Jste zde

Živý plot: Poradíme vám, zda je pro vás nejlepší ptačí zob, buxus nebo cypřiš

živý plot z tújí Zdroj: www.bigstockphoto.com
Oploťte svůj pozemek živým plotem. Jaro je ideální období pro jeho výsadbu! Víme, jaká kritéria zohlednit při výběru dřevin a představíme vám ty nejběžnější.

30. 3. 2020

Správně opečovávaný živý plot je vizitkou domu i zahrady. Chrání před dotěrnými pohledy, nenásilně oddělí od okolí a ochrání před hlukem, prachem i větrem. Má-li trny, částečně zabezpečí i váš majetek. Vybrat vhodnou dřevinu však nemusí být jednoduchá záležitost. Představíme vám nejběžnější druhy dřevin a řekneme vám, co všechno brát v potaz, abyste vybrali tu nejvhodnější.

Jaro je ideální období pro výsadbu živého plotu. Sazenice stihnou zakořenit a dostatečně zesílit, aby zvládly zimu.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Zvolit vhodnou dřevinu, která oplotí váš pozemek, je docela náročný úkol, který si žádá důkladnou rešerši. Důležité je, brát v úvahu charakter vaší zahrady a uvědomit si, co od živého plotu očekáváte. Položte si proto několik zásadních otázek.

  • Chcete plot nízký, nebo naopak vysoký?
  • Očekáváte celoroční zastínění?
  • Máte dostatek času na pravidelnou péči?
  • Dopadá na vaši zahradu dostatek slunečního záření, nebo naopak leží ve stínu?
  • Je váš pozemek rozhlehlý?
  • Toužíte po listnatém, nebo naopak jehličnatém živém plotu?

Vzrostlé stálozelené túje vytvoří zcela neprůhledný plot. Rychle rostou a jsou odolné. Malý pozemek však opticky zmenší a mohou působit jako cizí prvek. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Pokud v nich máte jasno, bude pro vás jednodušší zvolit správnou rostlinu.

Ptačí zob

Ptačí zob je nejběžnější rostlina, která se používá na živé ploty. Dobře se tvaruje, je nenáročný na péči a přežije i kruté mrazy, nebo naopak dlouhá sucha. Stálozelené druhy ptačího zobu poskytují i celoroční zastínění. Řez, který se provádí v předjaří a v létě, velmi dobře snáší. Nevýhodou je pomalý růst a pro někoho i květy, které mírně zapáchají.

Buxus je stálozelený neopadavý keř, který lze velmi dobře tvarovat. Vytvarovat z něj můžete nejrůznější geometrické tvary, zvířata i postavy. Daří se mu na slunci i ve stínu. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Tip: Při výsadbě živého plotu nemusíte zůstat jen u jednoho druhu dřeviny nebo u typických zástupců. Jednotlivé rostliny můžete kombinovat i s listnatými zástupci nebo s ovocnými dřevinami, které vám na podzim urodí zdravé a chutné plody.

Tavolník

Tavolník je populární zejména ve městech. Snese znečištěné prostředí, velmi rychle roste, nepotřebuje žádnou péči a ani pravidelný řez. Svými bílými nebo růžovými květy ozdobí každou zahradu a přiláká mnoho včel i motýlů. Pamatujte však na to, že se mu bude dařit spíše na slunci a že neposkytuje celoroční ochranu. V zimních měsících opadá.

Dřišťál

Dřišťál je hustý keř, který ochrání i váš majetek. Díky trnům vytvoří perfektní bariéru. V létě přežije dlouhé období sucha, na podzim oživí zahradu lístky zbarvenými do červena. Keř je velmi odolný, nenáročný a může vyrůst až do výšky 2,5 metru. Možnou nevýhodou jsou trny, které mohou potrápit při zastřihování a úpravě plotu.

Ptačí zob poskytuje potravu i útočiště pro mnoho ptáků, kteří vám na oplátku mohou pomoci v boji s některými škůdci. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Tip: Živý plot můžete vytvořit z lípy, jírovce, habru, javoru nebo dokonce i z topolů. Výjimkou nejsou ani živé ploty z trnky obecné, růže šípkové nebo z rakytníku.

Cypřiš

Cypřiš je stálozelený jehličnatý strom, který velmi rychle roste. Během jednoho roku dokáže povyrůst až o jeden metr! Rychlý přírůstek je však vykompenzován náročnější péčí. Častěji potřebuje zastřihovat a v zimě chránit před velkými mrazy. Při nedostatku vody rezne a usychá.