Jste zde

I podlaha podlehá trendům. Vyberte správně podle zásad bytového designu!

Zdroj: Meister

Setkáváme se tu u prvního tématu, které zahájí „seriál“ o bydlení a designu. Probírat budeme témata týkající se bydlení a poskytneme Vám rady pro jeho vylepšení.

6. 10. 2011

Dnes začínáme pěkně „od podlahy“ a budeme se věnovat podlahovým krytinám, jakožto první věci, kterou většinou v prázdné místnosti uděláme.

Je až s podivem, kolik různých možností máme v dnešní době při výběru podlahové krytiny. Od dřevěných podlah, plovoucích podlah, koberců, korků, vinylů či dnes tak moderního litého betonu. Bereme to téměř jako běžnou součást našeho života, ale ne vždy tomu tak samozřejmě bylo. Naši předkové se museli spokojit opravdu s málem.

Historie dřevěných podlah sahá někam do doby 15. století. V podstatě až po vynálezu pily s vodním pohonem si mohli lidé dopřávat dřevěné podlahy podobné těm dnešním. Samozřejmě i tenkrát podlaha vypadala podle toho, jak movitý byl její majitel.

Lidé z lepších vrstev si mohli dovolit parkety z kvalitních dřevin a dokonce si později nechávali navrhnout podlahy od architekta. Ti chudší měli na zemi stlučená prkna ze smrku, či borovice, plná suků, ale i tato podlaha plnila samozřejmě svůj účel. Dnes nás málokdy napadne při návštěvě zámku, abychom se podívali na zem. I zde se totiž dají najít přímo historické „podlahové skvosty“.

podlahy-Zuzka3

Světlá podlaha místnost opticky zvětší. A to, že je na ní vidět každé smítko je jen mýtus. Zdroj: Meister

Tak jednoznačný už ale není počátek koberců. Historici se dodnes neshodnou na období, kdy koberec vznikl. Všeobecně je ale přijímán názor, že technika vázání krátkých kousků příze (většinou z vlny) je rozšířením plátnové vazby a ta se začala užívat mezi 9. - 7. tisíciletím př. n. l. Existuje dokonce i archeologický nález z roku 1949, kdy byl v jihosibiřském pohoří nalezen 2500 let starý koberec.

Ptáte se, jak vlákna mohla vydržet? Jednoduše, koberec byl součástí hrobky, která byla zatopena a voda v ní později zmrzla. Tak se stalo, že byl koberec po ta léta konzervován.

V dávných dobách ale určitě koberec nesloužil ke dnešním účelům. Nejpravděpodobnější variantou je, že patřil k ceremoniálním předmětům užívaným při pohřebním rituálu. Mohl sloužit ale například i k přikrývání a jiným praktickým účelům.

Jak je to s podlahami dnes? Zeptali jsme se odborníka.

V dnešní době máme naštěstí na výběr, zda si vybereme čistě přírodní podlahu, jako je například dřevo, přírodní linoleum, korek apod. či zvolíme například levnější variantu dřeva – plovoucí podlahu či umělý vinyl.

Německá společnost Meister má v tomto oboru velké zkušenosti a já jsem moc ráda, že jsem měla možnost hovořit s ředitelem její pobočky v Praze, Ing. Petrem Párou, který mi sdělil spoustu zajímavých věcí.

Ráda bych zvolila do místnosti přírodní materiál. Konkrétně korek. Panuje však takový názor, že je měkký a nic nevydrží. Jak je to opravdu?

Korek je přelakován 5 vrstvami extrémně odolného bezformaldehydového laku, takže bez problémů můžete tento druh podlahy použít i do komerčních prostor. Vypadá velmi efektně a v nabídce dnes najdete i spoustu zajímavých dekorů.

Překvapila mě však poměrně náročná údržba přírodního linolea. Jak je to u těchto materiálů?

Linoleum je velmi kvalitní a dobře vypadající přírodní produkt. Je přirozeně antistatické a antibakteriální. Máte však pravdu, že jeho údržba si vyžaduje určitá omezení. Například jej nelze vytírat klasickým prostředkem např. na plovoucí podlahy. Znehodnotíte tak jeho antistatickou i antibakteriální schopnost. Jeho antistatičnost je mj. závislá na relativní vlhkosti v místnosti. Jednou za čas je potřeba vytřít linoleum speciálním prostředkem na obnovu právě jeho elasticity, antistatické schopnosti a barvy. Povrchová úprava lze speciálními prostředky znovu obnovit, resp. ji odstranit a znovu aplikovat. I tak ale přírodní linoleum není tzv. světlostálé a je třeba počítat do 2-3 let se změnou odstínu. Každopádně, pokud jste ochotni věnovat linoleu patřičnou péči, je to jedna z nejkrásnějších a nejvíce ekologických podlah, kterou můžete mít. Navíc má velmi vysokou odolnost proti mechanickému namáhání.

podlahy-Zuzka2

Podlaha z korku? Proč ne! Pěkně vypadá a dlouho vydrží. Zdroj: Meister

Na závěr se Vás zeptám na ty nejrozšířenější podlahy, kterými jsou dřevěné a plovoucí. Jaký teď vládne trend?

