Jste zde

Zavíráte poklop od WC? Jestli ne, dáme vám neprůstřelné důvody, proč to dělat!

toaleta s kytkou Zdroj: Bigstockphoto
Nezavíráte poklop od toalety? Po přečtení tohoto článku už na to nikdy nezapomenete. Pádných důvodů je totiž hned několik!

20. 12. 2021

Poloha záchodového prkénka patří mezi nejčastější důvody partnerských a manželských hádek. Zatímco muži totiž nechávají prkénko věčně ve zvednuté poloze, ženy ocení toaletní prkénko vždy dole. Naprosto správným řešením je však poloha, kdy je dole nejen prkénko, ale i víko WC. Zde je několik důvodů, proč tomu tak je! 

bigstock-public-toilet-in-the-airport-o-426812582.jpg

zavřený poklop WC
Zdroj: 
Bigstockphoto
Splachování toalety se zavřeným víkem minimalizuje množství fekálních bakterií ve vzduchu. 

Nepustí k vám domů nezvanou noční návštěvu

Potkani jsou velmi inteligentní hlodavci, kteří velice dobře plavou, šplhají a až na tři minuty dokážou zadržet dech. Bez větších problémů se tak dokáží dostat z kanalizace skrz kolmé kanalizační potrubí a záchodovou mísu až k vám domů, kde mohou napáchat značné škody, znehodnotit potraviny i ohrozit vaše zdraví. Potkani jsou totiž přenašeči mnoha nebezpečných nemocí. 

bigstock-a-hand-presses-the-toilet-bowl-437336552.jpg

toaletní mísa
Zdroj: 
Bigstockphoto
Nepleťte si toaletu s odpadkovým košem! Zbytky potravin, které spláchnete do toalety, mohou přilákat hladového potkana až k vám domů. 

Zavírat poklop od toalety je nutné hlavně ve starší zástavbě nebo v nižších patrech, kde je mnohem větší pravděpodobnost, že vás potkan navštíví. Zaznamenány však byly i případy, kdy se potkan vyšplhal i do podstatně vyšších pater domu. 

Zabrání rozstřiku nebezpečných fekálních bakterií po celé toaletě 

Každá toaleta je domovem mnoha milionů bakterií i virů, které se při každém spláchnutí v kontaminovaných kapičkách vody dostávají do ovzduší a ulpívají na různých materiálech a površích - na stěnách koupelny, na záchodovém prkénku, ale také v případě spojené koupelny s WC i na ručnících, make-upu a na zubních kartáčcích. Sklopit WC poklop, který zabrání rozstřiku vody do okolí, by proto mělo být naprostou nutností před každým spláchnutím. 

Věděli jste, že… 
Bakterie z nezakryté záchodové mísy mohou být při spláchnutí vymrštěné až do vzdálenosti několika metrů a v ovzduší mohou zůstat až 6 hodin?

Pomůže ztlumit velmi intenzivní vůni

Gelové osvěžovače, nejrůznější WC závěsy a WC tablety do nádržky odstraní nebezpečné bakterie, nejrůznější nečistoty a příjemně provoní váš záchod. Jejich používáním si však negativně ovlivňujete kvalitu vzduchu nejen na toaletě, ale i v celém vašem bytě. 

Příliš intenzivní vůně, které se line z toalety, může vyvolat bolest hlavy, únavu i závratě a být příčinou kašle, alergie i jiných zdravotních problémů. 

bigstock-clean-toilet-bowl-with-drain-h-420989477.jpg

černá toaleta
Zdroj: 
Bigstockphoto
Podle starého čínského učení feng shui otevřeným poklopem na WC uniká velké množství cenné životní energie. 

Ochráníte domácí mazlíčky

Kočky jsou přirozeně zvídavé a v bytě nebo domě prolezou téměř každý kout. I ve zdánlivě bezpečném domově však na ně čeká celá řada nástrah, o kterých nemusíte mít ani ponětí. A jednou z takových nástrah je právě otevřená toaleta, do které může kočka omylem spadnout nebo ze které se může napít. 

Zdroje:

  • https://www.lui.cz/co-se-deje/14469-vite-proc-byste-meli-po-kazdem-splachnuti-priklopit-zachod
  • https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/318640-sedl-si-na-toaletu-a-slysel-sramot-co-vylezlo-z-misy-ho-sokovalo
  • https://zena-in.cz/clanek/co-s-potkany-na-wc-pomuze-zpetna-klapka
  • https://www.vitalia.cz/clanky/splachujete-potraviny-do-wc-krmite-tak-potkany/
  • https://www.ireceptar.cz/zvirata/potkan-muze-vyplavat-i-z-vasi-toalety-neverite.html