Jste zde

Jak se zbavit bradavic: Babské rady doporučují vlaštovičník i dračí krev

jak se zbavit bradavic Zdroj: Shutterstock
Bradavice jsou nepříjemným kožním (a často i estetickým), problémem, se kterým bojujeme už od nepaměti. Polovina bradavic sice zmizí sama přibližně za rok, dvě třetiny do dvou let, jejich „pěstování“ na kůži ale může být poměrně bolestivé.

23. 8. 2022

A bolestivá je obvykle i procedura u lékaře vedoucí k jejich odstranění. Protože se navíc bradavice rády vracejí, z jednorázové návštěvy kožního lékaře se může stát pravidelná záležitost. Jak si od otravných bradavic pomoci doma? Vyzkoušejte následující babské rady!

Pozorujte měsíc a věnujte se autosugesci

Už naše babičky léčily bradavice ve chvíli, kdy ubýval měsíc. Jedině tak prý lze zvýšit pravděpodobnost, že se nevzhledné kožní výrůstky už více neobjeví. Na bradavice údajně jako první pomoc zabírá autosugesce. Ač to zní naprosto bláznivě, stačí se prý na bradavici spravedlivě rozzlobit a pěkně od plic jí vynadat!

shutterstock_1766210087.jpg

vlaštovičník
Zdroj: 
Shutterstock
Tinktura nebo mast z vlaštovičníku patří k nejčastějším tipům, jak se zbavit bradavic. Nicméně pozor na to, že vlaštovičník je jedovatý.

Vlaštovičník

Zřejmě nejznámějším a nejúčinnějším způsobem, jak se nezhoubného kožního výrůstku zbavit, je použití šťávy z vlaštovičníku. Šťávou bradavici potírejte několikrát denně tak dlouho, dokud nezmizí. Pokud si chcete uschovat vlaštovičník na pozdější dobu, vyrobte z něj mast.

Stačí dát nať vlaštovičníku do sádla, lehce převařit ve vodní lázni a nechat přes noc stát. Pak mast rozehřejte, sceďte a nalijte do čisté uzavíratelné skleničky. Skladujte v ledničce, kde vám tenhle přírodní zázrak vydrží klidně i několik měsíců.

Měli byste vědět: Vlaštovičník patří mezi jedovaté byliny, takže tinkturu nebo mast z něj uchovávejte mimo dosah domácích zvířat a dětí a po každé aplikaci si důkladně omyjte ruce. 

Cibule a česnek

Cibule i česnek se mohou pochlubit antibiotickými a antimykotickými účinky. Místo navíc desinfikují a pomáhají s jeho hojením. Cibuli stačí rozříznout, do jejího středu nasypat trochu krystalového cukru a počkat, než pustí šťávu. Tou pak postižené místo několikrát denně potírejte. 

Podobně můžete využít i česnek. Stroužek toho českého rozkrojte napůl a ze středu vyřežte malé kolečko, které na postižené místo připevníte vatovým tamponkem a náplastí. Česnek měňte několikrát denně. Bradavice by měla za několik dnů ztmavnout a sama se nebolestivě odloučit. 

shutterstock_1956794650.jpg

potírání bradavic
Zdroj: 
Shutterstock
Většina doporučení spočívá v potírání bradavic, nebo jejich překrývání tamponkem napuštěným nějakou konkrétní látkou.

Dračí krev

Dračí krví myslíme mízu ze stromu Croton lechleri, který roste hluboko v amazonských pralesích. Šťáva pomáhá s různými obtížemi (např. bércové vředy, ekzémy, opary apod.) a účinná je též při boji s bradavicemi. Stačí do mízy namočit vatovou tyčinku, postižené místo několikrát denně potírat a následně ovázat gázou. 

Propolis a tmavý lesní med

Z propolisu a lesního medu umíchejte kašičku, naneste ji na bradavici, překryjte vatovým tamponem a přelepte. Nechte působit přes noc, ráno opláchněte a vždy večer opakovaně aplikujte. Bradavice by měla vyschnout a odloučit se zhruba po třech týdnech. 

shutterstock_1289615857.jpg

bezbarvý lak na bradavice
Zdroj: 
Shutterstock
Na bradavice můžete vyzkoušet i takovou bláznivinu jako je bezbarvý lak. Inu, proti gustu...

