Jste zde

Jak si poradit při rekonstrukci ložnice

ložnice před rekonstrukcí Zdroj: www.zdenekstanek.cz
Do naší ložnice si návštěvy nevodíme. A vede to k tomu, že jí nevěnujeme tolik pozornosti. Zařízení, atmosféra a vhled jsou ale důležité. Podívejme se, co by v ložnici nemělo chybět a jaká kritéria bychom měli při rekonstrukci ložnice brát v úvahu.

5. 9. 2020

V ložnici strávíme v průměru třetinu života a i proto je třeba si ji zařídit tak, abychom se v tomto prostoru cítili příjemně. Jedině tak si můžeme dopřát kvalitní spánek a načerpat dostatek energie na další den. Možná jste neměli při zařizování ložnice tolik finančních prostředků na to, aby byla vaše ložnice dokonalá. Během rekonstrukce můžete ložnici kompletně předělat, nebo jen provést malé úpravy. 

Stanovte si rozpočet na rekonstrukci

Nejprve je třeba si rozmyslet, jaké úpravy chceme v ložnici udělat. Možná budete měnit podlahu i všechen nábytek. Někdy stačí do ložnice dodat pár zajímavých kousků, pěkně ji vymalovat, přidat nové koberečky a lampičky. Sepište si seznam toho, co budete v místnosti měnit a stanovte si předběžný rozpočet. Nezapomeňte na finanční rezervu. Během rekonstrukce se občas objeví pár věcí, které je třeba pozměnit, nebo kompletně předělat. Ujasněte si také barvy a styl vaší ložnice

Vykliďte celou ložnici a zaměřte se na podlahu

Nejlepší je celou místnost vyklidit a začít od začátku. Vyneste všechen nábytek, koberce, závěsy i dekorace. Pak se vám bude velmi dobře malovat. Pokud vám nevyhovuje stávající podlaha, zrenovujte tu stávající, anebo rovnou udělejte novou. Podlahu vybírejte, tak aby se hodila k nábytku. Některé typy dřeva se k sobě nehodí a výsledný efekt by nebyl dokonalý. Vhodná je plovoucí nebo vinylová podlaha.

Vymalujte strop i stěny 

Pokud se na stěnách drolí omítka a jsou na ní nerovnosti, budete ji muset oškrábat, vyrovnat a napenetrovat. Jakmile odstraníte nános původní barvy, nová výmalba bude lépe krýt. Kromě neutrální bílé barvy volte do ložnice tlumenější odstíny, které při odpočinku nebudou působit rušivě. Vsaďte třeba na přírodní tóny hnědé, modré, fialové a zelené barvy. V celém prostoru nepoužívejte více než 2 až 3 barvy. Jednu hlavní, druhou doplňkovou a třetí třeba jen na 2 dekorace. 

Kvalitní postel je naprostý základ

Vaše zdraví by mělo být na prvním místě, proto se zaměřte na prostornou, kvalitní postel z masivu, která dlouho vydrží. Prostor změřte, ať se vám do ložnice vejde. Promyslete, zda k ní budete přistupovat ze všech nebo z jedné strany.

Nezapomeňte na kvalitní lamelový rošt a matrace. Doporučujeme zdravotní nebo ortopedické. Mohou být i z paměťové pěny. Přizpůsobí se váze a budou kopírovat tvar těla. Kupte raději 2 samostatné než jednu velkou matraci. Důležité je i prodyšné komfortní povlečení a kvalitní lůžkoviny. Zkuste třeba krepové povlečení od firmy Zdeněk Staněk, které má snadnou údržbu a nemusí se žehlit. 

Nábytek do ložnice

K posteli určitě patří noční stolky na odkládání drobností s pěknými a praktickými lampičkami. Pokud nemáte samostatnou šatnu, volte vestavěné šatní skříně, které nebudou přeplňovat prostor a pojmou hodně věcí.

Ložnice by měla být vzdušná a jednoduchá. Praktické, krásné a poskytující velký skladovací prostor jsou komody. Ženy určitě ocení i toaletní stolek. Před postele dejte koberečky, ať vás ráno nestudí bosá chodidla. K vytvoření tmy pro kvalitní spaní zvolte zatemňující závěsy. 

Dekorace a bytový textil

Minimalismus dává prostoru čistotu, stejně jako skandinávský styl s přírodními materiály zahrnujícími kov či sklo. Využijte jemné krémové barvy, nebo třeba modrou se žlutými doplňky. Vintage styl kombinuje starší kousky nábytku se současnými trendy. Provensálský styl přináší francouzský šarm. Zahrnuje přírodní a pastelové barvy, jako je bílá, levandulová, materiály, jako je kámen, terakot a dřevo.

Retro styl doplňte o pestré barvy, květinové či geometrické vzory na bytovém textilu, jako jsou závěsy a polštářky. V případě potřeby můžete při rekonstrukci a zařizování ložnice využít půjčku na rekonstrukci, aby byla nakonec podle vašich představ.