Jste zde

Jak na luxusní křížaly? Vyberte sladší jablka, nepodceňte skladování. A uvařte si čaj!

křížaly Zdroj: Shuterstock
Někdo je rád křupavější, jiný měkčí. Jakmile si začnete křížaly dělat sami doma, nebudete muset spoléhat na to, jak to má rád velkovýrobce produktů v obchodě.

24. 1. 2024

Pojďme si to ale nejdřív trošku vyjasnit. Hojně vyhledávané „křížaly z jablek“ jsou v podstatě nesmysl. Křížaly, to je označení pro sušené stroužky nebo plátky jablek – jen a výhradně. Další sušené druhy ovoce už s nimi nemají nic společného. Dokonce ani křížaly z hrušek – těm se totiž říká štěpány.

Křížaly můžou být sladší i kyselejší, záleží na tom, z jaké odrůdy jablíček je budete dělat (nejspíš se ovšem shodneme na tom, že nám v zimě „bodnou“ spíš ty sladší). Nejsou ale vhodná ta moučná, křížaly z nich by se pak lámaly a praskaly by.

Připravené kousky můžete sušit v troubě, v sušičce na ovoce a klidně i zavěšené na provázku nad topením. To, jak budou ve finále měkce tuhé nebo křupavější, záleží na vašich preferencích.

shutterstock_2348711553.jpg

jablka v sušičce
Zdroj: 
Shutterstock
Sušit jablíčka v sušičce ovoce je nejjednodušší. Prostě nastavíte teplotu, čas a o víc se nestaráte.

Proč se vlastně ovoce suší a k čemu jsou dobré zrovna křížaly?

Je to jednoduché. Hlavně v dřívějších dobách nestihli lidi zpracovat celou ovocnou úrodu najednou. A taky by to bylo nehospodárné. Proto si vypěstované plody sušili. V ovoci totiž díky sušení (logicky) nezůstane dostatek vody na to, aby se v něm rozmnožovaly nejrůznější mikroorganismy, takže vydrží, navíc se díky menšímu objemu i líp skladuje

Na tom, co se sklidilo v létě nebo podzim, si pak naši předci pochutnávali i během zimy, kdy bylo vitamínů ve stravě všeobecně míň. Konkrétně z křížal čerpali vlákninu (pro dobré trávení a pocit sytosti) a vitamíny skupiny B.

Díky pravidelné dávce křížal nejspíš měli taky lepší náladu, získávali z nich energii jako takovou i prospěšné antioxidanty. Díky křížalám taky zpomalovali svůj proces stárnutí, povzbuzovali obranyschopnost a regeneraci organismu. A to všechno my můžeme taky!  

Jak správně sušit, aby byl výsledek dokonalý

Už padlo, že křížaly můžou stejně tak dobře vzniknout v troubě, na slunci, v moderní sušičce na ovoce i na radiátoru. Nejdřív se ale zaměřte na přípravu jablek, které chcete takhle upravit:

  • V prvé řadě je pořádně omyjte. Je jedno, jestli jsou koupená, nebo jste je trhali ze stromu. Zbavte je možných nečistot. 
  • Jablka můžete oloupat, ale nemusíte. Záleží na tom, jak máte křížaly radši.
  • Rozkrojte je napůl, zbavte je jádřinců a pak je nakrájejte na plátky. Jejich tloušťka by neměla přesáhnout 5 mm, abyste ve finále neměli jen gumovou hmotu.

Křížaly v troubě

Trouba je na to lepší elektrická. Na plech dejte pečicí papír, na něj vyskládejte plátky jablek. Vždycky jen jednu vrstvu. Zapněte troubu na 50–60 °C, plech s jablíčky do ní vložte, a jakmile začne ovoce sesychat, přidejte teplotu na 70 °C.

