Jste zde

8 praktických rad, jak vybrat šatní skříň

jak vybrat skříň PR Zdroj: Bigstockphoto
Šatní skříň je nestárnoucí klasikou, kterou najdete v každé domácnosti. Malé, velké, rohové, se zrcadlem, bez zrcadla – variant a možností jsou doslova stovky. Jak ale pro vás byt vybrat tu správnou?

17. 6. 2021

Projděte svůj byt s metrem

Potřebujete šatní skříň, ale řešíte, jestli ji dát do chodby, do ložnice, nebo do obývacího pokoje? V první řadě zvažte, co všechno v ní budete uchovávat. Projděte celý svůj byt a změřte, kam by se šatní skříň mohla vejít, a kde by vám nejméně překážela. Měřte nejen délku, ale také výšku a hloubku prostoru. Pak promyslete, co byste v ní vlastně chtěli uchovávat. Možná najdete jeden univerzální prostor, ale nebraňte se ani praktické možnosti dvou menších šatních skříní v různých místnostech bytu.

Stanovte si rozpočet

Jedna ze základních otázek, které si nejspíše položíte, je ta, kolik za šatní skříň můžete utratit. Pokud máte jen pár tisíc korun, budou vaší volbou nejspíše levné šatní skříně, které nezruinují vaši peněženku. Podle vaší potřeby se pak dají koupit úzké a vysoké skříně jednodveřové, které se pohybují již od cca 1600 Kč, až po velké čtyřdveřové, do kterých se vejde celý váš šatník. Ty můžete pořídit již kolem 5 - 7000 Kč. Materiál těchto skříní je většinou z laminátu v dekoru dřeva nebo ve výrobcem dané barvě a obsahují vybavení v podobě šatních tyčí a poliček. Neomezují-li vás však příliš finance, můžete si výběr dokonale užít. Dražší, a tedy luxusnější šatní skříně jsou vyráběny obvykle ze skla, kovu či masivního dřeva. Jsou odolnější, stabilnější a více propracované. Obsahují mnohdy i vnitřní osvětlení, skládací dveře, variabilní a designově promyšlený vnitřní prostor. Nicméně cena těchto skříní se pohybuje spíše už v desítkách tisíců korun.

Promyslete si barvu

Nejen velikost a cena jsou rozhodujícími faktory při výběru správné šatní skříně. Nezapomeňte, že se bude jednat o kus nábytku, který by vám měl sloužit dlouhá léta, a budete se na něj hodně dlouho dívat. Obecně platí pravidla, že čím nenápadnější nábytek, tím výraznější doplňky můžete volit a měnit tím vyznění vašeho interiéru. I proto je většina skříní v dekoru dřeva, nebo v neutrálních barvách, jakými jsou třeba bílá nebo béžová. Dají se totiž velmi dobře kombinovat. Nicméně do malých pokojů a místností volte spíše světlý nábytek, který je opticky zvětší. Velikost prostoru dodávají také zrcadla, která svým umístěním na dveřích šatní skříně pokoj zvětší.

Zvolte materiál šatní skříně

Pokud jste si už vybrali barvu, nezapomeňte na materiál, ze kterého by měla skříň být. Pokud vám má šatní skříň vydržet minimálně tak dlouho, jako našim babičkám a dědečkům, vyplatí se investovat do masivu, nebo do kombinace kovu a skla. Pokud se jedná ale třeba o šatní skříň vaší ratolesti, a vy počítáte s tím, že ji za pár let vyměníte až se z dítka školou povinného stane student, není od věci poohlédnout se po laminu, které je levnější.

Jaký typ dveří se vám hodí?

Nejjednodušší typ uchycení dveří šatních skříní jsou panty. Mají nicméně pár nevýhod. Pokud povolí jejich seřízení, nemusí dvířka doléhat a v případě že materiál není příliš kvalitní, nejspíše budete po čase potřebovat nové. Navíc klasické otevírání skříní zabírá celkem dost prostoru, takže pokud nemůžete mít otevřenou skříň a zároveň kolem ní projít, raději zvolte pojezdové otevírání. Je sice o něco dražší, nicméně déle vydrží a je prostorově úspornější.

Zvažte vnitřní uspořádání

Bude vám stačit jedna tyč na pověšení oblečení, nebo potřebujete dvě? A kolik polic by měla vaše skříň mít, aby se vám do ní vešlo všechno, co potřebujete? Zvažte také, jestli by měla být skříň až ke stropu, s nástavcem na odložení sezónních věcí, nebo třeba vánočních ozdob, které potřebujete jednou za rok.

Se zrcadlem nebo bez?

Jak už jsme psali v jednom předchozích bodů, zrcadlo na dveřích šatní skříně dokáže opticky zvětšit prostor, je tedy vhodné do malých místností. Na druhou stranu se příliš nedoporučuje dávat zrcadlo přímo naproti posteli. Ne každý se chce vidět hned po ránu, jak vstane z postele, a navíc citlivější osoby mají v pokojích se zrcadly probléme se spánkem.

Jakou skříň do ložnice?

Ve většině domácností je místem pro šatní skříň ale právě ložnice. Pokud máte dostatek prostoru, můžete si dovolit čtyřdveřovou šatní skříň, s nástavci až do stropu, která v podstatě zakryje celou jednu stěnu pokoje. Je jen na vás, zda zvolíte dveře pojezdové nebo klasické, jestli bude z lamina, nebo zda budete chtít investovat více prostředků a zvolíte si některý z vymazlenějších modelů, které jsou obvykle z masivu, kovu, ekokůže nebo zrcadlového skla. U těchto modelů ale mějte připraveny nižší desítky tisíc korun.

Pokud vaše ložnice ale neumožňuje velkorysé řešení, i s tím se dá pracovat. Stejně efektivně vám může v menší ložnici posloužit třídveřová, nebo dvoudveřová skříň, a pokud máte jen volný roh a bojujete s místem, poohlédněte se po rohové skříni. Navzdory svým malým rozměrům totiž skýtá překvapivě dost prostoru a dá se nastavit v případě potřeby běžnou šatní skříní. Menší šatní skříně jsou k dispozici již od cca 1 600 Kč. A rohové skříně se pohybují v cenové relaci kolem 5 000 Kč. Správná šatní skříň do ložnice je základem vašeho úložného prostoru a v mnoha případech tvoří centrální úložiště pro všechno vaše oblečení. Zvažujte tedy nejen velikost, ale také kvalitu materiálu i typ otevírání, aby se tento kousek nábytku stal užitečným pomocníkem ve vašem domově.