Jste zde

Hypotéka: možnost, jak získat nejen vlastní střechu nad hlavou

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Hypotéka je dnes pro většinu neodmyslitelnou součástí života. Se zvýšeným zájmem roste konkurence a stoupá nabídka. Jak se v široké škále nabídek orientovat a dle čeho se rozhodovat při výběru?

30. 9. 2019

Hypotéka neboli hypoteční úvěr je produkt, díky kterému je možné získat finanční prostředky na investici do nemovitosti, pořízení vlastního bytu, domu či rekonstrukci, nebo úvěrový produkt, u nějž je možné použít peníze na cokoliv. Hypotéka, to není jen cesta k vlastnímu bydlení, je to produkt, jenž nabízí mnohem rozsáhlejší možnosti využití a čerpání získaných peněžních prostředků. Podstata spočívá ve správném výběru. Pak je možné dokonce i ušetřit. Naopak při neuvážené a špatné volbě je možné prodělat a způsobit si nemalé komplikace.

Hypotéka je dlouhodobým úvěrem, jehož splácení je jištěno zástavním právem k nemovitosti, která musí být na území České republiky. Pozitivní je, že vlastníkem nemovitosti nemusí být striktně žadatel, ale může se jednat o třetí osobu. Zástavním právem taktéž může být stavební pozemek, chata, dům, byt, provozní či bytový dům, nemovité příslušenství apod. Hypotéky poskytují finanční společnosti. Jejich výhodou je dlouhodobost a relativně nízké úročení, stejně tak poměrně rychlé vyřízení při splnění podmínek.

Základní rozdělení dle účelu

Podstata rozlišení na účelový a neúčelový hypoteční úvěr má vliv na použití, tj. investování peněžních prostředků. Nejčastějším druhem je účelový hypoteční úvěr, který může být použit na koupi bytu, domu, výstavbu, rekonstrukci, pořízení stavebního pozemku na území České republiky, splacení úvěru nebo půjčky použité na investici do nemovitosti, popřípadě k získání vlastnického podílu nemovitosti, jako je vypořádání společného jmění manželů či dědictví. Účelový typ úvěru musí být použit výhradně na předem definovaný účel. Jedná se o nejvýhodnější produkt na zajištění bydlení.

Hypotéka je dnes už zcela běžnou součástí našich životů.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Neúčelový hypoteční úvěr je hypotékou na cokoliv. Americká hypotéka, jak bývá tento druh neúčelového úvěru nazýván, nemá žádná omezení, co se týče použití získaných finančních prostředků. Americkou hypotéku je možné získat s atraktivnější a výhodnější úrokovou sazbou v porovnání se spotřebitelským úvěrem. Výhodou je i delší rozložení splátek a možnost kombinace účelové s neúčelovou částí úvěru v případě, že americkou hypotékou konsolidujete dřívější dluhy, tím je možné ušetřit na poplatcích, snížit výši splátek či prodloužit splatnost veškerých původních finančních závazků.

Prostřednictvím neúčelové hypotéky je možné pořídit si automobil, investovat do vzdělávání či studia dětí v zahraničí, ale také si splnit cestovatelský sen a vypravit se do volajících dálek exotiky či lákavých destinací. Tento typ úvěru je vhodný pro ty, kdo potřebují v co nejkratším čase získat peníze na cokoliv s možností dlouhodobějšího splácení, bez nutnosti uvedení důvodu a následného dokládání ohledně vynaložených peněžních prostředků.

Řešení v podobě předhypotečního úvěru

Pomoc a krátkodobé řešení. Předhypoteční úvěr umožňuje vzít si úvěr na vlastní bydlení ve chvíli, kdy ještě není možné ručit nemovitostí. Je výhodným produktem k překlenutí období, po které nemůžete dát do zástavy nemovitost. Úvěr se zpravidla sjednává na dobu jednoho, maximálně dvou let. Čerpání peněz je účelové a veškeré použité finanční prostředky se dokládají bance zpětně, tj. při koupi se doloží, že peníze z předhypotečního úvěru šly na účet prodejce či při výstavbě, rekonstrukci odešly na účet stavebních firem.

Podmínky pro získání předhypotečního úvěru jsou totožné s běžnou hypotékou, kterou se po čase také stane.

Investiční hypotéka

Jedná se o poněkud neobvyklou variantu hypotéky určenou na pořízení nemovitosti k pronájmu. Tento druh hypotéky je splatitelný z částky, kterou klient vydělá na pronájmu. Tento typ úvěru je považován za výhodnou investici do budoucna.

Hypoteční kalkulačka aneb efektivní pomoc

Každý žadatel má jiné nároky, nachází se v odlišné životní situaci a disponuje rozdílnou bonitou, což je důvodem, proč nelze určit, která hypotéka je tou nejlepší. Vše je individuální záležitostí, která se odvíjí od konkrétního žadatele. K nalezení nejvýhodnější hypotéky slouží účinný nástroj, tzv. hypoteční kalkulačka.

Mějte své výdaje náležitě pod kontrolou a vyzkoušejte úvěrovou kalkulačku, která vám pomůže v organizaci finančního zatížení, výběru a určení výše měsíčních splátek i celkové doby splácení hypotéky. Kalkulačka je přínosným nástrojem, který umožní orientačně vypočítat výši hypotéky dle daných parametrů a zároveň přináší i srovnání, neboť na trhu je celá řada poskytovatelů hypoték. Díky hypoteční kalkulačce budete lépe orientováni a získáte lepší přehled.

Vše je zdarma a možné použít kdykoliv. Stačí jen zadat veškerá potřebná kritéria a hypoteční kalkulačka během chvilky spočítá vše, co byste těžko svépomocí zvládli, a současně i porovná nabídky všech poskytovatelů. Je dobré vědět, že jedním z nejdůležitějších kritérií při výběru hypotéky je výše úrokové sazby, která závisí na typu úvěru, době splácení a době fixace úrokové sazby. Fixace je určení doby, po kterou banka nemůže klientovi změnit úrokovou sazbu. Stanovuje se na rok, tři, pět, deset či patnáct let.