Co se týká barev, opravdu nyní nejsou žádná omezení. V nabídce jsou jak jednoduché barevnosti, tak různé potisky, efekty dřených podlah apod. Je toho opravdu spoustu.
Je třeba akorát předem zvážit, pro jaký účel místnost slouží a podle toho zvolit zátěžový stupeň podlahy. Častokrát se setkávám s tím, že například do komerčních prostor zvolil majitel tzv. vysokozátěžovou plovoucí podlahu, ale po 2 měsících zjistil, že sice není prošlapaná a vše vydrží, co do hmotnosti, ale je poškrábaná. Je proto opravdu dobré poradit se s odborníky.

Výborným doplňkem, který nabízíme, je také téměř 100 druhů obvodových lišt. Tak docílíte pěkného celkového vzhledu podlahy, protože obvodové lišty se dají buď natřít v barvě stěn  nebo potáhnout dekorem dřeva z vaší podlahy. Samozřejmostí a velkou výhodou  je také ukrytí kabelů od elektroniky.

Koberec ano či ne?

Pro mnohé z nás představuje koberec teplo a zútulnění domova. Hlavně v zimním období v nás vyvolává pohled na litý beton bez podlahových krytin až „husí kůži“. Přesto má koberec, a to především kusový, právem místo na výsluní. Už pro svůj účel zateplení, odhlučnění, ale také účel dekorativní.

Ovšem má to háček. Odborníci nás varují před koberci, jelikož jsou také semeništěm prachu, roztočů a různých alergenů. Pravdou je, že sebelepším vysavačem nedostaneme z koberce to, co bez problémů vytřeme z podlahy plovoucí. Proto bych volila kompromis. Pokud se nechcete vzdát koberců, začněte klasickou podlahou a volte spíše koberec kusový. Ten můžete snadněji vyměnit když se Vám zničí, či omrzí. Výběr je opravdu nevyčerpatelný. V tomto podzimním období probíhá spousta veletrhů o bydlení, doporučuji se tedy podívat a určitě narazíte na to pravé pro Vaše hnízdečko.

podlahy-Zuzka4

Nebojte se výraznějších barev a koberců. Jen mějte vždy na paměti, že koberce jsou náročnější na údržbu.Zdroj: Meister

Konkrétní rady ohledně podlahy

  • Než položíte jakoukoliv podlahu určete si celkový styl Vašeho bydlení. Podlaha by měla předurčovat, jestli interiér bude ve stylu moderním, ve stylu provensálském, hravém, či klasickém atd.
  • Při pokládce podlahy nepodceňujte směr pokládky. Můžete tak místnost opticky rozšířit či naopak prodloužit.
  • Určitě neměňte styl ani barvu podlahy v rámci jednoho interiéru. Není nic ošklivějšího, než když otevřenými dveřmi vidíte z obývacího pokoje s dubovou podlahou podlahu z jiného dekoru dřeva, např. buku. Vše se snažte sjednotit.
  • Světlé podlahy opticky zvětšují a samozřejmě i prosvětlují místnost. Nemusíte se obávat špatné údržby, obzvláště, pokud podlaha není čistě bílá, ale je na ní např. dekor běleného dřeva.
  • Příliš tmavé podlahy se nedoporučují dávat do malých místností, působí opačně než bílé, tzn. místnost nám ještě více zmenší. Zároveň pozor na smetí a prach, vše je na tmavých podlahách či kobercích více vidět.
  • Když už podlahu máte vybranou, zeptejte se dopředu, zda v této barvě jsou k dispozici i přechodové a obvodové lišty. Většina firem už má toto vyřešené do posledního detailu, ale pokud kupujete podlahu někde v obchodním domě a nikoliv u specializovaného výrobce, mohli byste být nemile překvapeni.
  • Koberce, především kusové, mohou velmi zútulnit místnost a doladit barevně celkové řešení interiéru. Vybírejte ty z kvalitních přírodních vláken a na koberci rozhodně nešetřete finance.
  • Korkové podlahy a přírodní linolea vypadají velmi efektně a lze zde použít nekonečné množství barevných kombinací a dekorů. Určitě se jich nebojte. Především, pokud jste alergici, určitě přírodní linoleum je pro Vás to pravé. Dnes už opravdu nevypadá linoleum, jak jej znáte z minulosti.
  • U litého betonu doporučuji obrátit se na odborníky, kteří Vám přesně vysvětlí zda tato technologie může být použita právě u Vás a seznámí Vás s údržbou této podlahy i s barevnými možnostmi. Tyto podlahy jsou v poslední době velmi moderní.