Jste zde

Jak nechat váš dům vyčnívat nad ostatními? Originálním designem fasády

Zdroj: stavbahrou.cz

Času a především peněz je vždy málo, takže vítáme každou drobnost, která nám pomůže je udržet doma. Jednu z takových vychytávek představují plastové obklady, které se snadno pokládají, udržují a ve finále třeba i zateplí dům.

18. 9. 2013


Novostavby čím dál více zaplňují okrajové části měst a vesnic. Všechny domy ale vesměs vypadají stejně. Jednoduchý tvar, obvykle stačí čtyři stěny a rovná střecha, k tomu jednobarevná omítka v teplém odstínu. Někteří lidé se snaží vyčlenit z kolonií nových domků alespoň křiklavou barvou, v Číně si nedávno postavili na střeše domu dům na skále, ale to už je trochu přehnané. Zaujmout jde i mnohem decentněji. Stačí využít některé druhy obložení fasád.

Plastové palubky na obložení domu - jsou lehké a snadno se udržují

V současné době lze využít množství typů obkladů, od cihlových pásků, které zvládnou nadělat velkou parádu ať už po celém obvodu domu, nebo jen na některé jeho části, přes kamenné obklady či dřevo až po obkladové plastové palubky. Ty jsou poměrně nenákladnou záležitostí a způsobem, jak dům jednak zvenčí ozvláštnit a současně mu dopřát snadno udržovanou hezkou fasádu. Právě velmi snadnou údržbu v dnešní uspěchané době mnoho z nás ocení.

Hlavní výhodu plastových obkladových panelů představuje jejich snadná údržba, dají se snadno omývat. Navíc vynikají velmi malou hmotností, takže i práce s nimi nepřináší žádné velké obtíže a celkem snadno se montují. Uvnitř mají vzduchové dutinky a, jak známo, vzduchu je velmi dobrý tepelný izolant, takže panely dodatečně dům také zateplují. Prodávají se v různých odstínech, které se většinou pohybují ve světlejších tónech. Je však třeba odlišovat palubky  probarvené od těch, které mají na povrchu strukturovanou folii – ty pak nabízejí i poměrně zdařilé imitace jiných materiálů, například dřeva. Plastové palubky, které jsou ovšem pochůzné, se často využívají také na obložení pro venkovní terasy nebo třeba kolem bazénů.

Cihlové pásky aneb vypadá to jako cihly, ale nejsou to cihly

Cihlové pásky jsou také stále více oblíbené, protože tradiční vzhled cihlových domů je opět atraktivní a připomíná například klasické domy z anglického venkova. Výhodu cihlových pásek lze spatřit v tom, že se vyrábí i v podobě rohových elementů, s kterými pohodlně obložíte také veškeré vnitřní i vnější rohy. Na první pohled pak skutečně nejste schopni rozeznat, jestli dům sestává z pravých cihel, nebo je pouze obložen. Zajímavě také vypadá, pokud cihlovými páskami obložíte pouze část vnějších zdí nebo třeba jen komín.

Jak může vypadat nádherně obložený dům? Podívejte se:

Pokud byste se rozhodli obkládat zeď pravými úlomky cihel, zabere vám to mnohem více času, a to opravdu nesrovnatelně. Kdo namítá, že efekt není takový, patrně nikdy neviděl moderní cihlové pásky. Navozují dojem skutečné cihly, navíc v čase ušetřeném jejich použitím si můžete třeba zajít na víno. Několikrát. Tak dobrou chuť.

Soutěžíte rádi? Chcete hrát o věcné ceny? Sledujte naše stránky nebo náš facebookový profil.