Jste zde

Jak zachránit rajčata napadená plísní

plíseň bramborová na rajčatech Zdroj: Bigstockphoto
Těšili jste se na bohatou úrodu rajčat a místo toho řešíte, jak zachránit alespoň zbývající část, kterou ještě nestihla postihnout plíseň bramborová? Tedy obávaná choroba, která velmi bleskově zničí vaše několikaměsíční úsilí.

31. 7. 2021

Plíseň bramborová je velmi závažná houbová choroba, která dokáže během několika dní zlikvidovat celou úrodu rajčat. Rozvoji choroby nahrává převážně deštivé počasí a časté kolísání teplot, ale i nezodpovědní zahrádkáři, kteří se včas a efektivně nepostarají o likvidaci napadených rajčat nebo zanedbají preventivní postřiky proti plísním, které jsou v tomto ohledu více než žádoucí! Spory plísní se totiž na několik stovek metrů šíří vzduchem

bigstock-spoiled-wrinkled-tomatoes-with-422659004.jpg

plesnivá rajčata
Zdroj: 
Bigstockphoto
Rajčata napadená plísní nekonzumujte! Nejenže jsou nezdravá, ale také si na nich nepochutnáte. 

První projevy plísně jsou nenápadné

Plíseň bramborová začíná velmi nenápadně a zpočátku bývá často zaměňována za skvrnitost rajčat. Přitom je jednoznačné, že včasná léčba a likvidace postižených částí, může část úrody ještě zachránit. Rajčata proto pravidelně kontrolujte a jednejte ihned, jakmile se na listech nebo stoncích objeví šedozelené skvrny! 

bigstock-tomato-fruits-damaged-by-bacte-399758375.jpg

rajče na stonku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Včasný záchyt plísně a odstranění napadených částí může zachránit zbývající úrodu rajčat.

Plíseň bramborová se zpočátku objevuje na stonku a na spodních listech. Postupem času listy začínají usychat, plíseň se objevuje i na plodech a v konečném důsledku usychá celá rostlina. 

Zlikvidujte zdroj nákazy

Napadené části neprodleně odstraňte, aby se choroba dále nešířila. Zabalte je do igelitového pytle nebo je spalte. Nikdy je však nedávejte na kompost. V případě, že se plíseň šíří dále, odstraňte celou rostlinu a rajčata, která jsou v blízkosti napadených sazenic, ošetřete postřiky. Vyzkoušet můžete přírodní i chemické. Ty však vždy vybírejte s krátkou ochrannou lhůtou, která zaručí, že rajčata můžete po pár dnech opět bez obav jíst.

Tip: Na záhon k rajčatům zasaďte měsíček lékařský nebo bazalku. Ochráníte je před plísní. 

Buďte šetrní k přírodě i ke svému zdraví

Účinný postřik si můžete vyrobit doma z běžně dostupných surovin. Skvělý je nejen česnek, který obsahuje fungicidní látky, ale i prášek do pečiva, který na rajčatech vytvoří nepříznivé prostředí pro vznik plísně. Postřik je však nutné aplikovat pravidelně, aby bylo docíleno dostatečné ochrany. 

bigstock-fresh-ripe-tomatoes-on-a-branc-389094394.jpg

rajčata na stonku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Účinnou ochranou proti plísni zajistí i prevence. Rajčata proto vysazujte na slunné stanoviště, chraňte je před deštěm, zalévejte je ke kořenům a držte je dál od brambor, odkud se plíseň nejčastěji šíří.

Jednu lžičku prášku do pečiva důkladně rozmíchejte v jednom litru vody spolu s pár kapkami rostlinného oleje a postřik aplikujte jednou za tři dny. K přípravě postřiku z česneku si  zase připravte výluh z 10 gramů česneku a 1 litru vody, který po 24 hodinách louhování zředíte s čistou vodou v poměru 1:3. Postřik aplikujte jednou za dva dny. 

A velmi účinným a šetrným způsobem, jak zamezit  dalšímu rozšíření plísně bramborové, je použití tzv. chytré houby, která napadá pouze plíseň na rajčatech, nikoli samotné rostliny. 

Zdroje:

  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-si-poradit-s-plisni-na-rajcatech-25542.html
  • https://living.iprima.cz/zahrada/napadla-vase-rajcata-seda-plisen-poradime-jak-s-ni-zatocit
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/plisen-rajcat-jak-ji-predejit-a-jak-zasahnout-kdyz-se-objevi.html
  • https://www.dumazahrada.cz/zahrada/pestovani/24475-plise-na-rajcatech-rozpoznejte-vcas-siri-se-bleskove/
  • https://prima-receptar.cz/plisen-na-rajcatech/
  • https://www.dumazahrada.cz/zahrada/25347-plise-bramborova-zhouba-pro-vase-rajcata/