Jste zde

Dostaňte po zimě zahradní nábytek zpět do formy!

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Stejně jako se na jaře probouzí příroda, je třeba ze zimního spánku vzkřísit i zahradní nábytek. Poradíme vám, jak ho vrátit v plné parádě na výsluní vaší zahrady. O tom, že by měl být ve skvělé formě, není pochyb.

15. 3. 2016

Vždyť musí ustát jarní deštíky, letní bouřky, grilování i veselé garden party. Tak pojďme začít s „tréninkem“, sezóna je tady!

Zub času nebo zub hlodavce?

Vzpomínáte, jak se vám na podzim nechtělo vynášet zahradní nábytek až na půdu? Jeho ledabylé uskladnění vám může na jaře přichystat nejedno nemilé překvapení. Dřevěný nábytek vyžaduje dobře větraný a suchý prostor. Naopak vlhkost nebo přílišné teplo mohou způsobit jeho deformaci. Vybírejte proto místo k jeho uložení pečlivě, abyste jaro nevítali s otlačeninami od hrbolatých židlí.

Hlodavci, červotoči, plísně a houby dokáží dřevěný zahradní nábytek také potrápit. Před těmito nevítanými hosty je nejlepší obranou prevence. Červotoče odradí povrchová úprava, kterou je nový nábytek opatřen. Pozor však na trhliny, které jsou nechráněné. Plísně a houby mají šanci pouze ve spojitosti s vlhkostí a s hlodavci si hravě poradí vaše kočka nebo nastražené pastičky.

Zahradní nábytek potřebuje péči - a to nejen mimo sezonu, ale i v jejím průběhuZdroj: www.bigstockphoto.com

Před zahájením sezóny tedy nábytek pozorně prohlédněte a zacelte šrámy, které během uskladnění utrpěl. Ať už váš nábytek přezimoval pod plachtou v přístřešku, v garáži nebo na půdě, jedno je jisté – přichází jeho čas a mělo by mu to seknout!

Ladění formy začíná vlhkým hadříkem

Po vstupní diagnostice aktuálního stavu se trochu rozcvičíme. Zahradní nábytek prokoukne už po otření hadříkem navlhčeným vodou. Pokud se jedná o dřevěný nábytek, nechte povrch uschnout a až poté napusťte dřevo speciálním olejem. Dřevěný zahradní nábytek si díky němu zachová atraktivní vzhled i odolnost.

I moderní „tvrďáci“ ocení zakápnutí olejem

I když se to nezdá, ošetření vhodným olejem vyžaduje alespoň 2× ročně i nábytek z extrémně odolných dřevin (teak, severská borovice). Tato minimální údržba se vám však rozhodně vyplatí.  Aplikace oleje totiž ochrání nábytek před nepříznivým vlivem počasí a prodlouží tak jeho životnost i původní barevnost.

Kovový nábytek na zahradu v netradičním pojetí. Jak se vám líbí?Zdroj: www.bigstockphoto.com

Aby však nebyla řeč jen o dřevěném zahradním nábytku, zmiňme i ten z umělých materiálů. Dnes se těší značné oblibě umělý ratan a kovový zahradní nábytek. A to především díky modernímu vzhledu, dostupným cenám a snadné manipulaci. Výhodou je i téměř neomezená životnost a snadná údržba, kdy si vystačíte pouze s hadříkem a vodou.

Péče o nábytek, když je sezóna v plném proudu

Rozdováděné děti, rozlité sklenice nebo škrábance získané během sezónních zahradních prací – dřevěný nábytek umístěný v zahradě se zkrátka bez nějaké té oděrky či jiné újmy neobejde. Pomoc je však snadná. Jemný brusný papír a následně vhodný olejový nátěr rychle hojí všechny vady na kráse. Pokud se chystáte na delší dovolenou, zakryjte zahradní nábytek impregnovanou plachtou a užívejte si bezstarostný relax.

Při minimální péči si ho užije i váš zahradní nábytek a vydrží celá léta ve skvělé kondici.