Jste zde

Hosta: trvalka s nádhernými listy vyroste i tam, kde to jiné nedávají

hosta Zdroj: Shutterstock
Poznejte spolu s námi hostu! Trvalku s výrazně dekorativními listy, která se hodí i do stínu. Vybírat můžete z desítky druhů a z mnoha atraktivních kultivarů, které mají různě zbarvené a tvarované listy.

13. 7. 2023

Hosty, česky bohyšky, patří mezi nejméně náročné trvalky, které jsou okrasné především svými různě zbarvenými listy. Jejich pěstování zvládne i naprostý začátečník a bez problémů porostou i tam, kde se jiným rostlinám nedaří. Třeba v tmavém koutě vaší zahrady, kam nedopadají téměř žádné sluneční paprsky. 

shutterstock_2015831744.jpg

kvetoucí hosta
Zdroj: 
Shutterstock
Hosty jsou okrasné hlavně listem. Během léta se však také mohou objevit fialové, modrofialové nebo bílé květy, které vykvétají na vysokých lodyhách.

Rozmanitost host je opravdu fascinující

Hosty jsou okrasné hlavně listy, které mohou mít různou velikost, tvar i barvu. Buď jsou jednobarevné, nebo panašované a obvykle nesou barevnou kresbu. Časté jsou nejrůznější odstíny zelené, zelenobílé nebo žlutozelené a stále více oblíbené jsou také hosty s šedými nebo namodralými listy. 

shutterstock_2159272113.jpg

rozvětvená hosta
Zdroj: 
Shutterstock
Starší hosty jsou krásnější! Mají mnohem výraznější vybarvení i žilnatinu.

Hosty lze pěstovat ve stínu, ale…

Pěstování host není vůbec náročné. Nemají žádné speciální požadavky a velmi dobře se dokážou přizpůsobit i ne zrovna ideálním podmínkám. Hosty však v tomto případě vybírejte pečlivě! Zejména žlutolisté a bíle panašované odrůdy mohou totiž bez dostatku světla ztrácet na své kráse. Buď ztratí výrazné zbarvení, nebo celé zezelenají. 

Pokud potřebujete osázet opravdu tmavý kout, pak raději sáhněte po zelenolistých, šedých nebo modrolistých odrůdách, která zvládnou nedostatek světla bez problémů, respektive bez výrazné změny barvy.

shutterstock_294563279.jpg

hosta v květináči
Zdroj: 
Shutterstock
Hosty dobře přezimují nejen v záhoně, ale i v nádobě. 

Vyschlé hosty nevypadají hezky

Hosty můžete pěstovat na zahradě v záhoně i v prostorné míse na balkoně či terase. Vždy je však vhodné dopřát jim humózní dobře propustnou půdu a dostatek vláhy. Nezapomínejte proto na pravidelnou zálivku, popřípadě hostám najděte místo se stále vlhkou půdou. Ideální je například okolí jezírka nebo rybníčku spolu s dalšími vlhkomilnými rostlinami. 

Rostlině také nezapomeňte dopřát dostatek prostoru! Dospělé rostliny některých druhů totiž mohou narůst klidně až 1 metr do šíře. 

shutterstock_2180194471.jpg

pestrolistá hosta
Zdroj: 
Shutterstock
Pestrolisté hosty vyžadují ke spokojenému růstu alespoň pár hodin slunečního svitu a dostatek vláhy. 

Pozor na slimáky!

Hosty netrpí žádnými nemocemi, ale velmi rádi si na jejich listech pochutnávají slimáci. Takže pokud chcete hosty před slimáky chránit, zasaďte je do nádob nebo pravidelně vyrážejte na jejich na lov. Ruční sběr slimáků totiž stále patří k nejúčinnějším metodám, jak se jich zbavit. Pomoci si však můžete i mnoha babskými radami nebo chemickými přípravky. 

Tip: Hosty nezalévejte navečer, ale raději ráno! Vlhkost zbytečně přitahuje slimáky, kteří jsou nejvíce aktivní za soumraku a v noci. 

Zdroje:

  • https://living.iprima.cz/zahrada/okrasna-zahrada/bohyska-nenarocna-trvalka-pestovani
  • http://www.zahradnictvisebrov.cz/pozvete-hosty-do-vasi-zahrady
  • https://www.ceskestavby.cz/rostliny/bohyska-hosta-funkie.html
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/hosta-nenarocna-rostlina-do-zahrady