Jablečný ocet

S bradavicí dokáže zatočit i obyčejný jablečný ocet. Ten totiž obsahuje kyselinu, která přebytečné buňky naruší a bradavice postupně odumře a odpadne. Do jablečné kyseliny namočte vatový tamponek, přiložte ho na bradavici, zalepte a nechte působit přes noc.

Postup opakujte pravidelně, dokud bradavice nezmizí. Pokud by se v místě působení octa pokožka podráždila, nechte ji zahojit a až pak znovu proces zopakujte. 

Tea tree 

Tea tree olej je skvělý nejen na léčení akné, ale rovněž i na odstranění bradavic. Olejíček nakapejte na vatový tampon, přiložte na bradavici a připevněte leukoplastí. Tampon po 6 až 12 hodinách vyměňte za čerstvý a takto postupujte, dokud bradavice nezmizí. 

Čirý lak na nehty

Z receptáře moderních babiček můžete vyzkoušet i trik s obyčejným lakem na nehty. Každý druhý den po dobu dvou týdnů bradavice lakem natírejte. Některé zdroje tvrdí, že v průběhu týdnů dojde k jejich „udušení“ a bradavice se následně bezbolestně odloučí.

Smil italský

O smilu jste možná v našich končinách dosud neslyšeli. Pravdou ale zůstává, že na zahrádkách babiček se hojně objevuje jako tuzemské „maggi koření“, po kterém má typickou vůni a chuť. Bylinku můžete přihodit do jídel, ale připravit si z ní taky odvar nebo tinkturu, kterou budete postižené místo každý večer potírat. Stačí vzít hrst čerstvého smilu, povařit ve dvou deci vody a scedit.

Závěrem něco k pobavení

S bradavicemi lidé bojují už od nepaměti. Není se proto čemu divit, že „zaručené rady“ se objevují v herbářích i lidových receptářích. Některé z nich jsou léty prověřené, jiné naopak úsměvné. Ostatně posuďte sami. Následující sbírku lidových způsobů léčby bradavic zachytil například etnograf František Bartoš (1837-1906):

 • Na „nov měsíc“ podvaž bradavice nití, za krátko odpadnou. Na niti se uváže tolik suků, kolik je bradavic a niť se zakope pod okap. Když niť i se suky shnije, bradavice sejdou.
 • Pošoustej rukou obrácenou po horkém pometle, a bradavice zmizejí.
 • Ze syrového dřeva, na oheň přiloženého, pění se voda. Tou vodou potři bradavice, a pozbudeš jich.
 • Vezmi sedm zrnek hrachu, přehoď přes hlavu do studně, a hned utíkej. Doběhneš-li pod střechu dříve, než hrachy dopadnou vody, bradavice slezou. Také se přikládá na bradavice hrách, který se na Štědrý den utrousí.
 • Zajdi na jatky, vezmi řezníkovi odpadek masa, ale tak, aby toho nepozoroval, a přikládej na bradavice.
 • Na bradavice se přikládá také kožka z opařené husí nohy, nebo se potírají skoro ráno rosou s kravince, kuřincem nebo petrželím.

Použité zdroje:

 • https://www.ireceptar.cz/zdravi/bradavice-30000123.html
 • https://www.lekarna.cz/clanek/bradavice-proc-vznikaji-a-jak-se-jich-zbavit/
 • https://www.prozeny.cz/clanek/bradavice-babske-rady-a-nejlepsi-prirodni-lecba-64068
 • https://www.mimibazar.cz/clanek/1941/jak-se-zbavit-bradavice-vyzkousejte-osvedcene-babske-rady-prirodni-lecba-zabira-skvele
 • https://styl.instory.cz/2185-zbavte-se-bradavic-do-tydne-zaberou-na-ne-tyto-babske-rady.html