Jste zde

Bromélie: Kvetou jen jednou za život, květ ale vydrží měsíce!

květ bromélie Zdroj: Shutterstock
Kvetou jednou za život, ale než dojde k jejich úplnému úhynu, vytvoří nové odnože. Zjistěte spolu s námi, jak správně pečovat o bromélie, a naučte se jednoduchý trik, kterým je přimějete rozkvést.

4. 8. 2023

Bromélie patří mezi exotické rostliny, které lze pěstovat i v domácích podmínkách. Pochází z deštných pralesů Jižní a Střední Ameriky, kde rostou v půdě i na mechu či kůře, a vaši pozornost zaujmou nejen barevnými listeny, ale také květy, které při správné péči vydrží kvést i několik měsíců. Vykvetou však jen jednou za život! 

shutterstock_1938565222.jpg

bromélie v panelovém bytě
Zdroj: 
Shutterstock
Pokud bromélie budete pravidelně rosit, bez problémů zvládnou i suchý vzduch v panelákovém bytě. 

Bromélie lze snadno rozmnožit

Bromélie patří mezi dlouhověké rostliny. Rostou velmi pomalu a nepotřebují téměř žádnou péči. Pokud však nepatříte mezi zkušené pěstitele, může vás nemile překvapit, že po odkvětu bromélie odumře, popřípadě několik let dožívá. Přesto ji ale nevyhazujte! 

Předtím než rostlina úplně uhyne, stihne totiž vytvořit semena a založit mladé výhony, které můžete použít k vypěstování nové bromélie. Z mateřské rostliny je však oddělujte až v době, kdy mají dostatečně vyvinuté kořínky. 

shutterstock_1627858432.jpg

bromélie v květináči
Zdroj: 
Shutterstock
Při přesazování bromélií nezapomeňte na dno květináče umístit kamínky nebo jiný drenážní materiál, který ochrání rostlinu před přemokřením. Použít můžete i substrát určený pro orchideje. 

Bromélie zalévejte do středu listové růžice

Pěstování bromélií není náročné. Pokud jim však dopřejete podobné podmínky, jako mají ve své domovině, budou vám za odměnu dlouho kvést.

shutterstock_1052473280.jpg

bromélie v přírodě
Zdroj: 
Shutterstock
Ze své domoviny jsou bromélie zvyklé na teplo, vyšší vzdušnou vlhkost a stín, který jim poskytuje okolní vegetace. 

Broméliím se nejlépe daří na méně osvětleném místě, mimo přímé slunce. Vyžadují však vyšší teploty i vyšší vzdušnou vlhkost, kterou jim můžete zajistit pravidelným rosením, a jsou velmi citlivé na průvan.

Nepotřebují pravidelně přesazovat a vzhledem k tomu, že mají velmi málo rozvinutý kořenový systém, nepotřebují ani velký květináč. Substrát však musí velmi dobře odvádět vodu, aby nedošlo k jeho přemokření. Nadměrná zálivka a trvale přemokřený substrát můžou snadno způsobit úhyn rostliny.

Tip: Do blízkosti bromélií umístěte nádobu s trochou vody nebo květináč umístěte na vlhké oblázky, abyste zvýšili vzdušnou vlhkost.

V letních měsících rostlinu zalévejte odstátou nebo dešťovou vodou jednou za 2 až 3 dny přímo do středu listové růžice, nikoliv na substrát, a také dbejte na to, aby v podmisce nezůstala stát voda. Ovšem pozor! Pokud střed listové růžice začne hnít, přestaňte rostlinu zalévat, nebo ji naopak zalévejte pouze na substrát. 

Jak přimět bromélie ke květu

Máte doma bromélii, která ne a ne vykvést? Uzavřete ji do průhledného igelitového pytle spolu s několika jablky. Etylen, který produkují, podpoří kvetení. 

shutterstock_1411256312.jpg

ananas bromélie
Zdroj: 
Shutterstock
Věděli jste, že mezi bromélie patří ananas? 

Zdroje:

  • https://www.kvetinyonline.cz/magazin/pestovani-bromelii-v-domacich-podminkach.html
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/bromelie-pestovani-30001020.html
  • https://hobby.blesk.cz/clanek/hobby-jak-na-to/528327/jak-pestovat-bromelie-v-byte-aby-kvetly-a-dobre-rostly.html
  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-pestovat-bromelie-aby-vykvetly-do-plne-krasy-23661.html