Potom ho otočte, aby se propeklo rovnoměrně, a stáhněte teplotu zase na 60 °C. Doba sušení závisí na vaší troubě. Nakonec by měly být křížaly žlutohnědé a neměly by být pružné.

shutterstock_2286340293.jpg

sušená jablka
Zdroj: 
Shutterstock
Chuť jablíček můžete oživit třeba skořicí. A někteří na ně přidávají i muškátový oříšek.

Křížaly v sušičce na ovoce

Pokud máte možnost připravit si křížaly v sušičce, vyskládejte pátky jablek na rošty a sušte je 6–8 hodin. Občas zkontrolujte jejich stav, ideálně prohoďte rošty mezi sebou, ať není jedna vrstva úplně vysušená a ta vrchní syrová.

Křížaly na topení

Chcete-li křížaly připravovat na topení (v paneláku k tomu přímo svádí radiátory), rozložte plátky jablek na plech, na plátno nebo na pečicí papír a nechte je tak 2–3 dny. Občas je otočte. Když budou hotové dřív, nevysušujte je, prostě jim asi stačila kratší doba.

Nad radiátor je můžete taky zavěsit na provázcích. Uschnou stejně dobře, jen to bude vyžadovat taky dost času. 

Jak skladovat křížaly, aby chutnaly?

Sušení je jedna věc. Podcenit ale nesmíme ani skladování, aby veškerá práce nepřišla vniveč. Po usušení nechte křížaly úplně vychladnout. Potom je nasypte do čistých sklenic s pevným víčkem a uskladněte je v chladnu, suchu a temnu. Ideální je místo, kde teplota nevyšplhá nad 15 °C.

Nezapomeňte je občas zkontrolovat. To pro případ, kdyby v nich bylo víc vody, než je potřeba, a začaly by plesnivět. Třeba by se vám ještě něco povedlo zachránit.

Jak udělat z křížal ještě větší dobrotu? Přizvěte na pomoc skořici!

Křížaly samy o sobě jsou lahůdka, která dokáže chuťové buňky báječně oblažit. Jestli ale opravdu milujete kombinaci chutí jablka a skořice, nejspíš si nenecháte ujít tenhle zlepšovák. Připravené plátky jablek jednoduše skořicí lehce posypte a sušte. Výsledek je famózní!

Zdravá svačinka i základ na lahodný čaj

Pokud jste si dosud mysleli, že křížaly nakonec musíte jen tak chroupat v práci k svačině, žili jste v omylu! Z křížal může vzniknout třeba jemný čaj, který si určitě zamilujete. 

Co potřebujete: 2 lžíce křížal, 300 ml vroucí vody, med (nebo alternativní sladidlo), přidat pak můžete meduňku nebo heřmánek

Jak na to? 

  • Jablka a bylinky si připravte do hrnečku a zalijte je vroucí vodou. 
  • Pořádně směs promíchejte a nechte ji 15 minut louhovat.
  • Pak ji přeceďte a křížaly dobře vymačkejte. Samozřejmě je nevyhazujte, šup s nimi dovnitř (myšleno do pusy).
  • Nakonec čaj doslaďte medem nebo některým z cukerných alkoholů podle chuti.

Udělejte si pohodlí, na chvilku „vypněte“, vychutnejte si zdravý čaj s poctivým základem a uvidíte, že svět bude hned příjemnější místo. Tím spíš, pokud do nápoje přidáte zmíněnou meduňku.

Použité zdroje:

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/K%C5%99%C3%AD%C5%BEaly
  • https://prodejny.kaufland.cz/recepty/vyhledat-recept/recept.domaci-krizaly-troube.r_id=CZ_3005.html
  • https://www.klasicke-recepty.cz/krizaly/
  • https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/jak-nasusit-krizaly-30000819.html 
  • https://www.prostreno.cz/dobroty-do-spize-a-lednicky/clanky/37333/Z-nadbytku-jablek-udelejte-krizaly-obsahujici-mnoho-vyhod 

Související články