Jste zde

Jak vybrat kusový koberec a triky pro péči

Zdroj: eamadeo.cz
Chcete ozvláštnit svůj interiér? Kusový koberec je dobrou volbou. Jedná se o módní doplněk, který ale musíte vybrat tak, aby ladil nejen s nábytkem, ale i s použitými barevnými tóny stěn či závěsy.

29. 5. 2018

Kusový koberec je praktický všude tam, kde naše nohy přicházejí do styku se studenou podlahou.

Výhody kusových koberců:

  • jsou příjemné na dotek,
  • jsou pevné a odolné vůči znečištění,
  • dobře pohlcují prach,
  • tlumí hluk a zlepšují akustiku v místnosti,
  • lahodí oku a dokážou vytvořit útulnější prostředí,
  • snadněji se udržují.

Vyberte ty správné rozměry

Kusové koberce jsou v dnešní době k dostání v mnoha rozměrech. Běžně se jejich šířka pohybuje od 40 do 200 cm. Délka je pak většinou od 60 až do 290 cm. Konkrétní rozměry i tvar je potřeba vybírat v závislosti na velikosti místnosti.

Pokud máte v plánu koberec položit do obývacího pokoje, doporučujeme ho pořídit k sedací soupravě, kde se nejlépe vyjímá. V ložnici je zase ideální u manželské postele a do dětského pokojíčku hledejte spíše menší dětské koberce. Nejoblíbenější bývají ty v rozměrech 120 x 170 cm.

Světlá barva patří na místa, která nejsou tak exponovaná. Do dětského pokoje zase volte tmavší, ale stále pestré barvy.Zdroj: eamadeo.cz

Jak vybrat správný materiál?

V dnešní době lze na trhu sehnat kusové koberce z přírodních vláken, syntetických vláken nebo jejich kombinace.

Syntetika

Dáváte-li přednost umělým vláknům, tyto koberce se nejčastěji vyrábějí z polyamidu, polypropylenu, polyakrylu nebo polyesteru a mají celou řadu výhod. Kromě nízké ceny jsou to například tvarová stálost, snadná manipulace či dobré antistatické vlastnosti. Syntetické koberce jsou dnes dostupné v mnoha barvách i vzorech, takže si každý vybere dle svého vkusu.

Přírodní vlákna

Pokud jste ale příznivcem přírodních materiálů, pak doporučujeme sáhnout po bavlně a vlně, které patří u přírodních vláken ke stálicím. Kromě těchto dvou lze pořídit také přírodní koberce vyrobené ze sisalu, mořské trávy, konopí nebo kokosového vlákna. Mezi výhody přírodních koberců patří jednoznačně:

  • skvělé izolační schopnosti,
  • odolnost proti znečištění,
  • udržování přirozené vlhkosti ovzduší.

Stejně jako tomu je u syntetických kusových koberců, tak i ty přírodní jsou v dnešní době dostupné v mnoha barevných variantách a vzorech. Nemusíte se tedy bát, že byste žádný nevybrali.

Na co se při výběru koberce zaměřit?

Důležité jsou nejenom rozměry, materiál a způsob výroby (ruční, strojový), ale i konstrukce nášlapné plochy či podkladová vrstva. Kromě toho je důležité si před nákupem uvědomit také to, zda vůbec chcete do svého domova kusový koberec s dlouhým nebo krátkým vlasem a v jaké barvě či vzoru.

Je samozřejmé, že nebudete vybírat bílý koberec do prostor, kde trávíte hodně času, vaříte nebo kde si hrají děti. Světlé koberce jsou vhodné do méně využívaných prostor, jakou je například ložnice. Do dětského pokojíčku je zase dobré sáhnout po koberci s výraznými barvami.

Po pořízení nepodceňte jejich údržbu

Stejně jako metrážové koberce, tak i kusovky vyžadují údržbu a péči. Není ale náročná, neboť se dnes kusové koberce vyrábějí z materiálů, které jsou odolné vůči mechanickému opotřebení a nečistotám. Jak tedy předejít změně tvarů vlasů a ztrátě barvy?

  • Dejte pozor na sluníčko. To totiž žádnému koberci neprospívá. Koberec postupně ztrácí svoji barvu, až vybledne.
  • Pravidelně ho vysávejte. A to jak na povrchu, tak i z druhé strany. Kusové koberce mají tu výhodu, že jsou malé a tedy je lze snadno zvednout a otočit.
  • Čistěte koberec opatrně. Jinými slovy vyberte si takové prostředky, které jsou pro koberec určené. S jinými ho můžete zničit. A když se vám povede vytvořit na koberci nějakou tu skvrnu, odstraňte ji co nejdříve. Čas zde hraje opravdu důležitou roli, pokud chcete, aby koberec vypadal stále jako nový delší dobu.