Jste zde

Jak prát softshell: Jen když opravdu není zbytí a bez aviváže

růžová softshellová bunda Zdroj: Shutterstock
Občasné praní softshellu je žádoucí, má však svá pravidla. Pojďte s námi zjistit jaká, abyste nesprávnou péčí negativně neovlivnili funkční vlastnosti materiálu.

23. 6. 2024

Softshell je speciální materiál, který má schopnost odolat nepříznivému počasí. Je nepromokavý, ale prodyšný a vaše tělo udrží v suchu i v teple na cestách i při jakékoliv fyzické námaze. Aby však splňoval své funkční vlastnosti, je potřeba se o něj správně starat!

shutterstock_613780700.jpg

nepromokavý softshell
Zdroj: 
Shutterstock
Oděvy ze softshellu perte šetrně a ne moc často, aby neztratily své funkční vlastnosti. 

Občasné praní není na škodu

Při praní softshellu buďte šetrní a nemusíte mít strach, že byste porušili funkční vlastnosti materiálu. Občasným praním sofsthellu nijak neuškodíte, ba naopak mu prospějete, jelikož nadbytek nečistot ucpává póry membrány, které slouží ke správné funkčnosti.

Tip: Softshell perte, až když je silně znečištěný a propocený. Lehké zašpinění očistěte vlhkým hadříkem nebo jemným třením.  

Při praní se řiďte symboly na štítku!

Softshell perte maximálně na 30 stupňů Celsia, naruby a vždy odděleně od ostatních kousků oblečení, aby nedošlo k poškození materiálu během praní. Nezapomeňte vyprázdnit kapsy, zapněte všechny zipy i knoflíky a na pračce nastavte šetrný prací program s mácháním navíc. 

Zapomeňte na aviváž

Při praní nepoužívejte běžné prací prostředky, ale investujte do speciálních, které nejenže odstraní nečistoty, ale také pomohou zachovat funkční vlastnosti softshellu. Zapomeňte na nejrůznější bělicí prostředky i změkčovadla a nikdy nepoužívejte aviváž, která má tendenci na látce ulpívat a snižovat tak její funkčnost

shutterstock_422455795.jpg

člověk na túře v softshellce
Zdroj: 
Shutterstock
Prostředky k praní softshellu seženete v obchodě se sportovním a outdoorovým oblečením. 

Před praním také vyčistěte dávkovač, abyste měli jistotu, že se v něm nenacházejí zbytky běžně používaných pracích prostředků.

Tip: Na odolné skvrny použijte klasické jádrové mýdlo, které je účinné a zároveň velmi šetrné.

Pozor na horký vzduch!

Softshell neždímejte v pračce ani v ruce a nesušte ho v sušičce na prádlo, na topení ani na silném slunci. Prádlo nechte volně vykapat a uschnout na ramínku. 

shutterstock_1105782347.jpg

softshell na ramínku
Zdroj: 
Shutterstock
Vyprané softshellové oblečení pověste na ramínko a přebytečnou vodu nechte volně vykapat. 

Softshell impregnujte vždy po vyprání

Pokud váš oblíbený softshellový kousek přestane plnit své funkční vlastnosti, naimpregnujte ho, abyste obnovili impregnační vrstvu. Sáhnout můžete po sprejích nebo po nejrůznějších přípravcích v tekuté formě. Před samotnou impregnací však nezapomeňte oděv vyprat, abyste nenaimpregnovali i špínu

Zdroje: 

  • https://ksporting.cz/jak-pecovat-o-softshell/
  • https://8a.cz/8academy/jak-prat-softshell/
  • https://www.dobrytextil.cz/blog/poradna/jak-prat-softshellovou-bundu
  • https://www.mushadress.cz/blog/jak-spravne-prat-a-susit-softshellove-obleceni--aby-vydrzelo-co-nejdele-spravne-funkcni/
  • https://www.loap.cz/tipy-a-triky/jak-prat-softshell-a-pecovat-o-nej/