Jste zde

Jak tisknout šetrně a ekologicky

úsporný tisk Zdroj: www.istockphoto.com
Rozdíly v nákladech na tisk mohou být v různých domácnostech opravdu astronomické. Přitom existuje řada jednoduchých triků, se kterými můžete výrazně ušetřit – a k tomu se chovat šetrně k životnímu prostředí.

20. 2. 2021

Nejde přitom o žádnou vyšší dívčí, tyto triky zvládnete i vlastními silami. Jak tedy snížit tiskové náklady?

Pořiďte si alternativní nebo repasované tonery

Jedním z nejúspornějších kroků je tisknutí s pomocí alternativních tonerů. Od originálních se liší tím, že nepocházejí od výrobců tiskáren (produkují je nezávislé společnosti) a jsou až 4krát levnější. Jinak jsou prakticky totožné. 

Samozřejmě je třeba, abyste alternativní (označují se také slovem „kompatibilní“) náplně hledali u důvěryhodných prodejců. Snadno je poznáte podle internetových recenzí. Tonery z pochybných e-shopů nebývají kvalitní a mohou vaši tiskárnu poškodit.

Repasované náplně vycházejí z těch originálních. Nezávislá firma je odkoupí a doplní inkoustem či tonerovým práškem a za výrazně sníženou cenu je znovu prodá. Tento postup je také ekologický, protože výroba jedné tonerové kazety spotřebuje (vedle dalších surovin) okolo 5 litrů ropy.

istock-1040514812.jpg

tonery do tiskárny
Zdroj: 
www.istockphoto.com

Tiskněte v úsporném režimu, na obě strany a v menším měřítku

Dalším jednoduchým, ale účinným krokem ke snížení tiskových nákladů je využití tzv. úsporného režimu. Nabízejí jej všechny tiskárny a jeho podstatou je tisk v nižší kvalitě. U klasických dokumentů ale rozdíl oproti standardu nepoznáte.

Tisknete-li větší množství materiálů a nejde o oficiální dokumentaci, ale třeba jen podklady, zkuste je tisknout:

  • na obě strany papíru (některé přístroje nabízejí automatický oboustranný tisk),
  • v 50% měřítku (tedy 2 strany na jeden list).

Významně tím snížíte spotřebu kancelářského papíru (až 4 krát) i barvy. Tipů, jak tisknout úsporně a nešetřit jen svou peněženku, ale i životní prostředí, je několik.

Využijte tankovou tiskárnu

Tato zařízení nepoužívají jako zdroj barvy klasické tonery či cartridge – mají vysokoobjemové inkoustové nádržky, které se dají průběžně doplňovat z malých lahviček.

Náklady na pořízení takového zařízení jsou pochopitelně vyšší než u běžných tiskáren. Tisknete-li ale ve velkém objemu (stovky až tisíce stran měsíčně), investované peníze se vám brzy vrátí a začnete na tisku naopak šetřit.

Zlikvidujte starou tiskárnu ekologicky

Tento krok vám výraznou finanční úsporu nepřinese, připíšete si ale body k dobru. Tisková zařízení totiž obsahují řadu látek, které poškozují životní prostředí (mimo jiné těžké kovy a zpomalovače hoření).

Vysloužilou tiskárnu rozhodně nevyhazujte do běžné popelnice. Buď ji odneste do kontejneru na elektroodpad, do sběrného dvora nebo do prodejny s elektronikou (tzv. odběrové místo).

Zpětný odběr tiskárny garantuje zákon o odpadech, má to ale několik výjimek: tiskárny odebírají jen obchody s prodejní plochou nad 400 m2 a velká zařízení (jedna jejich strana přesahuje 25 cm) přijmou jen prodejci, u kterých jste tiskárnu původně zakoupili.