Jste zde

Jak na zamrzlý zámek? Dýchejte! A to doslova. Pomoci může i kosmetický pomocník.

zamrzlý zámek a klíč Zdroj: Shutterstock
Zamrzl vám zámek? Poradíme vám, jak si v takové situaci poradit a čemu se naopak vyhnout, abyste nenadělali více škody než užitku.

1. 12. 2023

Zamrzlý zámek je velmi nepříjemná záležitost, která se jako naschvál přihodí v nejméně vhodný okamžik. Většinou ve chvíli, kdy zrovna spěcháte a máte málo času. Naštěstí ale existuje několik řešení, jak visací zámek, popřípadě cylindrickou vložku rozmrazit. A dokonce existuje i účinný způsob, jak zamrznutí zámku předcházet! 

shutterstock_522303478.jpg

zamrzlý zámek u auta
Zdroj: 
Shutterstock
Zamrzlý zámek vás může nepříjemně překvapit nejen u auta, ale i u vjezdové brány, venkovní garáže nebo třeba u vchodových dveří. 

O zámek pravidelně pečujte

Je váš zámek starý, rezavý a občas se zasekne? Vyhoďte ho dříve, než přijdou mrazy, a pořiďte si zámek, který odolá náročným teplotním podmínkám. V obchodě ho obvykle poznáte podle piktogramu mraku s dešťovými kapkami a sněhovými vločkami

shutterstock_2107836092.jpg

zamrzlý zámek
Zdroj: 
Shutterstock
K zamrznutí jsou nejvíce náchylné neudržované, rezavé a staré cylindrické vložky a nechráněné visací zámky. 

O zámek pravidelně pečujte a před zimou ho vždy zbavte nečistot a promažte ho. Nikoliv však běžným olejem, ale kvalitním mazacím tukem či olejem, který obsahuje protimrznoucí složky. Visací zámek navíc otočte tak, aby vstup pro klíč směřoval dolů, a klidně ho preventivně celý obalte igelitovým sáčkem. 

Takhle rozhodně ne!

Pokud zámek přeci jen zamrzne, nikdy nenahřívejte klíč, aby vám pomohl s odemknutím. Vlivem tepla může dojít k jeho poškození. V lepším případě se klíč zdeformuje, v horším se zalomí přímo v zámku. 

Zámek také nikdy nepolévejte horkou vodou. Panují-li  velmi velké mrazy, voda rychle vychladne a zmrzne, takže vaše snaha vyjde vniveč. 

Zapojte svůj dech

Nejlepší pomůcka, která vám pomůže zprovoznit zamrzlý zámek, je váš teplý dech. Řekněme si narovinu, že nejde o nic převratného, avšak méně je někdy mnohem více. Při využití dechu totiž nehrozí, že byste porušili zámek a účinek je téměř stoprocentní

shutterstock_1292925790.jpg

zámek zahřátý fénem
Zdroj: 
Shutterstock
Pokud máte to štěstí, že doma máte fén a v blízkosti zásuvku, rozhodně ho použijte. Proud teplého vzduchu si se zamrzlým zámkem poradí raz dva. 

Pakliže teplý dech nezabere, opatrně vpravte do zámku nemrznoucí směs. Máte-li ji ovšem zrovna po ruce. Pokud ne, utíkejte do nejbližšího obchodu a určitě si nechte poradit. Na zámky smíte použít pouze takovou, která je na ně určená a není příliš agresivní. Přece nechcete, aby vám poničila okolí zámku nebo vám nenávratně poškodila uzamykací mechanismus. 

Tip: Až se vám visací zámek podaří odemknout, vezměte ho do tepla a nechte ho několik hodin vyschnout. Pokud v zámku zůstane voda, situace se bude brzy opakovat. 

Zdroje:

  • https://ceskykutil.cz/clanek-297218-zamrzl-vam-zamek-pomuze-ohen-nebo-prezervativ
  • https://www.mezizenami.cz/jak-na-zamrzle-zamky/
  • https://www.nasdum.eu/jak-uvolnit-zamrzly-zamek/
  • https://www.idnes.cz/hobby/domov/zamrzly-zamek-prvni-pomoc.A210114_112447_hobby-domov_bma
  • https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-jak-na-to-jak-si-poradit-se-zamrzlym-zamkem-40056455
  • https://www.dumazahrada.cz/clanek/zamrzl-vam-zamek-rady-co-delat-a-co-radeji-nezkouset.html