Jste zde

Jak na zabouchnuté dveře: Někdy pomůže kreditka a někdy zadarmo hasiči

šperhák v zámku Zdroj: Bigstockphoto
Zabouchli jste si dveře od bytu? Nepanikařte a zjistěte spolu s námi, co v takové situaci dělat a v jakých případech volat hasiče, abyste neplatili pokutu za zbytečný výjezd.

10. 6. 2022

Zabouchnuté dveře rozhodně nepatří k výjimečným událostem. Podle statistik tato nepříjemná událost potká alespoň jednou za život každého z nás. A pokud jste se do této situace dostali zrovna i vy, pak je tento článek určený právě pro vás! 

bigstock-locksmith-lock-door-repair-wo-426279716.jpg

zámečník u dveří
Zdroj: 
Bigstockphoto
Před otevřením zabouchnutých dveří se obvykle musíte zámečníkovi vlastnicky prokázat občanským průkazem nebo cestovním pasem s trvalým bydlištěm v daném místě. 

Nepříjemná situace, které je možné předejít

I když si myslíte, že zabouchnuté dveře se vás netýkají, opak je pravdou. V roztržitosti a spěchu se vám tato nemilá událost může stát zrovna ve chvíli, kdy se vám nejméně hodí. Pro tyhle případy je proto dobré mít dveře s pojistkou proti zabouchnutí nebo ponechat u příbuzných náhradní klíč, který váš problém vyřeší zcela jednoduše. Ovšem pouze za předpokladu, že vaše klíče nezůstaly zastrčené z druhé strany dveří

bigstock-real-estate-agents-hold-the-ke-409293424.jpg

klíčenka ve tvaru domu
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pokud řešíte zabouchnuté dveře často, uschovejte si náhradní klíč u příbuzných a pořiďte si vložku s oboustranným přístupem, která umožňuje otevřít dveře i v případě, že klíč zůstal z druhé strany. 

Zkušený zámečník otevře dveře během několika minut

Kontaktovat zámečníka je nejjednodušší řešení. Zabouchnuté dveře otevře zpravidla do několika minut, aniž by došlo k poškození dveří, zámku či zárubní. Připravte si však peněženku. V případě, že nemáte sjednané pojištění domácnosti, vás může jeho návštěva vyjít i na několik stovek až tisíc korun. Zvláště tehdy, když potřebujete jeho služby využít o víkendu nebo v pozdních večerních hodinách. Cena se ale také může zvýšit v případě, že máte zámek vyšší bezpečnostní třídy

bigstock-buy-new-home-concept-key-ring-455727937.jpg

detail dveří
Zdroj: 
Bigstockphoto
V případě, že máte uzavřené pojištění domácnosti, kontaktujte místo zámečníka asistenční linku pojišťovny, na které vám poradí vyškolený personál. 

Přivolání hasičů si velmi dobře rozmyslete! 

Nechali jste na plotně vařit oběd, zůstalo doma bez dozoru malé dítě nebo jste si zrovna napouštěli vanu? Neztrácejte čas a volejte hasiče! V případě ohrožení lidského zdraví nebo majetku otevřou dveře zcela zdarma. Ovšem pozor, pokud by shledali výjezd za zbytečný, mohlo by se vám otevření zabouchnutých dveří pěkně prodražit. 

Tip: Před příjezdem hasičů a podle dané situace vypněte přívod plynu i vody a vyhoďte na chodbě pojistky. 

Pokud jste manuálně zruční, zkuste dveře otevřít svépomocí

Jste-li zruční a trpěliví, můžete se o otevření dveří pokusit sami. Buďte však opatrní, abyste nenadělali více škody než užitku!

Na internetu najdete spoustu zdánlivě jednoduchých návodů, jak otevřít zabouchnuté dveře. Ve skutečnosti to však tak jednoduché není a vždy záleží na konkrétním typu dveří. Pokud dveře disponují bezpečnostními prvky, s naprostou jistotou je sami neotevřete

Běžné klasické dveře, které nemají bezpečnostní prvky, můžete zkusit otevřít speciálními nástroji, univerzálním klíčem pro daný typ vložky, nebo dokonce plechem, kreditní kartou či jinou podobnou kartičkou. Úspěch chce však cvik nebo nutnou dávku štěstí.  

bigstock-credit-card-12358925.jpg

otevření dveří kreditní kartou
Zdroj: 
Bigstockphoto
Kreditní kartu zasuňte mezi dveře a zárubně do oblasti nad zámkem a pohybem dolů se posouvejte ke střelce. Jakmile na střelku narazíte, snažte se ji vytlačit ven ze zámku.

Pokud bydlíte v přízemních patrech, můžete vyzkoušet i svou fyzickou zdatnost a do zabouchnutého bytu se dostat skrz otevřené okno nebo balkonové dveře. Vždy však myslete na svou bezpečnost a zbytečně neriskujte! 

Odvrtání zámku, páčení a vyražení dveří vyzkoušejte jen v opravdu nutných případech! Následná oprava poškozených dveří, zárubní a zámku může vyjít mnohem dráž než pomoc zkušeného zámečníka. 

Zdroje:

  • https://okolobytu.cz/clanky/jak-otevrit-zamcene-a-zabouchnute-dvere/
  • https://www.rajkovani.cz/jak-otevrit-zabouchnute-dvere-a173
  • https://www.zamecnik-sos.cz/blog/jak-otevrit-dvere-bez-klice
  • https://www.bydlemebezpecne.cz/jak-otevrit-zabouchnute-dvere/
  • https://bydleni.instory.cz/1893-zabouchly-se-vam-dvere-otevrit-je-lze-hned-nekolika-zpusoby.html