Jste zde

Legionella: Nakazit se můžete i ve sprše. Jak se téhle nemoci vyhnout?

legionella ve vodě Zdroj: Bigstockphoto
Vysoké horečky, zápal plic. Mysleli jste si, že legionella pneumophilla opravdu sužovala jen chudáky legionáře? Vůbec ne, bohužel může potkat i kohokoli z nás. I v moderní době a moderní společnosti.

30. 5. 2021

Legionella pneumophilla se jako bakterie způsobující značné zdravotní problémy poprvé projevila na sjezdu amerických válečných veteránů, kteří se nakazili z klimatizace v hotelu, v němž pobývali. 

Legionella to člověku může pěkně zavařit

Tzv. nemoc legionářů se projevuje vysokými horečkami a může způsobit i zápal plic. Patří k ní třeba i vykašlávání hlenu a krve, malátnost a bolest hlavy. Někdy dochází i ke zvracení a v těch nejtěžších případech i k selhání jater a ledvin. Přítomnost bakterie se ale projevuje i mírněji, tedy symptomy, které známe z chřipkového onemocnění (takovým případům se říká pontiacká horečka).

bigstock-woman-stands-under-shower-and-389655946.jpg

legionella ve sprše
Zdroj: 
Bigstockphoto
Legionellou se můžete nakazit i ve sprše. Stačí požít pár loků vody, která delší dobu stála v trubkách.

Ve většině případů se člověk nakazí vdechnutím aerosolu, který obsahuje zmiňovanou bakterii, tedy třeba při sprchování. Setkáte se s ním všude tam, kde teče voda nebo se mísí. Legionella si vás najde. V menším počtu případů pak dojde dokonce ke konzumaci vody, ledu nebo potravy, v níž je legionella obsažena.

Dobrou zprávou je, že se neprokázala nákaza z člověka na člověka a že pro zdravé lidi nepředstavuje prodělání nemoci příliš velké riziko. Potíže můžou mít lidé s oslabenou imunitou a osoby starší 40 let s nevhodnou životosprávou. Ukazuje se, že nejlíp se bojuje těm, kteří dbají na zdravý životní styl a zejména nekouří.

Legionella u vás doma? Může se to stát

Podle průzkumů Státního zdravotního ústavu v Praze dochází k hlášení onemocnění legionellou čím dál častěji, s výjimkou loňského roku. Zatímco v roce 2005 to bylo 9 případů, o 10 let později to bylo 120 a v roce 2019 došlo na číslo 280. O rok později už byla situace lepší, počet případů loni klesl na 216.

Pokud jste tedy měli pocit, že se vás to nemůže za živého boha týkat, mýlili jste se, vyloučené to není. Jaké jsou rizikové faktory?

  • trvale nízká teplota vody v zásobníku a potrubí
  • delší odstávka ohřívače vody
  • usazeniny v potrubí a zásobníku
  • koroze stěn zásobníku
  • špatně navržené rozvody vody nebo jejich nedostačující kvalita
  • potrubí se studenou vodou umístění příliš blízko zdroji tepla

Nebezpečí se tak bohužel nemusí vyskytnout třeba jen ve starších stavbách, jak by možná mohlo člověka napadnout, ale i v těch nových, kde se příliš nedbalo na systém rozvodů.

bigstock-close-up-of-female-hand-adjust-390867971.jpg

bojler
Zdroj: 
Bigstockphoto
Legionellu zlikviduje teplota vyšší než 70 stupňů Celsia.

Jak se možné nákaze vyhnout?

Není to tak černé, jak to může vypadat. Tohle jsou způsoby, jak riziko nákazy legionellou minimalizovat:

  • Vyberte si zásobník teplé vody, jímž voda protéká a v němž dlouho nestojí. 
  • Pravidelně dezinfikujte vodu teplotou nad 70 °C. Teplá voda vás sice vyjde o něco dráž a bohužel se setkáte i s větší mírou tvorby vodního kamene, nicméně pokud vám nákaza legionellou hrozí, je lepší dát pár peněz navíc než ohrožovat vlastní zdraví.
  • Ptejte se odborníků a řešte údaje v projektové dokumentaci. Tam musí být veškeré informace ohledně prevence šíření legionelly uvedené.

Nakazili jste se někdy legionellou, nebo se vás to zatím vůbec nedotklo? 

Použité zdroje: zdroj 1, zdroj 2

Související články