Jste zde

5 tipů, jak si zařídit dokonalou ložnici

bíle povlečená postel Zdroj: World_of_Textiles / Shutterstock.com
Věděli jste, že i uspořádání vaší ložnice, její umístění, použité barvy a materiály, mají vliv na kvalitu vašeho spánku? Podívejte se s námi zblízka na 5 tipů, jak mít dokonalou ložnici. Odměnou vám bude klidný spánek každou noc.

7. 10. 2021

Matrace je alfou a omegou každé ložnice

Základem každé ložnice je postel. To, na čem spíte, ovlivňuje to, jak spíte. Abyste měli kvalitní spánek každou noc, je nutné investovat do kvalitní matrace. Luxusní matraci poznáte tak, že se přizpůsobí tvaru vašeho těla a usínání na ní bude jako usínání na obláčku, tedy příjemné. Každému vyhovuje jiný typ matrace, proto před jejich koupí navštivte specializované prodejny a matrace si nanečisto vyzkoušejte přímo v obchodech. 

Doplňkem, který jde s kvalitní matrací ruku v ruce, je vhodný rošt. Pokud si v posteli rádi čtete a typ matrace vám to dovoluje, kupte si rošt polohovatelný. A samozřejmě nezanedbávejte ani výběr vhodného rámu. Nejlepší jsou pevné rámy vyrobené ze dřeva.

Na kterou světovou stranu máte orientovanou ložnici?

Víte, na kterou světovou stranu by měla být vaše ložnice orientována? Správná odpověď zní: na severní. Teplota v ložnici má být totiž udržována kolem 18 °C a místnosti, které jsou umístěny na sever, jsou nejchladnější. Umístění ložnice v bytě tedy nepodceňujte. 

  • Pokud je to ve vašich silách, preferujte severní stranu bytu. Vhodné jsou také strany západní a východní.
  • U těchto světových stran ale záleží na tom, jaký je váš biorytmus. 
  • Sovám rozhodně východně orientovaná ložnice vyhovovat nebude, protože je bude budit světlo a teplo. 
  • A naopak skřivani budou mít potíže usínat v západně orientované ložnici, protože zejména v letních měsících bude ložnice i pozdě večer zalita slunečními paprsky.

Uklidňující barvy podpoří váš odpočinek

I to, jakou barvu mají zdi vaší ložnice, ovlivňuje to, jak spíte. Ačkoliv teplé barevné odstíny ve vás vyvolávají dobrou náladu a v místnostech, které jsou vymalovány teplými odstíny barev, se cítíte příjemněji, na spaní preferujte naopak odstíny chladné a neutrální. Ideální barvy do ložnice jsou modrá, šedá a bílá

Ty můžete dále kombinovat s pastelovými barvami. Naopak do ložnice rozhodně nepatří červená a černá. Červená barva v nás totiž probouzí vášně a silné emoce, které nejsou žádoucí, pokud se chystáte klidně spát. Černá barva by sice prostředí ložnice příjemně ztemnila, ale působí až moc depresivně a ráno by se vám do černě vymalovaných stěn velmi špatně vstávalo.

shutterstock_1505298182.jpg

barevná ložnice
Zdroj: 
ImageFlow / Shutterstock.com
Modrá, šedá a bílá. To jsou barvy, které vám v ložnici prokážou nejlepší službu.

 
Častá výměna vzduchu pro lepší dýchání

Aby byl spánek klidný a hluboký, je nezbytné, aby ve vaší ložnici cirkuloval vzduch. To se dá zajistit buď častým větráním nebo zakoupením rekuperace, která se o výměnu vzduchu postará.

Tento přístroj oceníte zejména v zimních měsících, kdy se častým otvíráním oken připravujete zbytečně o teplo. Rekuperační jednotka se postará o řízené větrání a vy si budete plnými doušky užívat čerstvého vzduchu. Navíc místnost zbavuje i nadbytečné vlhkosti bez toho, aby zanechávala vzduch v místnosti suchý.

Přírodní materiály jsou do ložnice nejvhodnější

Postele a skříně v ložnici vyrobené ze dřeva jsou nejenom vkusné a moderní, ale také vhodné pro alergiky. Jelikož je dřevo přírodním materiálem, nemusíte se obávat uvolňování nebezpečných látek do ovzduší. Jestliže ale z nějakého důvodů přírodním materiálům neholdujete, nechte si dřevěný nábytek přetřít zdravotně nezávadnou barvou dle vašeho výběru. Pokud možno se držte tlumených barevných odstínů.

Ložnice je nejdůležitější místností v bytě, protože díky ní se můžete každou noc oddávat ničím nerušenému spánku, který vás připraví na druhý den a dodá vám energii, zvýší vaši produktivitu a podpoří vaši kreativitu. Nepodceňujte vzhled ani vybavení vaší ložnice. Kvalitní spánek je totiž základem zdravého života.