Jste zde

Chcete mít vánoční výzdobu jako rodina McCallisterů ze Sám doma? Poradíme, jak na to

vánoční výzdoba PR Zdroj: Pexels
Trend vánočního zdobení domovů poslední roky neustále roste. Vánočních světýlek je čím dál víc a stále více rodin bohatě zdobí své domovy.

9. 12. 2021

Chcete-li mít dům na Vánoce nazdobený jako rodina McCallisterů ze Sám doma nebo třeba jako Kdovíci z Grinche, poradíme, jak na to a na co dát pozor.

Výběr světel

Základem je správně si změřit, jak dlouhá světýlka a kolik jich budete potřebovat. Dnes už se naštěstí dají sehnat v mnohých rozměrech a barvách. Na druhou stranu, o to je výběr někdy těžší. V první řadě mějte na paměti nepřízeň počasí, vybírejte odolná světla do exteriéru. 

Dalším faktorem při výběru by měl být zdroj napájení - zejména v případě kabelového zapojení do elektřiny budete potřebovat i voděodolné pouzdro. Určitě se zaměřte na kvalitu a vyberte taková světýlka, která vám vydrží několik let, abyste je nemuseli každou sezónu měnit. Na závěr zbývá vybrat podle barvy a případně dostupných světelných efektů.

Instalace světel

Instalace se může zdát jako jednoduchá záležitost, ale záleží, na rozsahu provedení. Pokud Vám stačí minimalistické osvětlení kolem dveří a omotání řetězu kolem zábradlí na balkoně, vystačíte si se stoličkou a kvalitní lepící páskou. Pokud se do toho chcete pořádně opřít, měli byste zvážit pronájem menšího lešení nebo pracovní plošiny, kterou vám zajistí i specializovaná půjčovna plošin. Půjčovna plošin přijde vhod následně i při odstranění světel, ale to trochu předbíháme. Především vám při instalaci uvolní ruce a umožní pohodlnou práci ve výškách, takže dosáhnete i na střechu. 

Při instalaci světel je nejlepší kopírovat přirozeně tvar domu a “chytit” se různých trámů, parapetů a balkonů, čímž si instalaci světel o dost zjednodušíte. Vyhněte se složitým tvarům jako jsou hvězdičky, zvonky či stromky, které se špatně měří a ještě hůře realizují. A nakonec ani nejsou tak efektní.

K instalaci světel se Vám může hodit i půjčovna nářadí, které nemáte běžně doma. Například se mohou hodit různé speciální vrtačky či sponkovací a nastřelovací pistole. Půjčovna nářadí vám vytrhne trn z paty, pokud už jste investovali hodně peněz do světel a nechcete utrácet ještě za příslušenství k instalaci, které použijete jednou za rok. 

Jak světla kombinovat?

Na Vánoce platí, že více je více. A čím více světel a vánoční atmosféry, tím větší radost nejen v dětských očích. My doporučujeme kombinovat bílá či žlutá světla na liniích domu a střechy se svítícími dekoracemi přímo na zahradě. Mohou to být různá svítící zvířátka či symboly Vánoc, jako jsou například sobi či sněhuláci. 

Krásná je ale také kombinace s ozdobenými živými stromy přímo na zahradě. V oknech pak mohou atmosféru krásně doplnit svítící vločky či jiné okenní dekorace.