Jste zde

Domácí rostlinný lékař: Vypěstujte si doma aloe vera!

Zdroj: www.zelenahata.com.ua

Určitě jste o ní slyšeli spoustu dobrého Aloe vera má téměř zázračné účinky. Poradíme, jak se o ni starat, aby rostla jako z vody.

10. 1. 2012

Aloe vera nebo také aloe pravá či léčivá je sukulentní rostlina, která – přestože nemá stonek -dorůstá do výšky kolem 0,6 až 1,0 m. Patří do rodu Aloe, a původní je pravděpodobně v severní Africe. Dnes je však její pěstování rozšířeno i v Austrálii, na Kubě, v Číně, Mexiku, Indii, Jihoafrické republice i jinde.

Účelem pěstování aloe na těchto lokalitách je získávání výtažků, které mají léčivé účinky. Léčivé vlastnosti aloe byly známy už roku 1750 před naším letopočtem, jak dokládají sumerské hliněné tabulky. O její léčivé síle se dále zmiňují písemnosti ze starověkého Egypta a psal o nich i Aristoteles a mnozí další, včetně Kryštofa Kolumba.

Mezi nejčastěji zmiňované a dokázané léčivé účinky aloe patří příznivý vliv na hojení ran a popálenin, na průběh onemocnění cukrovkou nebo při zvýšené hladině krevních lipidů.

Aloe vera je nenáročná rostlina, kterou lze s úspěchem pěstovat i doma v obýváku. Semena aloe vyséváme na jaře, ve chvíli, kdy teplota v pokoji neklesne pod 21 °C. Pro výsev používáme písčitohlinitý substrát (o něm se zmíníme dále).

aloe02

Takhle to vypadá, když se aloe pěstuje pro komerční účely. Zdroj: famearth.ru

Rostliny aloe vera dobře snáší sluneční paprsky, proto jsou pro ně nejlepším stanovištěm jižní a západní okna, kde navíc většina jiných rostlin dlouho nevydrží. Jako mnoho dalších květin, ani aloe nemá ráda průvan. Letní změna, v podobě přemístění na zahradu, balkon nebo terasu, jí však prospívá.

Aloe není náročná ani na zálivku. Snáší částečně i sucho a nevadí jí suchý vzduch. V zimě a pokud rostlinu pěstujeme při nízké teplotě, zálivku omezíme. Máme na paměti, že aloe má ráda spíše suché než vlhké prostředí, proto ji pěstujeme v nádobách s dobrou drenáží, Vyhneme se tím zamokření kořenů.

Teploty pro přezimování by měly být v rozmezí 10 až 12 °C, nicméně aloe snese i teploty nižší (ne však pod 5 °C) stejně jako vyšší (pokojové).

Jakmile rostliny přerostou květináč, je vhodné je přesazovat. Rostliny přesazujeme na jaře. Nové květináče by pro aloi měly být tak hluboké, jako je polovina délky jejího listu. Substrát by měl být propustný, vhodný je písčitohlinitý substrát, v květinářství se dá pořídit jako substrát pro sukulenty a kaktusy.

aloe03

Listy aloe po rozlomení Zdroj: djimbo.ru

Vhodný substrát lze také připravit smícháním kompostu, listové půdy a písku ve stejném poměru. Dvakrát ročně rostlinu hnojíme. Použít můžeme např. hnojivo určené pro kaktusy a sukulenty. Pokud rostlinu přesazujeme každý rok, hnojení není potřeba.

Aby se daly listy využít pro domácí léčení, je postačující, dorostou-li do velikosti okolo 30 cm. Pak s nimi můžeme léčit vedle zmíněných popálenin a poranění rovněž opary, různé ekzémy a plísňová onemocnění nebo např. zažívací obtíže.

Čtěte dále:

Máte byt plný zeleně a chcete vědět, jak o ni pečovat? pak si přečtěte některý z článků v kategorii Zahrada a květiny. Nabízíme například: