Jste zde

Instalace tepelného čerpadla: Zvládne ji laik svépomocí?

Zdroj: Tepelná čerpadla IVT

„Každá ušetřená koruna dobrá!“ říká si spousta majitelů domů a řeší věci svépomocí. Nicméně instalace tepelného čerpadla je natolik náročná, že patří do rukou odborníků.

28. 12. 2011

V případě stavby nového domu bývá obvykle návrh tepelného čerpadla a topného systému nedílnou součástí projektové dokumentace, ale nemusí tomu tak být. Tento fakt může některé stavebníky svádět k tomu, že ušetří náklady na instalaci tepelného čerpadla, kterou se pokusí provést svépomocí.

Výběr zvládnete, instalaci už ne

Předpokládáme, že schopný a problematiky tepelných čerpadel znalý laik, dokáže posoudit všechny parametry své stavby, okolí a topného systému a dokáže správně vybrat nejvhodnější typ tepelného čerpadla pro svůj dům.

Tím ale možnosti laiků a dokonce některých stavebních firem končí a je třeba vyhledat odborníky, kteří se instalací a montáží tepelných čerpadel zabývají.

Neušetříte dokonce ani nákupem levného tepelného čerpadla, protože seriózní montážní firma nabízí kompletní služby - prodej ověřeného typu tepelného čerpadla, projekt, montáž a následné uvedením do provozu.

Montážní firma samozřejmě nabízí servis tepelného čerpadla a technické záruky. Součástí projektové dokumentace a cenové nabídky je obvykle i popis průběhu a náročnosti prací spojených s instalací tepelného čerpadla.

Náročnost závisí na typu čerpadla

Instalace a její náročnost je závislá na podmínkách, ve kterých je prováděna a především na typu tepelného čerpadla.

čerpadlo2

Nejnáročnější je instalace čerpadla typu země-voda. Tady se neobejdete bez zemních prací. Zdroj: Tepelná čerpadla IVT

Asi nejnáročnějším typem instalace je instalace tepelného čerpadla země-voda. Pro toto čerpadlo je nutné vybudovat buď vrt, nebo položit zemní kolektor, který obvykle zabírá velkou plochu na Vašem pozemku. Instalace je tedy spojena s náročným průběhem zemních prací a navíc vyššími náklady za dodávku materiálu.

Podobně obtížná a náročná instalace je u čerpadel využívajících jako zdroj energie podzemní vodu. V tomto případě je možné využít jako místo odběru energie již stávající studnu, ale pro ochlazenou vodu je nutné vybudovat další vrt. Nejméně náročnou instalací bývá zpravidla instalace tepelného čerpadla vzduch-vzduch nebo vzduch-voda.

V každém případě je při instalaci nutné dodržet řadu technických zásad a norem, mít odborné znalosti z oboru vytápění a dostatečné zkušenosti s instalací tepelných čerpadel. Je nanejvýš vhodné se obrátit na odborníky, kteří se instalací a projektováním vytápěcích systémů s tepelnými čerpadly zabývají již několik let.

Čtěte dále:

Problematice tepelných čerpadel jsme se věnovali obsáhleji:

Více o dalších věcech, které se týkají kvalitního bydlení, ať už v domě, nebo bytě hledejte v tematických kategoriích, jako jsou třeba Kuchyně, Bytové doplňky nebo Bytový design

Tepelné čerpadlo svépomocí

2012-06-27 (11:05) | Z domova | 42
Každý by chtěl získat levně, účinný zdroj levného tepla. Tím snížit své životní náklady, zabezpečit rodinu a být méně závislý na "monopolech." Síťových dodavetelích, kteří vše rychle zdražují. A tím pádem mír lepší vyhlídky na přežití krize, popřípadě zajistit si nízké náklady na teplo v důchodě.

Čítajte viac: http://www.dolezite.sk/#ixzz1zUmj8ZAd

Mno jasně hezká reklama jak vycucat z lidí další prachy pro firmy kterou jsou předražené ! a nenažrané !!!

instalci tepelného čerpadla zvladné každý kdo má aspon najk znalosti ! a neni levoručka ! ano je velice hezké si obědnant firmu at to udělá :) ale pak tace na mazec :)

sam mám tepelné čerpadla vzduch/vzduch a vduch voda ! a instalaci jsem dělal sam bez problemu ! a vše funguje jak mám ! když jsem zištoval kolik by se cucla peněz firma , tak je to až nehorazné kolik si ti darmožrouti učtují ! za to co jsem zvladnul udělat sam za dva dny :) ušetřil jsem skoro 80 tisic ! a navíc mi zcela bezostišně tvrdily že instalace zabere tak 14 dní :) vtipalci !
jako jeidný limit pro istalaci tep čerpadel vidim vybavenost lidi nařadním a připdně stroji :) což u mně není prolbem , jednou jsem nechal dělat jednu firmu koupelnu :( když jsem viděl co maji za vybavení tak mi staly vlasty hruzou na hlavě :)) nedavno najká firma spravovala vodu na cestě kde byl beton "moje prace tedy ten beton všecko legalně " když jsem viděl jak nemužou nastartovat kompresor a jak se trapi tak jsem vytahnul zbijak hiltinu :) a ten beton jsem jim šel rozbit :) protože jinak by byly víte kde že :)

tak je to z fimama :)