Jste zde

Jak rychle opravit zip: Použijte vidličku, brčko nebo lak na nehty

zip na bundě Zdroj: Shutterstock
Rozbitý zip řešil během života snad každý z nás. Co dělat, když máte galanterii daleko nebo vás tlačí čas? Máme pro vás několik tipů, jak zip opravit pomocí netradičních věcí, které máte běžně v domácnosti.

16. 9. 2023

Oprava zipu za pomocí vidličky

Připravte si kleště a obyčejnou vidličku. Do pravé ruky uchopte opravovanou věc a do levé ruky jezdce, kterého kleštěmi lehce zmáčknete po obou stranách. Vždy mačkejte jen tu užší část jezdce a dávejte pozor, abyste nepoužili moc velkou sílu!

Pokud se vám tenhle postup nedaří, zkuste jezdce nasměrovat pomocí vidličky. Jestliže zip drhne, můžete ho promazat obyčejným mýdlem, balzámem na rty nebo třeba klasickou čajovou svíčkou

Opravte zip brčkem

Jeden z netradičních způsobů, jak opravit zaseknutý zip, je použití obyčejného brčka. Brčko podélně rozstřihněte tak, abyste získali proužek plastového materiálu. Ten přeložte napůl. Podlepte ho oboustranně lepicí páskou nebo si připravte vhodné lepidlo, které plastové brčko udrží u sebe.

Proužek vytvořený z brčka nalepte na dolní část zipu. Aby vám lépe držel, důkladně ho přimáčkněte kleštěmi nebo rovnou přitavte. Jezdec by měl jít bez problémů na obě části navléknout a zapnout.

Přečtěte si také: Jak opravit žaluzie: Pomůžeme vám s nejčastějšími problémy a vadami

shutterstock_1929386033.jpg

zip na sportovní tašce
Zdroj: 
Shutterstock
Někdy se zip špatně přešívá, a tak mohou pomoci naše tipy.

Zkuste zip opravit pomocí laku na nehty

Sjíždí vám zip dolů a vypadá to, že jsou jeho zuby z častého používání opotřebované? Opravit je můžete pomocí obyčejného laku na nehty. Tím, že zuby lakem potřete, jim dodáte potřebnou vrstvu, která může zip zachránit i bez potřeby jeho výměny.

Počítejte ovšem s tím, že bude potřeba aplikovat minimálně dvě nebo tři vrstvy. Proto si vyčleňte na aplikaci laku dostatek času. Jednotlivé vrstvy totiž musí zaschnout a vytvrdit se.

Mohlo by se vám hodit: Jak opravit škrábanec na autě? Jde to speciálním fixem, ale i zubní pastou

Ne všechna poškození zipu lze opravit doma

Existuje nespočet způsobů, jak poškozený zip opravit v domácích podmínkách. Většinou jsou však tyto opravy pouze dočasné a stejně vás dřív nebo později dovedou do galanterie. Nový zip tady stojí okolo deseti korun.

Pokud si zaplatíte i jeho výměnu, vytáhnete z peněženky zhruba stokorunu. Proto zvažte, zda se vám oprava v domácích podmínkách vyplatí, případně naplánujte cestu do nejbližší galanterie.

Použité zdroje:

  • https://www.modnipeklo.cz/clanky/jak-spravit-zip-na-kalhotach/
  • https://www.skrblik.cz/navod/jak-opravit-jezdec-zipu/
  • https://blog.dsgl.cz/jak-opravit-rozbity-zip/
  • https://hobby.instory.cz/353-navod-jak-si-doma-opravit-rozbity-zip-bez-nutnosti-vymeny.html