Jste zde

Milujete knížky? Máme pro vás tipy na originální knihovny!

Zdroj: Pietro Bellini, Flickr.com

Připravit své knížky o domov nedokážete, místo pro ně se ale tenčí. Jak si zorganizovat knihovnu, aniž by vás literatura zahltila? Přečtěte si naše tipy. 

5. 11. 2018

Využijte knihovničku opravdu celou 

Do vaší knihovničky se už nevejde ani rodokaps? Nenechte se omezovat zadaným prostorem a vyskládejte knihy v úhledných štosech na knihovnu. Využijte nejvyšší police k uložení knih, které neotevíráte zrovna často a vytvořte si prostor ve výšce, kam hravě dosáhnete. Jako prostor pro knihy se ale hodí i parapety či výklenky. Nechcete-li, aby váš byt vypadal jako knihovnický sklad, zvolte pro výběr knih mimo knihovnu estetický vzorec. Roztřiďte je například podle barvy nebo vzoru přebalu či podle formátu.

knihovna2

Opticky můžete knihovnu provzdušnit také poličkami ze skla. Zdroj: Mazzali, Flickr.com

Nenechte se hromadou knih pohřbít

Pokoje náruživých čtenářů bývají postrachem klaustrofobiků. Vyvarujte se pocitu přecpané místnosti a myslete na provzdušnění prostoru. Zarovnejte knihy v knihovničce tak, aby měly všechny řady stejnou hloubku - ať už jde o velké encyklopedie nebo malé kapesní romány, zarovnejte je kousek od hrany police, velké knihy položte na bok a naskládejte je na sebe. Vytvoříte tak čistou linii.

Nezabírejte svými knihami ale veškerý prostor na policích. Některé části knihovny nechte prázdné, v jiných místech uhněte s knihami váze s květinami, obrázku či portrétu. Řadu knih můžete oddělit také malou lampičkou. Knihovna pak bude spíše působit jako sbírka zajímavých předmětů.

knihovna3

Porozhlédněte se na internetu po zajímavě řešených poličkách. V případě nouze můžete využít ale knihy samotné jako podstavec či noční stolek. Zdroj: mikemccaffrey, Flickr.com

Oblečte své časopisy

Na roční vydání vašeho oblíbeného časopisu sedá prach? Nechte si je po několika výtiscích sešít do pevné vazby. Časopisy tak déle vydrží a v knihovně také vypadají mnohem lépe. Milovníci umění mohou ze svých knih vyrobit například podstavce pro obrazy. Proč vrtat do stěn, když můžete rámy postavit na vázané myšlenky?

Než se ale vrhnete do organizování knihovničky, projděte si všechny svoje úlovky. Opravdu se bez žádného z nich neobejdete? Knížky, které oželíte, můžete donést do nejbližší nemocnice, domova pro seniory či je věnovat do oblíbené kavárny. Zkrátka jim najděte nový domov, kde jim bude zase skvěle.

5 chyb, které děláme při vybavování bytu