Jste zde

Bramborajče alias potatom: Vypěstujte si unikátního křížence rajčat a brambor

bramborajče Zdroj: Bigstockphoto
Už jste někdy slyšeli o rostlině, která plodí rajčata a současně i brambory? Poznejte s námi bramborajče! Revoluční novinku, která si své pěstitele teprve hledá.

2. 5. 2021

Brambororajče, zkráceně bramborajče, jinak také pomato nebo potatom, je vlastně takové 2 v 1. Z jedné rostliny získáte dva druhy zeleniny - chutná cherry rajčata a brambory, které můžete zpracovat jakýmkoliv tradičním způsobem. A nebojte! Nejde o žádnou chemicky upravenou zeleninu, ale o výsledek desetiletého snažení britských pěstitelů. 

bigstock-tiny-cherry-tomatoes-ciliegin-418080973.jpg

cherry rajčata
Zdroj: 
Bigstockphoto
Bramborajče vás potěší dvojnásob. V letních měsících nadchne úrodou sladkých cherry rajčat, na podzim udělá radost úrodou brambor.  

Roubovat můžete nejen stromy a keře, ale i zeleninu

Bramborajče je výsledkem netradičního roubování dvou relativně blízkých rostlin, kdy se na kořenový systém bramboru naroubuje vršek rajčete. Úrodu vám tak poskytne nejen nadzemní, ale i podzemní část. 

bigstock-tomatoes-2063742.jpg

rajčata na zahradě
Zdroj: 
Bigstockphoto
Rostlina, která je označovaná ochrannou známkou TomTato, vznikla klasickým křížením sazenice rajčete a brambory. 

V letních měsících můžete sklízet chutná a zdravá cherry rajčata, na podzim pak můžete z půdy vyhrabat hlízy brambor, které můžete použít jako přílohu nebo z nich můžete připravit bramborovou kaši či hranolky. Pěstování nemá žádný vliv na kvalitu plodů ani na jejich chuť. 

Ideální pro malé zahrádky i na balkon

Brambororajčata lze pěstovat téměř kdekoliv. Bez problémů snášejí naše klima a nemají žádné specifické podmínky na pěstování. Pěstovat je můžete na zahradě v záhoně, ve skleníku i na balkoně v nádobě nebo pěstitelském pytli. Klíčové je pouze to, aby nádoba, ve které budete bramborajče pěstovat, byla dostatečně prostorná a nebránila tvorbě kořenového systému.

Bramborajče můžete sehnat ve vybraných zahradnictvích nebo se do roubování můžete pustit sami. 

Pěstování brambororajčete není nijak složité

Bramborajčata vyžadují de facto stejné pěstební podmínky jako rajčata. Základem úspěchu je slunné, dobře větrané stanoviště s dostatkem živin a správná zálivka, která by měla být pravidelná a rovnoměrná. Občasné vyschnutí rostlinám nevadí, přemokření jim však nesvědčí!

bigstock-closeup-shot-of-yellow-flower-410385652.jpg

květy rajčat
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pro svůj růst a skvělou chuť plodů vyžaduje bramborajče dostatek slunečního záření a rovnoměrnou zálivku. 

K sazenici nezapomeňte upevnit silnou oporu a jednotlivé výhony postupně přivazujte, aby se rostlina vlivem větru nebo váhy plodů nezlomila. 

Bramborajče nezapomeňte ošetřit proti chorobám i škůdcům a zálivku směřujte vždy ke kořenům, abyste předešli plísním. V případě napadení přijdete nejen o úrodu rajčat, ale i brambor. 

Sklizeň rajčat i brambor přizpůsobte počasí. Rajčata, která jsou zralá, sbírejte pravidelně, abyste podpořili červenání ostatních.

Před prvními mrazy pak sesbírejte i zelená rajská jablíčka a nechte je dozrát při pokojové teplotě. Brambory sklízejte o něco později.