Jste zde

Dodavatel vs. distributor plynu: Koho můžete změnit a díky tomu ušetřit?

Zdroj: www.usetreno.cz
Plynárenskou soustavu tvoří plynovody. Na území Česka dosahuje jejich délka včetně přípojek více než 73 tisíc kilometrů. Chcete za plyn ušetřit? Podívejte se, jak funguje distribuce do jednotlivých oblastí a jaký je rozdíl mezi distributorem a dodavatelem

21. 2. 2018

Distributor a dodavatel zemního plynu není to stejné

Novela energetického zákona otevřela trh s plynem k lednu 2007. Výsledkem změny je rozdělení trhu na provozní a obchodní činnost. O samotný provoz plynárenské soustavy se starají distributoři. Jejich hlavním úkolem je zajištění spolehlivých dodávek plynu, správa a údržba celé sítě. Distributor plynu je každému odběrateli přidělen na základě lokality.

Naproti tomu dodavatelé se starají o obchodní činnost směrem k zákazníkům. Nakupují plyn a dále ho prodávají. Dodavatele si každý může vybrat dobrovolně podle toho, jaká nabídka je pro něj nejzajímavější. Stejně tak lze dodavatele plynu změnit. Každý rok se pro změnu s cílem ušetřit rozhodne desítky tisíc domácností. Důvodem pro přechod nemusí být pouze cena, ale také typ smlouvy a další služby. Někteří dodavatelé k odběru nabízí energetické poradenství či bezplatný servis tepelných zařízení. Roli hraje také kvalita zákaznické podpory.

Do jaké distribuční oblasti patříte?

České republiky je rozdělena do tří distribučních oblastí. Společnost Pražská plynárenská Distribuce, člen koncernu Pražská plynárenská, distribuuje plyn v hlavním městě a částečně také v okresech okresech Praha – západ a Praha – východ. Plynovodní soustavu na jihu Čech a na Pelhřimovsku má ve správě společnost E.ON Distribuce. Distributorem pro zbylou a zároveň největší část území je RWE GasNet. Tato společnost vznikla v roce 2013 sloučením distribučních dceřiných společností RWE.

Distribuční oblast se promítá do vyúčtování, konkrétně do regulované části, která tvoří přibližně 25 % ceny plynu. Neregulované poplatky představují zbylých 75 % a jejich výše se odvíjí od tržní situace a cenové politiky dodavatele. Jinými slovy máte bez ohledu na umístění odběrného místa příležitost ze tří čtvrtin ovlivnit cenu odebírané energie, což je rozhodně dobrá zpráva. Neváhejte si srovnat nabídky jednotlivých dodavatelů. Cenové rozdíly mezi nimi mohou být opravdu znatelné.

Distributora nezměníte, dodavatele ano

Shrnuto a podtrženo, distributor je vám přidělen dle lokality a jeho hlavním úkolem je provoz plynárenské soustavy. Dodavatele si vybíráte a můžete ho změnit dle uvážení. Většinou se vám to finančně vyplatí. Konkurence na trhu je velká a dodavatelé plynu lákají zákazníky nejen na nízké ceny, ale i na další bonusy a výhody. Chcete-li se vyhnout vysokým nedoplatkům, najděte si čas a nad změnou dodavatele minimálně zapřemýšlejte. I menší rozdíl v ceně umí na faktuře vyrobit velký rozdíl.