Jste zde

Jak pěstovat kaktusy: Klidně je zanedbejte, přehnaná péče je zahubí

péče o kaktus Zdroj: Shutterstock
Pěstování kaktusů není nijak složité. Má však svá pravidla, kterými je třeba se řídit, aby vám kaktusy prospívaly a dělaly radost dlouhá léta.

28. 1. 2024

Kaktusy patří mezi nejodolnější pokojové rostliny. Jsou téměř nezničitelné a k životu nepotřebují s porovnáním s ostatními pokojovými rostlinami tak velkou péči. Pokud však chcete, aby vám prospívaly a kvetly, je důležité dopřát jim dostatek světla, správné množství vody i živin a zimní odpočinek

shutterstock_2092296616.jpg

zalévání kaktusu
Zdroj: 
Shutterstock
Kaktusy obvykle zahubí přehnaná péče, nikoliv její zanedbání. 

Pěstování kaktusů zvládne opravdu každý

Pěstování kaktusů není náročné. Mají však zcela odlišné potřeby než ostatní pokojové rostliny. 

shutterstock_2074899928.jpg

kvetoucí kaktusy
Zdroj: 
Shutterstock
Při pěstování kaktusů pamatujte, že méně je v jejich případě mnohdy více. 

Kaktusy vyžadují dostatek světla. Svědčí jim umístění na jižním okně, kde mají zajištěný dostatek světla během celého dne, i okenní parapety oken, která jsou orientována na východ či západ.

Milují přímé slunce a jeho sílu snesou i během extrémních veder, která panují v létě. Vhodné je také umístit kaktusy co nejblíže sklu a v létě je dobré dopřát jim i pobyt na čerstvém vzduchu pod střechou, kde na ně nebude pršet. 

Se zálivkou to nepřehánějte!

Kaktusy vydrží velmi dlouho bez vody, ale rozhodně se bez ní neobejdou. Během vegetačního období vyžadují vydatnou zálivku jednou za sedm dní, v zimě pak maximálně jednou za měsíc. Substrát musí být vlhký, nikoliv však přemokřený a v podmisce nikdy nesmí zůstat stát voda, která by mohla způsobit zahnívání kořenů. 

Kaktusy je vhodné zalévat navečer, kdy už slunce nemá takovou sílu, a voda by měla být měkká a odstátá. 

Výživu nepodceňujte

Kaktusy potřebné živiny získávají skrze hnojiva, která lze zakoupit v každém hobby marketu, nebo prostřednictvím kvalitního substrátu. V tomto případě je však třeba přesazovat je každoročně na jaře nebo v létě, aby mohly vždy čerpat z čerstvé zeminy.

Přičemž kořeny kaktusu je dobré nejprve zbavit staré zeminy, nechat je několik dní zaschnout a teprve poté je zasadit do nového substrátu. Pamatujte však, že kaktusy není vhodné minimálně dva týdny po přesazení zalévat

shutterstock_767811232.jpg

kombinace kaktusů
Zdroj: 
Shutterstock
Delší období sucha je mnohem menší chyba než trvale přemokřený substrát. 

Nezazimované kaktusy se nepěkně protáhnou a nekvetou

Během října kaktusy vyžadují zazimování v místnosti s dostatečným přísunem světla, kde se teploty pohybují mezi 8 až 12 stupni Celsia. Vhodná je studená chodba, zimní zahrada nebo jiná nevytápěná místnost. Bez problémů však přežijí i v suchém sklepě nebo v temperované garáži. 

V březnu kaktusy přemístěte na jejich obvyklé stanoviště a jakmile se objeví zelený vrchol a nové trny, dopřejte mu vodu o teplotě 50 stupňů Celsia. 

Zdroje:

  • https://www.prozeny.cz/clanek/kaktusy-v-zime-pri-spravne-peci-nasledne-krasne-pokvetou-28271
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/nebojte-se-kaktusu-snadny-navod-na-pestovani
  • https://ceskykaktus.cz/navod-na-pestovani-kaktusu-jak-pestovat-kaktusy/
  • https://www.hornbach.cz/navody/tipy-jak-pestovat-kaktusy-a-sukulenty/
  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/6-rad-jak-pestovat-kaktusy-aby-vykvetly-24554.html