Jste zde

6 tipů, jak se vyspat do růžova

spící žena Zdroj: Shutterstock
Bojujete se spánkem a už nevíte, co udělat jinak? Vyzkoušejte našich 6 tipů na to, jak se vyspat do růžova. Dodržujte je a uvidíte, že se zlepší nejen kvalita vašeho odpočinku, ale i celková nálada a odolnost vůči stresu.

24. 11. 2021

Vyberte správné ložní prádlo

Ložní prádlo vybírejte na míru. Základem je koupit správnou velikost povlečení. Pokud bude prostěradlo příliš velké, během noci se z matrace svleče, popřípadě se začne krabatit a tlačit vás. Povlak musí perfektně sedět i na přikrývce a polštáři. V případě, že máte ve výbavě špatně padnoucí velikosti, nechte je přešít u švadleny. 

Dále se zaměřte na materiál. Na trhu máte na výběr ze spousty druhů s různými vlastnostmi. My doporučujeme zejména tyto:

  • Bavlněné povlečení. Je ze 100% přírodního materiálu. Odolné, příjemné na dotek. Jelikož je hypoalergenní, vyspí se v něm do růžova i alergici. Je prodyšné a zároveň dobře izoluje. Využijete ho proto na léto i na zimu.
  • Krepové povlečení. Rovněž z přírodní bavlny. Se speciální povrchovou úpravou, díky které ho nemusíte žehlit. Vhodné na celoroční použití.
  • Bavlněný satén. Krásný materiál s puncem luxusu. Přitom je cenově dostupný. Prodyšný a dobře izoluje. Vyspíte se v něm dobře v horkém létě i v chladné zimě. 
  • Flanelové povlečení. Po tomto materiálu by měl sáhnout každý, komu je neustále zima a potřebuje se zahřát. Flanel skvěle izoluje a hodí se do chladných místností. Doporučujeme pouze na zimu.
  • Povlečení z mikroplyše. Má obdobné vlastnosti jako flanel, navíc je úžasně hebké, odolné a rychleschnoucí. Bohužel nemá příliš dobrou prodyšnost, a tak ho nedoporučujeme na léto. Na zimu je však perfektní. Je hypoalergenní a oblíbený zejména pro malé děti. 

(Nejen) alergici, pozor na roztoče 

Alergici musí neustále řešit jednu nepříjemnost, a tou jsou roztoči. Ale pozor, to, že jste zdraví, neznamená, že nad nimi mávnete rukou. Alergie se může vyvinout i později během života. Proto udělejte co nejvíce proto, aby byl jejich počet minimální. Kromě výběru vhodného ložního prádla existují i další triky, jak snížit množství roztočů v ložnici. Začněte s tím ještě dnes!

Postel na správném místě

Existuje spousta pravidel ohledně toho, kam umístit postel. Například podle učení Feng Shui. Nezanedbejte to. Správné místo mnohonásobně zlepší váš spánek. Budete se cítit bezpečněji a klidněji. V opačném případě si můžete způsobit i deprese a spánkové poruchy.  

Vyvětraná místnost se správnou teplotou

Dobře vyvětraná místnost s dostatkem kyslíku je naprostý základ. Vydýchané prostředí, kde je navíc přetopeno, je špatné hned ze dvou důvodů:

  1. Je to líheň pro roztoče, kterým se v teplu a vlhku náramně daří.
  2. Zhoršuje to kvalitu spánku a ztěžuje usínání.

V zimě stačí větrat krátce a intenzivně. V teplejších měsících je zase nejlepší spát u pootevřeného okna. Pokud vás trápí komáři a jiná havěť, pořiďte si do okenice síťku proti hmyzu. Správná teplota v ložnici by se měla pohybovat mezi 15 až 19 stupni. A ještě jedna dobrá zpráva – když spíte v chladnější místnosti, rychleji spalujete tuky. Jste zrovna na dietě? Využijte toho.

Přes den buďte aktivní

Každý den zařaďte nějakou fyzickou aktivitu, hned se vám bude spát lépe. Nemusíte přímo běhat nebo jinak sportovat. Úplně stačí půlhodinová procházka v přírodě. Vyzkoušet můžete i jógu, která vás navíc příjemně uvolní a zbaví starostí. 

Dejte si pozor na načasování. V pozdních hodinách byste neměli dělat náročnější sportovní aktivity (například posilovnu). Do těla se totiž při větší zátěži vyplavují endorfiny, které vás nabudí a nedovolí vám usnout.

Jezte a pijte střídmě

Do postele nechoďte přejedení, ani hladoví. Poslední jídlo si dejte 2 až 3 hodiny před večerkou. Mělo by být lehké. Vyhněte se těžkým pokrmům, které se dlouho tráví. Plné a bolavé břicho vám nedá spát. 

Co se tekutin týče, tak to nepřehánějte, aby vás pak v noci nerušila potřeba na záchod. Nepijte kofein ani alkohol, narušují spánek a snižují jeho kvalitu.