Jste zde

Jak se zbavit škytavky: Dýchejte do dlaní nebo si dejte trochu octa!

škytání Zdroj: Bigstockphoto
Babských rad a domácích prostředků, které vám pomohou zbavit se škytavky, je celá řada. My vám však dnes představíme ty, které skutečně fungují. Věříme, že si vybere každý!

9. 6. 2021

Škytavka jednou za čas potrápí každého z nás a stejně náhle jak se objeví, tak také zmizí. Zákonitě se však velmi často objeví v tu nejméně vhodnou chvíli. Pojďte s námi odhalit spouštěče škytavky, a zjistit, jak se jí zbavit. 

bigstock-woman-trying-to-hide-hiccup-wi-387825382_1.jpg

škytající dívka
Zdroj: 
Bigstockphoto
Škytavka není nijak nebezpečná. Většinou se jedná o krátkodobý jev. Trvá-li však delší dobu nebo se neustále vrací, je lepší vyhledat lékařskou pomoc, protože může být signálem vážné nemoci jícnu, hrtanu nebo plic.

Příčiny škytavky jsou nejasné

Spouštěčů, které mohou způsobit škytavku, je opravdu spousta. Mezi nejčastější příčiny patří přejídání se, hltání, ale i stres, leknutí a konzumace kořeněných jídel, příliš horkých nebo naopak studených pokrmů i pití sycených nápojů. Může být však i následkem nedostatku vitamínů a výjimkou není ani opilecká škytavka. 

Škytavka není způsobena tím, že na vás někdo myslí nebo že vás někdo pomlouvá. Ve skutečností je důsledkem podráždění bráničních nervů nebo některých mozkových center. 

Zbavit se škytavky je hodně individuální

Rad, jak se zbavit škytavky, existuje opravdu spousta, ale ne každá funguje každému. Co zabírá vám, nemusí zabrat někomu jinému. Zkrátka si musíte jednotlivé domácí prostředky a aktivity vyzkoušet a zjistit, které zrovna vám pomohou. 

Snažte se zklidnit bránici

Zadrž dech! Nejznámější rada, která opravdu pomůže jen málokomu. Mnohem lepší je změnit frekvenci dýchání, dýchání do dlaní nebo polknutí několikrát za sebou na prázdno. Někomu však nečekaně může pomoci i kousnutí do bříška malíčku, ucpání uší a pomalé dýchání nebo několikeré vypláznutí jazyka. 

Poškádlete chuťové pohárky

Přelstít škytavku můžete i mnoha prostředky, které poškádlí vaše chuťové buňky a odvedou pozornost od škytání. Za vyzkoušení tak určitě stojí sníst pár kousků suchého chleba, nechat v ústech volně rozpustit kostku cukru, sníst lžíci kakaového prášku, lžíci medu nebo lžíci hořčice spolu s lžící másla. Naposto vás ale pochopíme, když se téhle nezvyklé kombinaci vyhnete.

bigstock-man-filling-a-glass-of-water-f-363059206_1.jpg

voda na škytavku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Trápí vás škytavka? Spolkněte 10 krát za sebou malý doušek vody nebo se zkuste pořádně napít vody - ideálně v předklonu. 

Obecně se také doporučuje vypít nebo sníst něco kyselého. Jako například kyselou okurku, kousek citronu nebo spolknout lžíci jablečného octa. Mnohým také zafunguje sklenice vlažné vody s citronovou šťávou

A skvělou volbou jsou také bylinky, které mají protikřečové a uvolňující účinky. Uvařit si z nich můžete čaj nebo je můžete přímo rozžvýkat. Nejlépe fungují čerstvé lístky máty, meduňky, bazalky, libečku nebo semínka kopru a fenyklu. 

Zdroje: Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5

Související články