Jste zde

Bylinky jako balzám na pocuchané nervy: Zkuste meduňku, třezalku a heřmánek

bylinky na nervy Zdroj: www.bigstockphoto.com
Chybí vám dobrá nálada, jste mrzutí a špatně se vám usíná? Představíme vám bylinky, které vám vrátí chuď do života a uklidní vás před spaním!

10. 6. 2020

Špatná nálada může mít mnoho příčin a občas potká každého z nás. Vtíravé myšlenky vám nedají spát, máte obavy z budoucnosti a problémy se na vás hrnou ze všech stran? Uklidněte svou mysl a odplavte starosti přírodními antidepresivy bez negativních vedlejších účinků! Víme, které bylinky jsou skvělou první pomocí při lehké depresi. 

bigstock-mortar-of-healing-herbs-bottl-277112125.jpg

bylinky jako antidepresiva
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Při splínu nemusíte hned sáhnout po silných antidepresivech, která jsou návyková! Pocuchané nervy může pomoci urovnat i mnoho bylinek. 

Třezalka má silný antidepresivní účinek

Třezalka tečkovaná je nejznámější a nejsilnější přírodní antidepresivum, které si hravě poradí při léčbě lehkých forem deprese. Čaj z kvetoucí natě třezalky tečkované, který se popíjí během celého dne, zmírní napětí i stres, zlepší kvalitu spánku a navodí pocit pohody. 

bigstock-preparation-of-st-john-s-wort-309173965.jpg

třezalka tečkovaná
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Na žluté květy třezalky tečkované můžete narazit na loukách nebo na okrajích lesů během celého léta.

Při užívání třezalky myslete na to, že snižuje účinnost některých léků, může zvýšit krevní tlak, zapříčinit nechutenství a po opalování může vyvolat nepěkné skvrny.  

Už žádné počítání oveček dlouho do noci!

Čaj z kozlíku lékařského nahradí prášek na spaní. Z hlavy vyžene vtíravé myšlenky, které brání v klidu usnout, a zlepší kvalitu spánku. Jeho účinky jistě ocení studenti, kteří se chtějí pořádně a v klidu prospat před náročnou zkouškou. 

Kozlík můžete spatřit téměř všude. Daří se mu na loukách, podél řek i při okrajích cest. K výrobě léčivého čaje se používá oddenek, který se sbírá v květnu

Aromatická levandule vás uklidní  

Levandule je léčivá bylina, která má všestranné využití. Známá je především svou typickou a výraznou vůní, která působí jako vynikající balzám na neklidnou duši. Zmírní bolest hlavy, uklidní před spaním a zlepší náladu. Poslouží však i jako přísada do koupele nebo jako čaj! 

bigstock-magnolia-large-flowered-magnol-345823393.jpg

květy magnolie
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Nepřehlédnutelné květy magnólie, které bývají součástí čajových směsí, dokáží velmi výrazně snížit úzkost. 

Čaj, který si můžete připravit ze sušených i čerstvých květů, vás zbaví stresu, deprese i žaludeční nevolnosti z důvodu podrážděných nervů. 

Heřmánek působí mírně sedativně

Heřmánek pravý patří mezi velmi oblíbené léčivé byliny. Čaj z heřmánkových květů si dokáže poradit nejen s trávicími problémy nebo s běžným nachlazením, ale i s vašim duševním stavem. Navodí pocit klidu, pomůže lépe usnout a zklidní nervy podrážděný žaludek. 

A navíc heřmánkový čaj je natolik jemný, že ho mohou novopečené maminky v malých dávkách podávat i uplakaným kojencům, kteří mají problémy s usínáním

Meduňka vás přiměje k odpočinku

Čaj z meduňky lékařské má příjemnou citronovou chuť a jemný účinek. Sice vás nezbaví hluboké deprese, ale pomůže vypnout od každodenního stresu, před spánkem vás příjemně uklidní a zmírní bolest hlavy. 

Pro její jemné účinky je doporučována i v těhotenství při bolestech bříška.