Jste zde

Domácí bublifuk: Základ? Destilovaná voda. A bubliny, co neprasknou, vytvoříte s cukrem

bublifuk Zdroj: Shutterstock
Užijte si spoustu zábavy a vyrobte si spolu s námi roztok na tvoření barevných bublin, megabublin nebo bublin, které po dotyku neprasknou. Máme pro vás hned několik návodů.

24. 6. 2023

Koupit bublifuk v obchodě zvládne každý z nás, co si ale vyrobit svou vlastní fungující směs. Klíčem k úspěchu je destilovaná voda a správný poměr jednotlivých surovin, který vám prozradíme v dnešním článku. Tak vzhůru do toho! 

shutterstock_2271088755.jpg

domácí bublifuk
Zdroj: 
Shutterstock
Výrobu bublifuku je velmi jednoduchá. Menší děti ji zvládnou s vaší pomocí, starší ji hravě zvládnou úplně samy. 

Možná si právě říkáte, že na výrobě bublifuku není nic složitého. Opak je však pravdou! Aby vám bubliny nepraskaly, je důležité dodržet několik zásad. 

Vsaďte na klasický Jar a destilovanou vodu! 

K výrobě základního bublinového roztoku si připravte 1 hrnek obyčejného Jaru nebo jiného opravdu kvalitního přípravku na nádobí a 5 hrnků destilované vody, popřípadě vody, kterou jste si předtím převařili. Pokud použijete tvrdou vodu přímo z kohoutku, s největší pravděpodobností vám budou bubliny praskat. 

shutterstock_2149331531.jpg

bublinový roztok
Zdroj: 
Shutterstock
Bublinový roztok míchejte vždy v čisté nádobě! Zbytky chemikálií a jiných nečistot mohou směs znehodnotit. 

Obě suroviny nalijte do čisté nádoby a zlehka je promíchejte tak, abyste nevytvořili pěnu. Přidejte lžičku prášku do pečiva a bublinovou směs zahřejte asi na 80 stupňů Celsia, aby se jednotlivé složky spojily. Ještě teplou směs přelijte do nádoby a pečlivě ji uzavřete, aby do ní nemohly vniknout žádné částečky prachu, které by směs znehodnotily. 

Bublifuk nechte před použitím minimálně vychladnout. Pokud ho necháte odpočívat delší dobu, bubliny vám půjdou mnohem lépe. 

Pokud chcete, aby bubliny byly extra velké, přimíchejte k Jaru zhruba půl čajové lžičky guarové gumy, kterou seženete v obchodech se zdravou výživou. 

Tip: Pokud chcete vylepšit vlastnosti vámi vyrobené bublinové směsi, můžete přidat i trochu profesionální bublinové kapaliny, kterou zakoupíte v každém hračkářství. 

Bubliny, které hned neprasknou

Stejně jednoduchá je také výroba bublin, které po dotyku jen tak neprasknou. Na ruce si však nezapomeňte nasadit bavlněné rukavice

Základem bublinového roztoku je stejně jako v prvním případě Jar a destilovaná voda. Do směsi je však navíc přidaný cukr, který zajistí větší trvanlivost a pružnost bublin. A jak na to? 

shutterstock_2097717886.jpg

roztok na bubliny
Zdroj: 
Shutterstock
Roztok na bubliny uchovávejte v lednici a v uzavřené nádobě, aby vám na něj nesedal prach. 

Do řádně umyté nádoby nalijte 1 díl saponátu, 4 díly vody a přisypte 2 díly cukru. Vše zlehka promíchejte a zahřejte, aby se cukr rozpustil. Hotový bublinový roztok přelijte do uzavíratelné nádoby a nechte ho do druhého dne odpočívat.

K výrobě duhových bublin použijte potravinářské barvivo

Pokud chcete docílit barevných bublin, stačí do bublinového základu přidat malinko potravinářského barviva. Směs však doporučujeme používat venku, aby nedošlo k nechtěnému obarvení. 

Zdroje:

  • https://clanky.rvp.cz/clanek/r/ZFA/20701/BUBLINOVA-SKOLA.html
  • https://tchiboblog.cz/domaci-bublifuk/
  • https://www.jaktak.cz/jak-vyrobit-bublifuk-doma.html
  • https://www.idnes.cz/hobby/domov/jak-vyrobit-nejlepsi-smes-na-bublifuk-vyuzijte-tipy-od-profesionalu.A090515_143743_hobby-domov_bma
  • https://www.zabublej.cz/l/jak-vyrobit-bublifuk/