Jste zde

Klitoria: Seznamte se s rostlinou, která připomíná ženské přirození. A uvařte si z ní modrý čaj

fialová klitoria Zdroj: Shutterstock
Možná že na ni narazíte úplně náhodou – třeba vám čaj z klitorie přistane v rukách na narozeninové oslavě nebo pod vánočním stromečkem. Pak se asi podivíte, co je to za rostlinku a proč je ten čaj z ní… Modrý!

12. 3. 2024

Pak nejspíš začnete pátrat po tom, co jste si to vlastně uvařili. A narazíte na rostlinku s názvem klitoria ternatská (anglicky Butterfly Pea – motýlí hrášek; latinsky Klitoria ternatea). Tahle teplomilná trvalka, která neopadává, se používá jako náhrada píce (jde totiž o luštěninu se značným obsahem bílkovin) a pěstuje se i na okrasu. 

Svůj původ má v oblasti jižní a jihovýchodní Asie, pojí se hlavně k podmínkám tropů a subtropů, ale při troše snahy si ji můžete vypěstovat i u sebe – ovšem nejspíš jen ve skleníku nebo na adekvátně zařízeném balkóně, případně jako pokojovku. Zimu by totiž venku nepřežila.

shutterstock_2313115509.jpg

výluh z klitorie
Zdroj: 
Shutterstock
Klitoria je jedno z mála přírodních modrých barviv.

Zajímavé na ní je, že sice pochází z vlhkých tropických nížin, nicméně nedostatek vláhy ji jen tak nerozhodí. Proto roste tam, kde se roční úhrn srážek horko těžko vyšplhá na 500 mm, ale taky tam, kde je běžný i trojnásobek. 

Přírodní zdroj modrého barviva

Klitoria ternatská má nápadné modré nebo modrofialové květy se světlým středem. Svým vzezřením skutečně může připomínat ženské pohlavní orgány. Co je ale skutečně důležité? Jde o jeden z hrstky přírodních zdrojů modrého barviva, jež nachází uplatnění v potravinářství. 

Právě v jihovýchodní části Asie, která je domovinou klitorie, využívají tohle barvivo k vizuálnímu vylepšování cukrovinek nebo rýže, která se servíruje během slavnostních hostin.

Tady už se vážně dostáváme k tomu, že když máte nasušené lístky klitorie ternatské, výluh z nich je modrý. A jakmile do něj kápnete trošku citrónu, zfialoví. Úplná alchymie! 

shutterstock_2287508767.jpg

květ klitorie
Zdroj: 
Shutterstock
Květy tvarem mohou připomínat ženské přirození.

Dochází k tomu samozřejmě vlivem zvýšení kyselosti výluhu. Kdybyste do něj přidali ibiškové listy, čaj zčervená

Náš tip: Připravte si z klitorie samotné a pak taky v kombinaci s citrónem barevné kostky ledu. Oživí to drinky na každé oslavě!

Ájurvéda ji doporučuje k řešení celé řady obtíží

Tradiční ájurvédská medicína nedá na klitorii ternatskou dopustit. Její kořeny údajně pomáhají při léčbě psychických poruch, bolestí hlavy a migrén, při demenci, kožních potížích, bronchitidě, epilepsii, horečce nebo astmatu. Listy zase pomáhají léčit játra a bolesti uší, semena se doporučují v případě zácpy

Jak si klitorii ternatskou vypěstovat?

Jakmile seženete semínka, namočte je přes noc do vlažné vody. Tím proces zpočátku trošku urychlíte. Pak přijde čas na přesun do substrátu (tím stačí semínka jen lehce přikrýt). Nezapomeňte zajistit teplotní rozmezí ideálně 20–25 °C, hratelné je ještě rozmezí 15–25 °C. A chce to spoustu světla. Jakmile jí dopřejete podmínky, které vyžaduje, bude vám klitorie dělat radost.

Použité zdroje:

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Klitorie_ternatsk%C3%A1
  • https://www.pravecaje.cz/a/kvetinovy-caj-motyli-kvet-proc-ho-bere-svet-utokem 
  • https://www.nasezahrada.com/klitoria-ternatska-cili-modry-caj-zazracna-bylinka-z-asie/