Jste zde

Jak vyčistit myčku nádobí: Nezanedbávejte ramena a nechte dvířka otevřená

otevřená myčka nádobí Zdroj: www.bigstockphoto.com
Řada z nás si život bez myčky už nedokáže představit. Značná úspora času i finančních prostředků je hlavním důvodem, proč se pro pořízení tohohle pomocníka rozhodujeme. Pokud o něj ale nezvládneme pečovat, začne myčka zlobit.

9. 5. 2020

Usnadněte myčce práci

Aby bylo nádobí čisté, lesklé a voňavé, je potřeba na myčku čas od času dohlédnout a s péčí o nádobí jí pomoct. Při mytí používejte optimální množství mycího prostředku, nezapomínejte na speciální sůl do myčky a leštidlo, pokud s ním tedy konkrétní model zvládne pečovat. Před vložením nádobí do myčky byste ho měli ještě opláchnout pod studenou vodou a zbavit ho tak zbytků, které mohou ucpávat filtry.

Mohlo by vás zajímat: Oplachování nádobí je z hlediska úspory vody sporné, u starších modelů myček na nádobí však nezbytné. 

Pozor na zanesený filtr

Možná vás napadne, že se myčka při každém cyklu vlastně umývá sama. Zčásti je to samozřejmě pravda. Existují ale i místa (a není jich zrovna málo), kam se voda s čisticím prostředkem jednoduše nedostane. A tady bude potřeba přiložit ruku k dílu. Zhruba jednou týdně omývejte filtr myčky pod tekoucí horkou vodou. Zanesený filtr mastnotou nebo nečistotami má totiž negativní vliv na čistotu nádobí a vlastnosti myčky. 

Nezanedbávejte ramena, trysky ani těsnění

Zhruba jednou za měsíc byste měli propláchnout také ramena myčky. Vzhledem k maličkatým otvorům, kterými tryská voda, se může zdát absurdní, že se v nich můžou nacházet zbytky jídel (nejčastěji koření). Pokud ramena nebudete udržovat v čistotě, projeví se to na (ne)kvalitně umytém nádobí. Společně s rameny očistěte také rozstřikovací trysky a těsnění dvířek.

Generální úklid myčky

Jednou za čas byste měli myčku na nádobí podrobit „generálnímu úklidu“. Co to znamená v praxi? Kompletní očistu vnitřních i vnějších částí myčky. Použít můžete běžně dostupné mycí prostředky do myčky na nádobí, které jsou nejčastěji prodávány ve formě gelů nebo čisticích tablet. Dost dobře si ale vystačíte i s běžnými surovinami, které máte v domácnosti.

Náš tip: Při čištění myčky se vyvarujte použití jaru nebo jiného pěnivého prostředku. Z kuchyně byste měli rázem pěnovou party. 

Čištění myčky je hračka

A jak na to? Volně prodejné čističe myčky stačí otevřít a vložit do koše na příbory. Myčku zapněte naprázdno, zvolte program pracující s vyšší teplotou a o nic dalšího se nestarejte. U čisticích tablet je postup ještě snazší. Pokud sázíte na ocet, jedlou sodu nebo kyselinu citronovou, jednoduše tyhle pomocníky nalijte nebo nasypejte do prostor myčky a opět spotřebič zapněte na vhodný program. Jakmile se myčka přepne do „sušícího“ módu, můžete ji otevřít a vynulovat.

Co když myčka zapáchá?

Pokud máte pocit, že myčka i přes důkladnou očistu zapáchá, bude problém někde jinde. Možná v ní necháváte špinavé nádobí příliš dlouho (jednoduše se vám nedaří myčku dřív naplnit). V takovém případě zkuste třeba poloviční mycí cyklus, který slouží k těmto účelům. Pokud tuto možnost váš spotřebič nenabízí, zapněte každý večer alespoň oplachovací program, který se postará o hrubé nečistoty.

Otevřená dvířka jsou důležitá a tvrdá voda škodí

Dobré také je, pokud po domytí necháte spotřebič alespoň trochu otevřený. Snadno z něj tak unikne vlhkost, která může způsobovat nepříjemný zatuchlý zápach. Dalším důvodem zápachu může být i tvrdá voda. Tu poznáte tak, že se na stěnách myčky a nádobí objevují světlé matné povlaky. U příliš tvrdé vody je potřeba používat speciální soli a čisticí přípravky, které mají vodu změkčovat a kámen odstraňovat. Na vině může být ale také špinavý odpad, který vyčistíte běžně dostupnými prostředky.

Tip závěrem: Koupit si můžete speciální vůně do myčky, které se jednoduše zavěsí na mycí koš. V každém případě je ale potřeba hledat příčinu zápachu, ne ho maskovat.