Jste zde

Jaké budou ceny bytů v roce 2013? Pravděpodobně budou klesat!

Zdroj: libertybuilding.cz

Plánujete letos veliký a významný krok? Koupi svého vlastního bytu? Pak jste ho načasovali na ideální období. V roce 2013 totiž budou ceny nemovitostí stagnovat a možná i mírně klesat. Nejvýrazněji u středních a velkých bytů.

30. 1. 2013

Rok 2012 byl pro realitní trh poměrně úspěšný. Prodej nových bytů vzrostl a to především z důvodu poklesu úrokových sazeb hypoték a i přes zvýšení DPH se ceny bytů udržely na stejné úrovni. Lidé z obavy z rostoucích cen proto nemovitosti nakupovali. Jak to bude v roce 2013?

Rok 2013 opět začíná zvýšením sazby DPH a s tím musí počítat i developerské společnosti. Úspěšný rok 2012 se tak opakovat nejspíše nebude. I přes zvýšené DPH ale budou ceny nemovitostí stagnovat nebo mírně klesat. Může se tak stát, že svůj vysněný byt koupíte ještě levněji.

Velké množství nových bytů

Důvodem poklesu cen je momentální ekonomická situace. Je velmi vysoká míra nezaměstnanosti, lidé šetří a nových bytů, které jsou již postavené je nadbytek.

nove-byty2

Pokud je vaším snem bydlet ve svém, v roce 2013 máte nejvyšší čas svůj byt koupit. Zdroj: nove-byty.cz

Developerské společnosti tak musí ceny upravovat, aby ve velké konkurenci své projekty prodaly. Přitom ještě před pár lety byl nových bytů nedostatek. Developeři si tak mohly ceny bytů diktovat a upravovat k co možná nejvyšším ziskům.

Často se tak stávalo, že bytový projekt byl vyprodaný ještě před dostavěním. U zajímavých projektů, především nových bytů v Praze v žádaných lokalitách, byly byty vyprodány ještě před zahájením stavby. Tahle situace je ale při momentální ekonomické situaci spíše z říše sci-fi.

Malý nebo velký byt

Pokud se chystáte koupit byt jako budoucí investici, s jakými dispozicemi ho koupit?

nove-byty3

Zatímco přešd pár lety byly byty vyprodané ještě před dokončením, dnes spousta z nich zeje prázdnotou. Zdroj: zelenybotic.cz

Podle odborníků budou klesat ceny především středních a větších bytů. Důvodem je, že větší byty jsou dražší a lidé o ně nejeví takový zájem jako o byty menších rozměrů, tedy o takzvané malometrážní byty.

Pro rodiny s dětmi je tak vhodná doba na koupi většího rodinného bytu s více pokoji. Mohou tak pořídit byt až o 4 % levněji než dříve, navíc mohou na měsíčních splátkách hypotéky ušetřit až 2000 korun.