Jste zde

Ani žlutá, ani zelená! Barvou letošního podzimu je chartreuse. Můžete ji nosit i vypít

chartreuse dlaždice Zdroj: Shutterstock
Letošní podzim rozhodně nebude nudný a tmavý. Rozzáří ho totiž zbrusu nová barva chartreuse, která je úzce spjata se stejnojmenným francouzským likérem i aktuálními trendy.

18. 10. 2022

Pod pojmem chartreuse si toho asi moc nevybavíte. Ve skutečnosti jde ale o žlutozelenou barvu, která v sobě kombinuje směs odstínů zeleného jablka, limetky a neonově žluté. Podle psychologů je takhle barva spojována s entuziasmem, s radostí, mládím a vitalitou. Podporuje taky kreativitu, soustředěnost, vybízí k dobrodružství a je velmi energická a inspirující.

shutterstock_2098734520.jpg

chartreuse likér
Zdroj: 
Shutterstock
Likér chartreuse je důvodem, proč se tahle barva jmenuje tak, jak se jmenuje.

Barva je pojmenována podle stejnojmenného bylinného likéru, který je oblíbený zejména ve Francii. Silné kořeněné chuti je dosaženo kombinací více než 130 horských bylin a vínovice. Recept na tento likér dostali roku 1605 mniši kartuziánského řádu od maršála Francoise ďEstrées. Zajímavostí je, že k JEHO rozluštění potřebovali 150 let! 

shutterstock_1596207865.jpg

chartreuse pléd
Zdroj: 
Shutterstock
Letos na podzim je tato barva populární také v oděvních doplňcích.

S čím chartreuse kombinovat? 

Řada z nás se asi v limetkové a jablkově zelené nebude cítit úplně nejlépe. I když vypadá barva poměrně divoce, lze ji kombinovat s řadou dalších odstínů. Skvěle ji sladíte s černou, bílou, krémovou i khaki, odvážnější i s fialovou, skvělou službu udělá i těm, které chtějí drobným doplňkem nebo jedním kouskem oživit svůj konzervativní šatník.

Chartreuse ovšem nemusí zdobit jen vaši postavu, ale taky příbytek. Žlutozelené bytové doplňky v podobě váz, hrnečků, misek, plédů nebo dek interiér příjemně rozzáří a podtrhnou tradiční podzimní dekorace v tlumených přírodních tónech. Barva letošního podzimu neunikla ani kosmetickým firmám, které přišly s originálními laky na nehty, očními stíny i tužkami. Tak co, troufnete si? 

Použité zdroje: 

  • https://www.prozeny.cz/clanek/krasa-a-moda-moda-barva-podzimu-2022-chartreuse-83075
  • https://www.prozeny.cz/clanek/krasa-a-moda-moda-barva-podzimu-2022-chartreuse-83075
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Chartreuse_(lik%C3%A9r)

Související články