Jste zde

Jak se zbavit štěnic: Stud hoďte za hlavu a zavolejte profíky

štěnice Zdroj: www.bigstockphoto.com
Nastěhovali se k vám štěnice? Pojďte se jich zbavit rychle a účinně! Prozradíme vám, jestli se v takové situaci dá věřit nejrůznějším babským radám, nebo je lepší zahodit stud a zavolat profesionály.

8. 2. 2021

Štěnice jsou velmi obávaným parazitem mnoha domácností. Zbavit se jich není zrovna jednoduchá záležitost a objevit se mohou i v té nejčistotnější rodině. Výskyt štěnic totiž není spojen s nepořádkem ani s nedodržováním základní hygieny.

Zavléct domů si je můžete odkudkoliv a kdykoliv. Z prostředku hromadné dopravy, z luxusní dovolené i z pracovní cesty. Přicupitat mohou i otevřeným oknem od sousedů nebo si je také můžete přinést ve starém nábytku, v oblečení z druhé ruky nebo v rámu starého obrazu. 

bigstock-damaged-skin-on-female-s-back-341174929_1.jpg

štípance od štěnic
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
První známkou výskytu štěnic jsou štípance, které po ránu objevíte na odhalených částech těla. 

Hubení štěnic neodkládejte! 

Čím dříve začnete s jejich likvidací, tím spíše se jich zvládnete zbavit svépomocí. Ale pozor! Ne vždy se vyplatí bezmezně věřit “osvědčeným” babským radám a spoléhat na volně prodejné prostředky, které seženete v drogerii. 

Volně prodejné prostředky na hubení štěnic nikdy nenahradí zásah profesionálů.  Prostředky na hubení štěnic, které seženete v obchodě, jsou sice levné a jsou zárukou diskrétnosti, ale nikdy neposkytnou 100% účinek!

Nízká koncentrace účinné látky v lepším případě zahubí pouze dospělé jedince, nikoliv vajíčka, ze kterých se za několik dní začnou opět líhnout noví jedinci. V tom horším případě štěnice vyprovokujete k přesunu do jiné místnosti, nebo dokonce do jiného bytu. 

bigstock-a-close-up-of-a-common-bed-bug-363069142_1.jpg

štěnice na koberci
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Hubení štěnic svépomocí se vám může ve finále pěkně prodražit! Prostředky s nízkou koncentrací účinné látky mohou štěnice podráždit a rozehnat je po celém bytě nebo domě.

A bohužel nefungují ani babské rady! 

Při hubení štěnic se nespoléhejte ani na “osvědčené” babské rady. Kolikrát totiž nadělají více škody než užitku a při přemnožení štěnic nemají žádný výrazný efekt. Žádné aromatické bylinky, alkohol a jiné alternativní prostředky - jako například jedlá soda, prášek do pečiva nebo francovka - štěnice nezahubí, ani je neodradí od toho, aby si na vás pochutnaly. 

bigstock-d-rendered-illustration-of-a-304674172_1.jpg

štěnice na pokožce
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Silný parní čistič zničí nejen dospělé jedince, ale i vajíčka štěnic. Musíte být však důkladní a čističem projít centimetr po centimetru. 

Zbavit se štěnic bez odborníků se ve většině případů nepodaří

Zavolat profesionály je nejlepší a nejrychlejší řešení. Hubení štěnic je obvykle prováděno ve dvou fázích v rozestupu 4 až 6 týdnů. V první fázi totiž zásah zahubí pouze živé štěnice, nikoliv vajíčka! Důležité však je dodržet doporučené rady, informovat i vaše sousedy a byt nebo dům před návštěvou odborníka připravit.

Tip: Několik dní před návštěvou odborníky zvyšte teplotu v místnosti, aby se vajíčka štěnic rychleji vylíhla. 

Před návštěvou profesionála důkladně ukliďte, ale v žádném případě nestěhujte nábytek do jiných místností, aby jste si štěnice nerozptýlili po celém bytě. Otřete nábytek i veškeré obrazy, sundejte a vyhoďte plakáty. Vysajte, ale sáčku z vysavače se hned zbavte, a všechno prádlo, deky, ubrusy a jiné textilie uzavřete do neprodyšných obalů. Vše vyperte až po prvním zásahu odborníka!

Prádlo perte minimálně na 60 stupňů Celsia po dobu 90 minut. Pokud praní na vysokou teplotu materiál neumožňuje, vložte věci v mikrotenovém sáčku na 5 dní do mrazáku nebo je na 24 hodin namočte do studené vody.