Jste zde

Jak vybrat tu nejpohodlnější matraci: Sledujte materiál a tvrdost

jak vybrat matraci pr Zdroj: Unsplash
To, že spánkem strávíme průměrně třetinu života, je dobře známá věc. Jak zařídit, aby byl náš spánek kvalitní, ničím nerušený a aby nás ráno co ráno nebolelo celé tělo? Chce to správnou matraci. Poradíme vám proto, jak ji vybrat.

7. 2. 2022

Špatná matrace se dá poznat prakticky hned po několika nocích – bolí z ní klouby i celá záda nebo se v noci často budíme a problémy se spánkem jako takovými to není. Postupem času může docházet k deformaci páteře a další potížím.

Zvolit správnou matraci, to může být pěkný oříšek. Ne však neřešitelný problém. Při výběru se zaměřte na následující parametry.

Rozměry

Aby se vám spalo dobře a mohli jste se klidně pořádně povrtět, vyberte si matraci aspoň o 20 centimetrů delší, než jste vy sami. Základní rozměr pro dospělého je 200 x 90 centimetrů, ale pokud jste vysocí nebo máte vysokého partnera, nebojte se pár dalších centimetrů „přidat“.

Důležitá je i výška matrace. Ta by měla být aspoň 15 centimetrů.

Tvrdost

Na tvrdost a její výběr jste pravděpodobně mysleli hned zpočátku. Chce to jen trošku orientace a nebude to tak složité. Existuje pět stupňů tvrdosti:

 • H1 – velmi měkká
 • H2 – měkká
 • H3 – středně tvrdá
 • H4 – tvrdá
 • H5 – velmi tvrdá

Zlaté pravidlo říká, že čím je spáč těžší, tím tvrdší by měla být matrace, aby poskytovala správnou oporu. Pokud se nedovedete rozhodnout pro jednu tvrdost nebo s partnerem spíte každý radši na jinak tvrdé matraci, zkuste se porozhlédnout po oboustranných matracích. Můžete k tomu využít třeba i dormeo slevový kupón nebo xxxlutz slevový kód, aby vám nová matrace neudělala čáru přes rodinný rozpočet.

Materiál

Tvrdostí to ale při výběru matrace nekončí. Na místě je pátrat taky po materiálu, který vám bude vždycky vyhovovat. Pružinové matrace, které frčely hlavně v 90. letech, sice ještě někteří z nás používají, doba a technologie ale pokročily a k dostání jsou mnohem lepší provedení.

 • Polyuretanová pěna: Molitan je základním materiálem pro výrobu matrací. Pokud se vám na něm dobře spí, klidně ho zvolte, ale vězte, že se hodí tam, kde spíte jen občas, například na chatu. Na každodenní spaní není vhodný, neposkytuje totiž pohybovému aparátu dostatečnou oporu. Je nezbytné kombinovat molitanovou matraci s lamelovým roštem, aby docházelo k lepšímu proudění vzduchu.
 • Přírodní latex: Tenhle materiál pochází z tropického kaučukovníku brazilského. Matrace z něj vyrobené jsou příjemně měkké, taky tvárné a dostatečně prodyšné, odolné vůči plísním, bakteriím i roztočům. Proto se doporučuje hlavně alergikům.
 • Hybridní pěna: Spojení pohodlí, opory těla a prodyšnosti, to je hlavní výhoda hybridní pěny. Skvělá je na nich i dlouhá životnost, a to s přehledem i 10 let.
 • Studená pěna: Tenhle materiál se vyznačuje nadstandardní prodyšností a rovnoměrnou cirkulací vzduchu. V zimě dokáže zahřívat, v létě ochlazuje.
 • Paměťová pěna: Paměťová pěna, to je synonymum pro absolutní pohodlí. Dokonale se přizpůsobí tvaru těla a spaní na ní je prostě jedna báseň.
 • Taštičkové jádro: Taštičkové jádro pracuje s pružinami, každou přitom uzavírá do jakési taštičky, čímž zvyšuje míru její pohodlnosti.
 • Kombinovaný materiál: Pro ty totálně nerozhodné je tu ještě kombinovaný materiál, tedy spojení více materiálů do jedné matrace. Tak dochází k požadované tuhosti a opoře celého těla bez výjimky.

Přejeme vám při výběru matrace šťastnou ruku!