Jste zde

Brambory nesmí na talíři chybět. Vypěstujte si vlastní!

vykopané brambory Zdroj: Shutterstock
I když nejsou brambory našeho původu, natolik tu zdomácněly, že si dnes téměř žádná česká domácnost nedokáže představit, že by brambory nebyly běžnou součástí při vaření.

29. 3. 2023

Hodí se totiž nejen jako příloha k jídlu, ale můžeme je přidávat třeba do polévky, nebo si je dopřát jako hlavní jídlo v podobě zapečených brambor se zeleninou či jen se sýrem. A takové loupané brambory s máslem a mlékem jsou dodnes vyhledávanou chutnou večeří pro řadu z nás.

Jak už to tak bývá, tak nejlepší chuť mají ty, které si vypěstujeme doma – doba jejich výsadby se blíží a pohodlně je zvládnete pěstovat i třeba na balkoně, pokud nemáte vlastní zahradu.

Potravina nabitá prospěšnými látkami

Z výživového hlediska je ceněna především vysoká energetická hodnota brambor. Kromě toho jsou také velmi dobře stravitelné, mají velké množství sacharidů, malý obsah kalorií a hodně vlákniny. Možná překvapivě v nich najdeme poměrně velký obsah vitamínu C a také velké množství draslíku.

Jak na pěstování a skladování brambor?

Pro vypěstování vlastních brambor budete potřebovat kvalitní a naklíčenou sadbu. Použít můžete buď brambory, které vám naklíčily v teple domova, nebo zakoupit sadbu v zahradnictví.

Ideálně připravená sadba by měla mít klíčky dlouhé 5–15 cm. Výsadbu pak provádějte ve chvíli, kdy je půda dostatečně prohřátá – ideálně v průběhu dubna, případně na začátku května.

Pamatujte však na to, že brambory jsou náročné na živiny, a proto je vhodné vysadit je do důkladně vyhnojeného záhonu. Pokud patříte k těm, kdo zahradu nemají, nemusíte zoufat – brambory vypěstujete i v pytlích či ve větších nádobách na balkoně.

Zeminu je i v tomto případě potřeba smíchat s kompostem, nebo kravským či koňským hnojem. V závislosti na odrůdě se úrody dočkáte přibližně za 100–150 dnů.

To, že už je čas na sklizeň, poznáte podle uschlé natě

Brambory pak můžete buď přímo zkonzumovat, nebo uskladnit. Při skladování brambor však myslete na to, že se jim nejlépe daří ve tmě a chladu při teplotě mezi 4–7 °C – nejlepším řešením je tedy sklep. V malém množství je můžete skladovat v lednici v boxu pro zeleninu.

Pokud vás láká vypěstovat si vlastní úrodu, můžete to klidně zkusit i ve městě. Stačí trochu pečlivosti a po pár měsících si můžete pochutnávat na lahodných bramborových pokrmech.

A jak lze brambory ještě využít?

Okrojky a zbytky brambor je vhodné vytřídit na vlastní kompost, nebo do sběrných nádob na bioodpad. Díky tomu se mohou proměnit v kvalitní zeminu, nebo mohou být využity energeticky například k výrobě tepla.