17. 9. 2024
Kombucha je mírně nakyslý nápoj s jemně octovou vůní, který slabě perlí. Vzniká fermentováním oslazeného černého, bílého nebo zeleného čaje, má medovou až tmavě červenou barvu a díky svému jedinečnému složení má spoustu pozitivních účinků na zdraví!
Kombucha jako elixír zdraví
Nápoj je plný vitamínů, antioxidantů, probiotických bakterií a kvasinek. Podporuje trávení, posiluje imunitní systém a pomáhá udržet rovnováhu střevní mikroflóry. Chrání tělo před infekcemi a mnoha nemocemi, napomáhá hubnutí, odstraňuje škodlivé látky z těla a pomáhá zlepšit cholesterolový profil. Zlepšuje náladu i spánek.
Kombucha má pozoruhodné zdravotní účinky
Základem nápoje je tzv. čajová houba, která se vytváří při procesu fermentace na hladině čaje a má tvar disku. O houbu v pravém slova se však nejedná! Ve skutečnosti jde o vzájemně prospěšné společenství bakterií a kvasinek (angl. SCOBY), které se živí cukrem a neustále se rozrůstá.
Při přípravě kombuchy nepoužívejte žádné kovové nádobí a náčiní
Příprava čajového nápoje není složitá. Vždy však dbejte na hygienu, abyste předešli nežádoucí kontaminaci nápoje. Vše sterilizujte horkou vodou a pokud ve sklenici objevíte plíseň nebo zaznamenáte nepříjemný zápach, kombuchu i čajový nápoj zlikvidujte.
K přípravě čajového nápoje si připravte 5 litrů vody, 425 gramů cukru, 5 lžiček čaje a samozřejmě kombuchovou kulturu spolu s 0,5 litry hotového nápoje z minulé kombuchy nebo tekutiny, kterou jste dostali spolu se SCOBY.
Pamatujte, že hotový nápoj obsahuje menší množství alkoholu, a proto jej nepopíjejte v případě, že vás čeká cesta autem.
Čaj použijte kvalitní černý, zelený nebo bílý, a pokud chcete nějakou změnu, zkuste občas ovocný. Nikdy však nepoužívejte čaj bylinkový, který může účinky bakterií tlumit.
A jak na to?
Podle návodu od výrobce si připravte pět litrů čaje. Přidejte cukr a dobře ho rozmíchejte. Jakmile čaj vychladne na pokojovou teplotu, přeceďte ho přes velmi jemné sítko do velké zavařovací sklenice a přidejte kombuchovou kulturu spolu s tekutinou. Sklenici zakryjte plátýnkem, aby se do nápoje nedostal hmyz a jiné nečistoty, a umístěte ji na temné místo.
Nápoj nechte fermentovat 7 až 10 dní. V průběhu fermentace jej však ochutnávejte, neboť výsledná chuť ovlivňuje nejen použitý typ čaje, ale také délka fermentace a okolní teplota.
Pokud chcete nápoj sladší, vytáhněte kombuchu dříve, nápoj přelijte do čisté láhve a skladujte ho v lednici, kde se fermentování zpomalí. Nikoliv však nezastaví, takže nechte uzávěr láhve raději pootevřený, aby mohl unikat přebytečný oxid uhličitý.
Po vytvoření nápoje, opláchněte kombuchovou kulturu studenou vodou a spolu s trochou tekutiny ji uložte do lednice, kde vám vydrží až několik týdnů, nebo ji použijte k výrobě nového nápoje. Pokud je vaše SCOBY už silná, můžete ji darovat nebo ji můžete využít k přípravě ovocných kůží.
Zdroj:
- https://www.zkvaseno.cz/kombucha-revival
- https://www.drmax.cz/clanky/kombucha-slozeni-benefity-a-priprava-napoje
- https://www.lazenskakava.cz/kombucha-co-to-je-a-jak-ji-udelat/
- https://aktin.cz/kombucha-jako-elixir-mladi-a-staroveke-nesmrtelnosti-pripravte-si-ji-i-sami-doma-a-vyuzijte-jejich-zdravotnich-benefitu
- https://www.plnasklenice.cz/poradna/kombucha--co-to-je-a-proc-ji-pit-pravidelne/
- https://www.nutsman.cz/blog/proc-pit-kombuchu--zdravotni-ucinky-tohoto-zazracneho-napoje-na-lidsky-organismus/