Jste zde

Jak na hypotéku: Neřešte jen výši úrokové sazby, ale i další „skryté“ poplatky!

Zdroj: woodleywonderworks

Nízká úroková sazba ještě nemusí znamenat opravdu výhodnou hypotéku. Nicméně je dobrým vodítkem pro to, abyste vybrali dobře. Pečlivě prozkoumejte ale i její další parametry – banky totiž rády bohatnou na dalších s hypotékou spojených poplatcích…

25. 11. 2013

Poplatek za čerpání úvěru, poplatek za vyřízení hypotéky, poplatek za znalecký posudek ceny nemovitosti, poplatek za správu úvěru, poplatek za vedení kreditní karty, naprosto na hlavu postavený poplatek za mimořádnou splátku, nebo poplatek za předčasné splacení hypotéky. A k tomu ještě pojištění, která banka vyžaduje – pojištění nemovitosti, pojištění neschopnosti splácet, životní pojištění…

Pokud si člověk propočítá, o kolik ho banka „stáhne“ na dalších poplatcích, pak opravdu nemusí platit, že nejvýhodnější je hypotéka s nejnižší úrokovou sazbou.

Hodit by se vám mohly i informace z tohoto článku: Realitní krize končí, ceny bytů rostou, u pozemků letí nahoru!

Průměrná výše hypotéky roste

Mimochodem – věděli jste, že průměrná výše hypotéky v Česku od roku 1996, kdy se u nás začal tento finanční produkt nabízet, neustále roste? V roce 2004 byla průměrná výše hypotečního úvěru 1,2 milionu, v roce 2013 průměrná hypotéka narostla o rovný půl milion – na částku 1,7 milionu.

A roste bohužel i počet hypoték, které lidé v Česku nezvládají splácet – ať už proto, že se dostali do svízelné životní situace, nebo prostě proto, že si na úplném začátku nenastavili dobře podobu hypotéky.

Jak vysoká bývá úroková sazba?

Tím se obloukem vracíme zpátky na začátek – k pojmu úroková sazba. Ta je tedy základním (nikoli ale jediným) parametrem, od kterého se odvozuje cena hypotéky. České banky se předhánějí v tom, která nabídne hypotéku s tou „nejvýhodnější a nejnižší úrokovou sazbou“, nicméně pozor na zmiňované skryté poplatky a také na kouzelné slovní spojení „úroková sazba od“.

Konkrétní výše úrokové sazby se totiž pro hypotéku odvozuje na základě spousty dalších faktorů. Banku pro výpočet úrokové sazby zajímá typ a účel úvěru – tedy to, zda peníze poputují na stavbu nového domu, na koupi bytu, nebo na rozsáhlou rekonstrukci.

Dále je potom důležitá takzvaná míra LTV – zjednodušeně tedy to, jaký je poměr mezi výší požadovaného úvěru a cenou nemovitosti, kterou budete ručit, tak jak ji odhadl znalec. Svou roli při stanovování výše úrokové sazby bude hrát i délka fixace úrokové sazby, doba splatnosti a dokonce i bonita klienta.

V orientaci vám pomůže speciální kalkulačka

Pořádná číselná a finanční alchymie, co říkáte? I proto na internetu fungují nástroje, které vám s propočítáním a vlastně i následným výběrem té „správné“ hypotéky, pomohou. Stačí do hledáčku zadat „hypotéka kalkulačka“ a je hotovo. Velmi dobrou kalkulačku najdete třeba na stránkách www.usetreno.cz, kde vám po zadání základních parametrů nabídnou několik možností.

Další tipy na praktické kalkulačky nákladů:

A propočítat si tady můžete i takzvané refinancování hypotéky, což je možnost, jak vyřešit situaci, kdy je potřeba původní hypotéku ještě navýšit, případně, jak vyřešit situaci, kdy je původní hypotéka značně nevýhodná. Vlastně jde o splacení stávající pohledávky vytvořením pohledávky nové – uzavře se nová hypotéka, která umoří tu stávající.

Na závěr už jen jedna perlička – v polovině devadesátých let, kdy u nás trh s hypotékami začal, byly úrokové sazby u hypoték dvouciferné – pořídit si je tak mohli pouze lidé s opravdu nadprůměrnými příjmy.

Sledujte nás i na Facebooku!