášlí vaši umakartovou koupelnu bez bourání a za běžného chodu domácnosti.

26. 5. 2021

Umakartové jádro bylo nedílnou součástí panelákových bytů vybudovaných od 60. do 80. let 20. století. A i  když jich mnoho padlo při rekonstrukcích, stále ve velké části bytů zůstávají. Víme, jak ho snadno zamaskovat, aniž byste ho museli bourat. 

Před nátěrem pečlivě zkontrolujte stav umakartu

Nátěr je nejjednodušší a nejrychlejší řešení, jak zvelebit vaši starou umakartovou koupelnu. Nevydrží však věčně! Ve své podstatě se totiž jedná spíše o nouzové řešení. I sebedražší barva vydrží maximálně 5 let. Nutno však podotknout, že při výběru barvy máte v podstatě neomezené možnosti. Jediným, ale zato velmi důležitým kritériem, je pouze vysoká odolnost barvy vůči vodě.  

Umakart natřený barvou čistěte pouze jarovou vodou. Nikdy nepoužívejte chemikálie a abrazivní čistící prostředky, které by mohly nátěr narušit. 

Důležitým kritériem je také fakt, jestli je umakart v dobrém stavu. Pokud je umakart zvlněný, popraskaný nebo plesnivý, pak raději zvažte jeho výměnu nebo zvolte jinou variantu úpravy.

Barvu nanášejte štětkou nebo pěnovým válečkem a před samotným nátěrem odmontujte všechny věšáky i skříňky a nezapomeňte zakrýt vanu, toaletu, umyvadlo i podlahu. Budete totiž pracovat s vodou nesmývatelnými barvami!

Tapety zakryjí drobné nedokonalosti

Lepení tapet je druhou finančně nenáročnou možností, jak zvelebit starou umakartovou koupelnu. Přičemž vybírat můžete mezi samolepícími, vinylovými nebo sklovláknitými tapetami, které jsou nejkvalitnější.

bigstock-green-bathroom-interior-design-157279094.jpg

fototapeta v koupelně
Zdroj: 
Bigstockphoto
Vhodně zvolená fototapeta dodá vaší koupelně moderní vzhled i hloubku. 

Narozdíl od nátěru zakryjí drobné nedostatky, ale jejich lepení chce trochu zručnosti. V koupelně vám však vydrží roky a díky vhodně zvolenému motivu dokáží vaši koupel i opticky zvětšit. 

Instalaci obkladových panelů zvládne každý

Rekonstrukce za pomoci obkladových panelů je skvělé a jednoduché řešení pro koupelny, které už mají své nejlepší dny za sebou. Tenké desky, které jsou odolné vůči plísním i vodě, zakryjí drobné nerovnosti, praskliny i jiná problematická místa. Pyšnit se mohou i dlouhou životností a velmi jednoduchou instalací. Na původní umakartu se pouze přilepí nebo přišroubují. 

Nabídka obkladových panelů je opravdu široká. Vybírat můžete nejen mezi hladkými jednobarevnými panely, ale i mezi celou škálou imitací nejrůznějších materiálů jako například dřevo, cihly nebo kámen. 

Při lepení obkladů použijte speciální lepidlo

Obložení koupelny klasickými obklady je další velmi oblíbené řešení, avšak nejnáročnější a nejvíce nákladné. Zvlášť pokud se rozhodnete obložit obklady celou koupelnu. Výsledek je však k nerozeznání od klasicky vyzděné koupelny. 

bigstock-custom-master-bathroom-design-235158583.jpg

obklady v koupelně
Zdroj: 
Bigstockphoto
Obklady nemusí být po celé koupelně. Skvěle vypadá i kombinace nátěru s obklady například jen kolem vany.  

Obklady se lepí flexibilním lepidlem, které přilne nejen na obklady, ale i na umakart, který neustále “pracuje”. 

Pamatujte! 

Před renovací starého umakartu je nutné povrch pečlivě připravit. Proces lepení pak půjde mnohem snáze a tapety, obklady i nátěr vydrží podstatně déle. 

Umakart musí být pečlivě odmaštěn, vyspraven, ošetřen prostředkem proti plísním a zdrsněn jemným smirkovým papírem, aby barva i lepidlo lépe přilnuly. Spáru mezi vanou a umakartem nezapomeňte vyplnit průhledným silikonem, aby za vanu nezatékalo.