Jste zde

Ašvaganda: Ajurvédský zázrak, který zbavuje "blbé" nálady a zlepšuje plodnost

ašvaganda namletý kořen Zdroj: www.bigstockphoto.com
Slyšeli jste někdy o ašvagandě? Bylince, která se už po více než 4000 let používá v tradiční ajurvédské medicíně? Pokud ne, tak prozradíme, že jde o přírodního pomocníka, který vás může zbavit únavy, deprese i špatné nálady.

22. 8. 2020

Ašvaganda (lat. Withania somnifera), česky vitánie snodárná, je indická rostlina, jejíž účinky jsou známé několik tisíc let. Vůbec poprvé se objevila v severozápadní Indii.

Dnes se jí ale dost dobře daří třeba ve Středomoří, v severní Africe a na celém indickém subkontinentu. Paradoxně téhle léčivce nejvíce vyhovují vyprahlé savany, polopouště a nehostinné oblasti. Pokud si ale osvojíte alespoň základy jejího pěstování, může se jí dost dobře dařit i v našich podmínkách.  

Ašvaganda je spojením dvou slov, Ashwa = kůň, Gandha = síla, což skvěle vyjadřuje silné účinky, kterými rostlina oplývá. Tenhle vcelku nenápadný keřík, který může dorůstat do výšky 1,2 metru, zdobí světlezelené lístky. Ty se zanedlouho promění v červené bobule, jimiž můžeme zdobit nejrůznější pokrmy (pozor, ve větším množství vyvolávají zvracení). Léčebné vlastnosti ašvagandy jsou ale přisuzovány především jejímu kořenu

bigstock-macro-photo-of-fruits-on-a-ash-319940863.jpg

červené plody ašvagandy
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Červené plody můžete použít na ozdobu pokrmů - nepoužívejte jich ale mnoho.

Proč si na ašvagandu posvítit?

Indická léčivka obsahuje withanolidy, což jsou látky steroidního typu, které pozitivně působí na nervovou tkáň, stimulují procesy v mozku a zvyšují psychickou a fyzickou odolnost organismu. Dále zbavují depresí, špatné nálady a navozují pocity klidu. Zároveň působí jako afrodiziakum a prostředek ke zvýšení plodnosti, k léčení zánětlivých onemocnění, při nachlazení, astmatu a dokonce se používají i k potlačení a léčbě symptomů Alzheimerovy choroby.

Kromě jiného ašvaganda urychluje rekonvalescenci po nemoci a má významné antioxidační účinky.  Zvyšuje vitalitu, čistí tělo, zbavuje jej toxinů a volných radikálů, navyšuje počet krvinek, snižuje krevní tlak, harmonizuje hladinu krevního cukru a snižuje cholesterol v krvi. Zároveň jde o přírodní adaptogen – čili látku, která pomáhá organismu přizpůsobit se danému prostředí či situaci tak, že zvyšuje jeho odolnost proti široké škále škodlivých činitelů různého charakteru.

bigstock-flower-of-an-ashwagandha-plant-316953472.jpg

ašvaganda listy
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Ašvaganda má mnoho pozitivních účinků na lidské zdraví.

Jak ašvagandu užívat a čemu věnovat pozornost?

Jak už jsme zmínili výše, z téhle indické rostlinky se užívá zejména její kořen. Ten se usuší, rozdrtí a plní do kapslí nebo se k zákazníkovi dostane v podobě jemného prášku. Ten můžete jednoduše zalít vodou nebo džusem a užívat v množství od 400 mg, až do několika gramů denně. Pro dobrou vstřebatelnost je nutné ašvagandu užívat společně s jídlem.

Přesto, že jde o přírodního pomocníka s minimem vedlejších účinků, jeho užívání se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám, pacientům s žaludečními vředy a lidem s autoimunitním onemocněním nebo poruchami štítné žlázy.  

Během užívání se může u citlivějších jedinců objevit mírná ospalost a sedace, což patří k běžným účinkům ašvagandy. Velké dávky pak mohou způsobit podráždění žaludku, průjem a zvracení. Ašvagandu byste neměli užívat společně se sedativy. Taková kombinace by totiž mohla vést k letargii, slabosti a nervozitě.