Jste zde

Další omezení a vyšší úrokové sazby Čechy neodrazují od sjednání hypotéky

Zdroj: pujcka.co
Přestože ČNB omezila poskytování hypoték, Češi mají o úvěry na bydlení stále velký zájem. Touha vlastnit nemovitost u mnohých předčí přísnější podmínky a zvyšující se úroky. Úrokové sazby rostou a hypotéky s vysokým LTV lze sjednat i se sazbou přes 3 %.

14. 5. 2017

První čtvrtletí roku 2017 hlásí historický rekord. Objem poskytnutých hypoték přesáhl neskutečných 57 miliard Kč a počet uzavřených smluv se vyšplhal téměř na 28 500. Důvodem nevídaného zájmu o úvěry na bydlení jsou omezení centrální banky.

  • 1.    vlna omezení 

Od 1. října 2016 bylo možné poskytovat hypotéky do 95 % hodnoty nemovitosti. Objem sjednaných úvěrů v pásmu LTV 85 až 95 nesměl přesáhnout 10 % z celkového objemu. 

  • 2.     vlna omezení

Od 1. dubna 2017 je možné poskytovat hypotéky do 90 % hodnoty nemovitosti. Objem sjednaných úvěrů v pásmu LTV 80 až 90 nesmí přesáhnout 15 % z celkového objemu.

A právě období mezi prvním a druhým omezením využili Češi k získání prozatím ještě výhodných hypoték. V prosinci 2016 bylo možné sjednat úvěr s rekordně nízkým úrokem 1,77 %. Hypotéky v roce 2017 nabízí úroky už vyšší, přesto hypoteční boom stále pokračuje.

Hypotéky s vysokým LTV budou nedostatkovým zbožím

I přestože v průběhu prvního čtvrtletí došlo k navýšení úrokové sazby na 1,95 %, zájem o úvěry na bydlení je stále vysoký. A není divu, oproti sazbám z let 2008 a 2009, kdy bylo možné sjednat hypotéku s úrokem nad 6 %, jsou 2 % stále velmi lákavá.

Získat vlastní bydlení bude v budoucnu možná výrazně složitější.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Bohužel na 2% sazbu ale nedosáhne každý zájemce. Kvůli velkému zájmu a omezení, co se počtu poskytnutých hypoték s vyšším LTV týká, některé banky úroky ještě zvedly. Nejen velké bankovní domy jako Česká spořitelna a Komerční banka tak nabízí hypotéky s LTV nad 80 s úrokem nad 3 %. Ti, kteří disponují vlastními úsporami, mohou dosáhnout na sazby nižší o zhruba jeden procentní bod. 

Rozdíly jsou v úrocích značné, proto si vždy nezapomeňte dobře spočítat hypotéku. Jen tak zjistíte, zda se vám vyplatí hypotéka s vyšším LTV, nebo kombinace úvěrů. Chcete-li ale v blízké budoucnosti financovat vlastní bydlení z velké části hypotékou, není radno dlouho otálet. Úvěry nad 80 % hodnoty nemovitosti by mohly být brzy nedostatkovým zbožím. 

Na refinancování hypotéky je správný čas

Díky prozatím nízkým sazbám je možné refinancovat hypotéku a ušetřit. Pro ty, kterým letos končí fixační období, tak nastává nejlepší čas na vyjednání výhodnější podmínek. Nedá-li vám je vaše banka, jděte ke konkurenci. 

Při refinancování platí stejná pravidla jako při vybírání zcela nového úvěru. Důležité je porovnávat konkurenční nabídky. K tomu vám pomohou online srovnávače, mezi které patří i portál Půjčka.co

Pokud byste ale rádi získali ke svému stávajícímu úvěru výhodnější podmínky, pak je zapotřebí na pobočku banky i zavítat. U refinancování je důležité vyjednávat a hlavně začít se zajímat včas.