Jste zde

5 věcí, na které je třeba dát pozor při refinancování hypotéky

refinancování hypotéky Zdroj: Zephyr_p / Shutterstock.com
Zdá se vám vaše aktuální hypotéka čím dál tím méně výhodná? Nestíháte splácet nebo máte jiné problémy? Pak nastal čas na změnu. Hypotéku totiž můžete většinou bez velkých problémů refinancovat.

23. 2. 2021

V čem takovéto refinancování hypotečního úvěru spočívá? Většinou v tom, že prostě přejdete k jiné společnosti schopné nabídnout výhodnější podmínky. Pozor byste si v této fázi měli dát hned na několik velmi důležitých aspektů. Jakých? To vám prozradíme na následujících řádcích 

Úroková sazba a její pohyb

Velmi důležitá je při refinancování hypotéky především úroková sazba. Rozhodně byste neměli dopustit, aby došlo k jejímu radiálnímu zvýšení. Hypotéku sice budete stíhat splácet, nicméně v konečném důsledku bude značně nevýhodná. Aktuálně se úrokové sazby hypotečních úvěrů pohybují okolo 2 %. Optimální bude, když seženete hypotéku s nižší sazbou

Jak se změní výše splátek?

Určitá změna v tomto ohledu určitě přijde, tím si můžete být zcela jistí. Splátky by měly jít směrem dolů tak, abyste byli dlouhodobě schopní dostát svým závazkům. Ve smlouvě při refinancování hypotéky by tato skutečnost měla být jednoznačně zakotvená.  

Jaká bude délka splácení hypotéky?

V souvislosti s rozvolněním splátek může dojít k natažení splácení hypotéky do několika dalších let. I tuto skutečnost si stoprocentně dokonale zkontrolujte. V opačném případě byste mohli být značně překvapení, a to v negativním slova smyslu.  

Splňujete podmínky pro refinancování?

Ne každý může hypotéku refinancovat. Důležitá je bonita žadatelů o refinancování hypotečního úvěru. Ta musí být dostatečná a vy jako žadatel byste měli dostát podmínkám té či oné společnosti nabízející hypotéky. 

Poplatky spojené s refinancováním

Velmi důležitý bod. Mnohé společnosti si za refinancování hypotéky dokážou naúčtovat až neuvěřitelné částky. Vy si předem zjistěte, o jaké sumy se jedná. Budete mít jistotu.