Jste zde

Co byste měli vědět, než začnete prodávat dům

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Chystáte se brzy prodat dům? Nepodceňte přípravu. Sestavili jsme pro vás malého průvodce, který vám celý proces usnadní. Připraveni? Jdeme na to.

23. 11. 2016

Souhlasíš? Souhlasím. Souhlasíme 

Právě souhlas je při prodeji domu zásadní. Souhlas koho? Všech, kdo společně s vámi dům vlastní. Příbuzní, partner, rodiče, děti. Všichni, kdo mají právo do toho nějaký způsobem mluvit. V některých případech existuje dokonce zákon, že nemovitost musíte přednostně nabídnout těmto lidem a až po jejich vyjádření oslovit ostatní. A co se stane, když to nedodržíte? Celá transakce se označí za neplatnou. 

Předložte důkaz místo slibů 

„Přísahám, že ten dům patří mně!” Tyto výkřiky jsou při jednání s novými zájemci k ničemu. Bohužel. Budou chtít jasný důkaz. A nedivte se. Zřejmě vám za dům zaplatí několik milionů, je férové jim dát něco víc než slib. Pro tyto účely například poslouží list vlastnictví. Kde ho sežnete? Na katastrálním úřadě. Jen si ale připravte poplatek 100 Kč. Mezi další možnosti patří třeba kupní smlouva, ta většině kupujícím obvykle postačí.

A kolik peněz si za dům představujete? 

Odpověď na tuto otázku není vůbec jednoduchá. Teď vám ukážeme několik úhlů pohledu, které vám prodej domu usnadní: 

  • Pospícháte na peníze? Řekněte si nejnižší cenu, za kterou jste dům ochotni prodat.
  • Máte na prodej domu dostatek času? Řekněte si nejvyšší možnou cenu. Kupec se dříve nebo později objeví.
  • Při stanovení ceny se inspirujte na internetu. Najděte si podobné nemovitosti a podívejte se, za kolik se prodávají.
  • Počítejte s tím, že kupující často usilují o slevu
  • Nenechte do tvorby ceny mluvit emoce. Nikoho bohužel nezajímá, že ty okapy jste přidělali sami a jste na to vážně pyšní. 
  • Nebojte se požádat o pomoc profesionály. Zavolejte například zkušeným makléřům z Fincentrumreality.com a zeptejte se na vše, co vás napadne. 

Nepodceňte první dojem 

Láska na první pohled neplatí jen u lidí, ale i u nemovitostí. Věděli jste to? Pocity mají neuvěřitelnou moc. Využijte toho. Dům pro nové zájemce hezky připravte, ať se do něj zamilují. Vymalujte, ukliďte a provoňte všechny místnosti. Ukažte všem, že právě v tomto hnízdečku se jim bude žít naprosto pohádkově. 

Mimochodem, úpravě bytu k prodeji se říká Home Staging: Stačí pár drobných úprav a cena bytu letí vzhůru!

Co zdůraznit na závěr? Známé přísloví: „Líná huba - holé neštěstí,” je trošku drsné, ale pravdivé. A u prodeje domu to platí dvojnásob. Zeptejte se zkušených makléřů na tipy, jak nejvýhodněji prodat dům. Oni je znají a ve Fincentrumreality.com se o ně rádi podělí.