Jste zde

Jak vyčistit mikrovlnku: Zkuste pastu z jedlé sody nebo plátky citronu

nová mikrovlnná trouba Zdroj: www.bigstockphoto.com
Jak vyčistit mikrovlnnou troubu, aby vypadala zase jako nová? Máme pro vás několik tipů a triků, díky kterým to zvládnete snadno i bez použití agresivní chemie.

15. 2. 2021

Mikrovlnná trouba je skvělým pomocníkem v mnoha domácnostech. Během krátké chvíle ohřeje a rozmrazí jakoukoliv potravinu, zvládne upéct bábovku i ugrilovat kuře. Pro spolehlivý provoz však vyžaduje pravidelnou údržbu! 

bigstock-open-microwave-with-soup-insid-365325157.jpg

jídlo v mikrovlnce
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Dlouho nečištěná mikrovlnná trouba může hůř ohřívat, být příčinou požáru a znehodnotit chuť i vůni připravovaného pokrmu. 

Nejúčinnější je prevence! 

Čištění mikrovlnné trouby neodkládejte. Veškeré nečistoty a mastnotu setřete po každém ohřevu jídla měkkým hadrem nebo jemnou houbičku bez použití čisticích prostředků. K odstranění vám postačí pouze teplá voda. 

bigstock-heating-food-in-a-microwave-vi-402041258.jpg

ruka v mikrovlnce
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
K čištění mikrovlnné trouby v žádném případě nepoužívejte drátěnku, houbičku s hrubým povrchem, písek ani jiné abrazivní prostředky. Mohlo by dojít k poškození a poškrábání povrchu mikrovlnky. 

Při ohřevu pokrmu používejte vždy plastový krycí talíř, který nejenže ochrání mikrovlnou troubu před znečištěním, ale i zkrátí dobu potřebnou k ohřevu. 

Dejte šanci surovinám, které máte běžně doma

Problém nastává ve chvíli, když se zbytky jídla vysuší a připečou. Napečené spáleniny se totiž podstatně hůře čistí, ale možností, jak tyto nečistoty vyčistit, existuje hned několik. Zkuste ocet, jedlou sodu nebo plátky citronu. 

Vyrobte si čisticí pastu z jedlé sody

Jedlá soda je velmi všestranný pomocník. Mikrovlnou troubu šetrně zbaví zaschlé špíny i nepříjemného zápachu, který je někdy velmi obtížné vyvětrat. 

Pomocí vody a jedlé sody si připravte hladkou čisticí pastu bez hrudek, které by mohly vnitřek mikrovlnné trouby poškrábat. Pastu opatrně rozetřete po stěnách a nechte ji chvíli působit. Poté povrch opatrně setřete navlhčeným hadrem. 

Zkuste obyčejné citrony

S připálenými zbytky jídla si skvěle poradí i obyčejné citrony. Přírodní kyseliny, které jsou v citronech obsaženy, plnohodnotně nahradí agresivní čisticí prostředky, které jsou plné nezdravé chemie. 

bigstock-hand-opening-microwave-image-365164504.jpg

otevírání mikrovlnné trouby
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Věděli jste, že novější mikrovlnné trouby mají nepřilnavý povrch a disponují i samočisticí schopností?

Misku, která je vhodná do mikrovlnné trouby, naplňte vodou a vložte do ní několik plátků citronu. Naplněnou misku umístěte do mikrovlnky a zapněte ji na maximální výkon. Po pěti minutách mikrovlnku vypněte a vnitřek trouby pečlivě a opatrně setřete. Pára, která vznikne, uvolní připeklé zbytky jídla a citron mikrovlnou troubu příjemně provoní. 

Jak vyčistit mikrovlnku octem?

Ocet je vysoce účinný na odstranění silného znečištění. Poradí si zaschlými zbytky jídla, s těžko vyčistitelnými skvrnami, mastnotou i nepříjemným zápachem. Jedinou nevýhodou je jeho pronikavý odér. 

Do hrnku nebo misky nalijte vodu a přidejte stejné množství octa. Hrnek umístěte alespoň na pět minut do mikrovlnné trouby a zapněte ji na nejvyšší výkon. Pára rozpustí mastnotu a uvolní připeklé zbytky jídla. 

Tip: Vhoďte do misky s octem i hřebíček, badyán nebo jiné aromatické koření. Překryje nepříjemný octový odér. 

Po chemii sáhněte až nakonec!

Chemie je skvělou zbraní na nejrůznější nečistoty a mastnotu. Je rychlá, účinná a mikrovlnou troubu dokáže vyčistit bez větší námahy.

Obrovskou nevýhodou jsou však nejrůznější chemické přísady, které mohou ohrozit nejen vaše zdraví, ale i životní prostředí.