Jste zde

Historie sádrových trpaslíků: Objevovali se na zámcích a mají svůj Mezinárodní den

trpaslík na houpačce Zdroj: www.bigstockphoto.com
Máte na zahradě sádrového trpaslíka? A můžeme ho vidět? Oblíbenou filmovou hlášku jsme si vypůjčili pro maličko netradiční téma. Sádroví trpaslíci – nenáviděné i zbožňované dekorace zahrad, mají delší historii a symboliku, než se může zdát.

1. 6. 2020

Vůbec první sádrový trpaslík se podle všeho narodil v Německu. Odléval se z keramické hlíny a jeho výroba byla dost náročná. I proto byl považovaný za umělecké dílo. Praotec trpaslík, jak by se chtělo první sádrové dekoraci familiárně přezdívat, se vůbec poprvé objevil na zámku Weikersheim. Další krasavec byl postaven u vstupu do zahrad v Boboli v italské Florencii.

Samotná výroba sádrových postaviček ale začíná oficiálně v 19. století. Zakladatelem vůbec první manufaktury na výrobu keramických trpaslíků byl v roce 1872 August Heissner. Manufaktura stála v německém městě Gräfenroda, které je dosud největším světovým výrobcem trpaslíků.  

bigstock-garden-gnomes-29593433.jpg

sádrový trpaslík
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Největším výrobcem trpaslíků je Německo.

Na úspěch vůbec první oficiální německé manufaktury navázal jistý Reinhard Griebel, který má ve svém repertoáru 350 modelů trpaslíků a ročně jich vyrobí 10 000 kusů. Vyváží je hlavně do Francie, Skandinávie a USA. 

Některé jeho modely se ale určitě dostaly taky do Anglie a ve své sbírce je má Angličanka Ann Atkinová. Ta je rekordmankou v počtu nasbíraných trpaslíků. Ve své sbírce má přes 2000 exemplářů a sádrové sošky začala sbírat už v roce 1979. Trpasličí zahradu Gnome Reserve, která zabírá čtyři akry půdy, najdete v Severním Devonu, u anglického města Bradworthy.

bigstock-garden-gnomes-in-a-garden-of-a-321548278.jpg

sbírka trpaslíků
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Pokud byste se chtěli stát trpasličím sběratelem-rekordmanem, museli byste svou zahradu vyzdobit více než 2000 kousky.

Trpasličí kongresy a parky

Málokdo možná tuší, že milovníci sádrových postaviček pořádají i svoje „trpasličí kongresy“, na kterých prokazují původ i existenci roztomilých trpaslíků. Podle dostupných informací zahradní trpaslík existuje od roku 1864, což prý ostatně bylo na jednom z kongresů vědecky podloženo.

Mohlo by vás zajímat: V roce 1981 byla dokonce založena Fronta za osvobození zahradních trpaslíků, která vyhlásila 21. červen Mezinárodním dnem trpaslíků.

Kromě kongresů, ale existují i muzea nebo obří parky. V durynských kopcích, kde trpaslík vznikl, jich na ploše dvou fotbalových hřišť stojí víc než dva tisíce. Avšak sádroví trpaslíci nejsou populární jen v Německu. Najdeme je prakticky po celé Evropě i v Americe.

Kýč nebo dekorace?

A jak by vlastně měl takový sádrový trpaslík správně vypadat? Důležitá je podle odborníků (nanologů), kteří studiu a sběratelství trpaslíků zasvětili celý svůj život, výška trpaslíka (maximálně 68 centimetrů), ale také bílý vous, červená čepice a úsměv. Na zahrádkách však najdeme i takové skvosty, jako sádrové postavičky stylizující se do podoby rybářů, zahradníků, sportovců, Tarzana nebo Supermana.

bigstock-gnome-in-the-garden-funny-gno-311463076.jpg

správný trpaslík
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Správný trpaslík má bílý vous, červenou čepičku a výšku maximálně 68 centimetrů.

Možná si kladete otázku, jestli jde skutečně o dekoraci, nebo zbytečný a nicneříkající kýč. Odpovědět si na ni musí každý sám. Sběratelé se ale svorně shodují na tom, že poctiví a usměvaví sádroví trpaslíci dokážou člověka pobavit a vykouzlit mu na tváři úsměv. Tak co? Vyzkoušíte terapii trpaslíkem?