Jste zde

Jak ochladit byt: Nevětrejte. A na noc vytáhněte rozpálené žaluzie!

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Teploty venku atakují pětatřicet stupňů a u vás doma to není o nic lepší? Víme, jakých chyb se dopouštíte a známe jednoduché fígle, které vám pomohou snížit teplotu v místnosti. Vytvořte si doma příjemné prostředí, ve kterém se vám bude dobře usínat.

30. 6. 2019

Hledáte úkryt před tropickými teplotami a váš domov vám ho neposkytuje, ale právě naopak? U vás doma je nesnesitelné teplo, které vám nedovolí ani pohodlně usnout. Přestaňte větrat a snažte se zvlhčit vzduch v místnosti.

Nevětrejte!

Větrání je nejčastější chybou, které se mnoho z nás dopouští. Okna otevírejte pouze brzy ráno nebo v noci, kdy teplota venku klesne alespoň pod 20 stupňů. Během tropických dní se snažte, aby se do místnosti nedostal teplý vzduch z venku.

Pokud musíte vyvětrat, otevřete okna, která jsou ve stínu, nebo okna, která jsou orientovaná na sever.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Sluneční paprsky se snažte odrazit! Přes den zatáhněte žaluzie, závěsy i venkovní rolety. Skvělou volbou jsou speciální protisluneční fólie, které dokážou zadržet až 80 % slunečního záření.

Avšak pozor! Nedostatečně větraná místnost může být příčinou mnoha zdravotních problémů. Zejména senioři, nemocní a malé děti mohou pociťovat bolest hlavy, únavu a mít problémy s dýcháním a s oběhovou soustavou.

Venkovní rolety jsou nejlepší ochranou před slunečními paprsky. Během dne je zatáhněte!Zdroj: www.bigstockphoto.com

Snažte se zvlhčit vzduch!

V horkých letních dnech pamatujte na to, že vlhký vzduch je mnohem snesitelnější než vzduch suchý. Vzduch v místnosti zvlhčete vlhkými ručníky nebo miskami s ledem, které rozmístíte po místnosti. Pomoci mohou i mokrá prostěradla přes okna, studená voda v umyvadle a vaně nebo navlhčené záclony a závěsy. Před spaním podlahu vytřete studenou vodou.

Hliníkové žaluzie na noc vytáhněte. Teplo, které absorbovaly během celého dne, se v noci začne postupně uvolňovat a ohřívat místnost.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Připravte se na tropické noci

V ložnici schovejte teplé deky a vytáhněte povlečení z mikrovlákna nebo saténu, které během tropických nocí krásně chladí. Před spaním si dejte vlažnou sprchu a spěte ve volném tričku z bavlny.

Zbytečně si nepřitápějte

Tip: Minimálně hodinu před spaním vložte své pyžamu do mrazáku a peřiny schovejte během dne do peřináče.

Věděli jste, že vzduch v místnosti ohřívají i elektrické spotřebiče? Velké množství tepla produkuje stolní počítač, televize i notebook. A pozor! Nepatrné množství tepla produkuje i větrák, který má za úkol ochladit byt. Víte však, že jeho účinek můžete znásobit? Postavte před větrák láhev se zmrzlou vodou nebo přes něj přehoďte mokrou utěrku.

Vaření a pečení v troubě omezte na minimum. K obědu si raději dejte ovocný nebo zeleninový salát, který vaše tělo ochladí spíš než tučná a masitá jídla.